Stypendia dla studentów
Uczelnie przewidują różnorodne formy wsparcia finansowego swoich studentów. Dotyczy ono osób, które spełniają określone kryteria, wyznaczone przez uczelnię lub inną instytucję.
System stypendialny gratyfikuje studentów wyróżniających się, osiągających ponadprzeciętne wyniki, a także obejmuje opieką osoby o niższym statusie materialnym oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Prawo do pomocy materialnej przysługuje studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, kształcących się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
W przypadku studiowania więcej niż jednego kierunku na danej uczeni, stypendium można pobierać tylko na jednym z nich, dowolnie wybranym.
Stypendia przyznawane są na rok lub semestr, zawsze na wniosek zainteresowanego – najczęściej studenta.
Jakie stypendia?
Najczęstsze formy świadczenia pomocy socjalnej to:
- stypendia socjalne
- stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych
- zapomogi
- stypendia rektora
- stypendia ministra
Student może równocześnie wnioskować o kilka form pomocy materialnej.
Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.
Stypendia socjalne
Stypendia socjalne przyznawane są studentom spełniającym kryterium materialne. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach uzyskiwanych przez członków rodziny. Najczęściej wymagane są dokumenty z Urzędu Skarbowego, ZUS, decyzje o świadczeniach alimentacyjnych, a także wydawane przez Urzędy Gminne zaświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego (jeśli dotyczy).
Stypendium przysługuje studentom studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, o ile nie posiadają już dyplomu ukończenia któregoś z rodzajów studiów i ponownie rozpoczynają studia I stopnia. Stypendium socjalne można pobierać nie dłużej jak sześć lat.
Wysokość stypendium wyliczana jest indywidualnie dla każdego złożonego wniosku.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
Warunki, terminy składania wniosków i szczegółowe kryteria znajdują się w uczelnianych serwisach.
Stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych
Stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych przyznawane są na rok akademicki, o ile wcześniej nie wygasa ważność orzeczenia o niepełnosprawności.
Orzeczenie o niepełnosprawności to kluczowy dokument dołączany do wniosku, na podstawie którego zapada decyzja o przyznaniu świadczenia.
Zapomogi studenckie
Zapomoga to jednorazowa, doraźna pomoc finansowa. O jej przyznanie mogą wnioskować studenci, których przejściowa sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, najistotniejsza jest odpowiednia argumentacja powodu prośby o pomoc pieniężną.
Stypendium rektora
Stypendium rektora to gratyfikacja pieniężna dla studentów wyróżniających się nieprzeciętnymi osiągnięciami naukowymi, sportowymi i artystycznymi. Może to być bardzo wysoka średnia ocen, wystąpienie w prestiżowej konferencji naukowej, satysfakcjonujący udział w zawodach sportowych o wysokiej randze,autorstwo dzieła plastycznego zaprezentowanego na wystawie o dużym znaczeniu w świecie kultury.
Stypendia rektora przyznawane są zazwyczaj po pierwszym roku, o ile nie dotyczą laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych.
Podstawą weryfikacji są zaświadczenia potwierdzające osiągnięcia studenta, wystawione przez odpowiednie organy i instytucje.
Stypendia ministra
Stypendia ministra podobnie dotyczą osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych. Wyróżnione są dwie kategorie. Stypendium dla studenta oraz stypendium dla młodego naukowca – dla osób wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie naukowej.
Wnioskodawcą stypendium ministra jest rektor uczelni.
Szczegółowe kryteria, warunki przyznawania, terminy składania wniosków oraz sposób wypłacania stypendiów reguluje Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, publikowane m.in. na stronie MNiSW.
Przeczytaj również o stypendiach pomostowych dla wybitnie uzdolnionych studentów akademickich uczelni publicznych.