Studia w Polsce
Studia w Polsce oferuje kilkaset uczelni publicznych i niepublicznych, skupionych w kilkunastu większych ośrodkach akademickich, mniejszych miastach i niekiedy niewielkich miejscowościach. Zdecydowana większość studiów realizowana jest w tzw. systemie bolońskim, tzn. z podziałem na studia pierwszego stopnia (licencjackie lub inżynierskie, trwające trzy, trzy i pół lub cztery lata) oraz magisterskie studia drugiego stopnia (półtora roku lub dwa lata). Kolejnym etapem są studia trzeciego stopnia lub podyplomowe. Zobacz, jakie typy studiów oferowane są w polskich uczelniach, uczelnie o jakich profilach zlokalizowane są w konkretnych ośrodkach kształcenia. Poznaj dostępne w Polsce kierunki studiów.
Przepustką na studia jest zdana matura. To warunek absolutnie konieczny. Jeśli w procesie rekrutacji nie są wymagane konkretne przedmioty maturalne, kandydaci przyjmowani są jedynie w oparciu o spełnienie warunków formalnych i dostarczenie kompletu dokumentów, to właśnie świadectwo maturalne będzie jednym z nich.
Kiedy na studia?
Najbardziej naturalną i najczęstszą ścieżką kształcenia jest kontynuowanie nauki na studiach bezpośrednio po maturze lub w nieodległej przyszłości. Bywa oczywiście, że z różnych powodów decyzja o studiowaniu zapada znacznie później, sama droga do matury bywa wyboista. Co ważne - nie ma obecnie limitu wieku dla kandydatów. Najważniejszy jest zapał, dobre chęci i wola nauki. Wiek osób aplikujących nie gra roli.
Jakie studia?
Decyzja o wyborze kierunku kształcenia powinna być spójna z zainteresowaniami kandydata, jego predyspozycjami i planami zawodowymi. To sytuacja optymalna. Często pragmatyzm podpowiada inne rozwiązania, bywa, że rozczarowujące. Poznaj najczęstsze błędy przy wyborze studiów.
Kierunki kształcenia, dostępne w polskich uczelniach ująć można w pewne typy o określonym profilu, tematyce, dotyczące określonej dziedziny. Aby ułatwić wybór spośród setek różnorodnych studiów, warto ograniczyć się do interesujących grup kierunków. Sprawdź, jakie studia mieszczą się w obszarze kierunków:
- administracyjnych
- artystycznych
- biologiczno-przyrodniczych
- ekonomicznych
- filologicznych
- humanistycznych
- medycznych
- pedagogicznych
- prawniczych
- psychologicznych
- rolniczych i leśnych
- ścisłych
- społecznych
- technicznych
- turystyczno-sportowych
- wojskowych i morskich
Studia dzienne czy zaoczne?
Kolejny dylemat, przed jakim stają kandydaci to wybór studiów dziennych lub zaocznych. Studia stacjonarne, zwane popularnie dziennymi oznaczają zajęcia w dni powszednie i praktycznie wykluczają możliwość pracy zarobkowej. Pozwalają co najwyżej na okazjonalne dorobienie sobie studentowi, np. w weekendy, wieczory czy wakacje.
Studia niestacjonarne, zwane zwyczajowo zaocznymi oznaczają naukę w systemie zjazdów weekendowych. Taka formuła pozwala na łączenie pracy w dni powszednie z obecnością na zajęciach w weekendy. Wymaga oczywiście dyscypliny i systematycznego utrwalania wiedzy.
Niektóre szkoły wyższe prowadzą tzw. studia dualne, w trakcie których student jednocześnie studiuje oraz pracuje w jednej z firm partnerskich, powiązanych z wybraną uczelnią. Taki model jest popularny zwłaszcza na studiach z logistyki i ma niezaprzeczalny atut w postaci wynagrodzenia za wykonywaną pracę.
Więcej na temat zalet i wad studiowania dziennego lub zaocznego przeczytacie w artykule pt. Studia dzienne czy zaoczne.
Uczelnie w Polsce
Studia w Polsce realizują uczelnie publiczne oraz niepubliczne szkoły wyższe o różnorodnym profilu kształcenia. Oferta edukacyjna jest bardzo szeroka, a wybór kierunków studiów i specjalności idzie w tysiące propozycji. Uwzględniając charakter realizowanego kształcenia kandydat może wybrać:
- studia uniwersyteckie
- studia artystyczne
- studia biologiczne, rolnicze, przyrodnicze
- studia ekonomiczne
- studia pedagogiczne
- studia humanistyczne
- studia medyczne
- studia filologiczne
- studia prawnicze
- studia społeczne
- studia techniczne
- studia turystyczno-sportowe
- studia wojskowe i morskie
- publiczne uczelnie zawodowe
W jaki mieście studiować?
Zastanawiasz się, gdzie wybrać studia? Pociąga Cię bardziej tętniąca życiem metropolia, czy uczelnia zlokalizowana w spokojniejszym mieście, z dala od wielkomiejskiego gwaru? Zajrzyj na serwisy regionalne, poznaj miasta akademickie oraz ich ofertę kształcenia.
- studia w Warszawie
- studia w Poznaniu
- studia w Krakowie
- studia w Łodzi
- studia we Wrocławiu
- studia w Gdańsku
- studia w Szczecinie
- studia w Toruniu
- studia w Bydgoszczy
- studia w Białymstoku
- studia w Olsztynie
- studia w Rzeszowie
- studia w Lublinie
- studia w Kielcach
- studia w Katowicach
- studia w Zielonej Górze
Poradnik przyszłego studenta
Poznaj informacje w pigułce na temat rekrutacji na studia
Dowiedz się więcej o konkretnych studiach, uczelniach, kierunkach
Poznaj lepiej Typy studiów dostępne w Polsce.
Obczytaj Kierunki studiów oferowane przez szkoły wyższe.
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Planujesz w przyszłości studia podyplomowe? Warto myśleć o ścieżce kształcenia.