Zamość - uczelnie, kierunki, studia
Uczelnie w Zamościu
Rozważacie studia w Zamościu? To niewielki ośrodek akademicki, aczkolwiek dostępnych jest tu kilka typów studiów. Do wyboru macie zarówno publiczną uczelnię zawodową oraz niepubliczne szkoły wyższe. Oferują one kierunki pedagogiczne, inżynierskie, ekonomiczno-administracyjne oraz wybrane studia medyczne. Absolwenci - zależnie od wybranej ścieżki kształcenia – uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera albo magistra.
Chcecie studiować blisko domu? Zastanawiacie się co wybrać? Poniżej zamieszczamy pełny wykaz uczelni oraz kierunków w Zamościu. Znajdziecie w nim dodatkowo informacje rekrutacyjne, szczegóły związane z naborem, a także opinie i komentarze studentów i przedstawicieli uczelni w Zamościu.
Lokalizacja
Kierunki w Zamościu
Nie wiecie, jakie kierunki w Zamościu wybrać? Dostępnych jest tutaj kilka typów studiów. Uczelnie w Zamościu oferują studia pedagogiczne, ekonomiczne, inżynierskie, a także kierunki medyczne. Można tu także studiować logistykę lub turystykę i rekreację. W tym ośrodku akademickim kandydaci mają do wyboru kilka typów kierunków.
Zastanawiacie się, co studiować? Szukacie swojej ścieżki kształcenia? Poznajcie tutejszą ofertę edukacyjną. Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich kierunków studiów w Zamościu. W ich opisach znajdziecie m.in. informacje na temat rekrutacji, perspektyw zawodowych czy kierunków pokrewnych.
Kierunki studiów wg typów kształcenia
Studia w Zamościu
Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy serię artykułów, zawierających treści pomocne na etapie przystępowania do matury, wyboru ścieżki kształcenia, procedur rekrutacyjnych i samych studiów. Dowiecie się z nich m.in. jakie są dostępne typy studiów i kierunki w Zamościu, jak walczyć ze stresem egzaminacyjnym, jakie są najpopularniejsze studia, jak wygląda życie studenckie i rynek pracy w regionie, ile naprawę kosztują studia. Poniższe treści będą przydatne, gdy będziecie decydować czy wybrać uczelnię w Zamościu.
Zaciekawiła Was oferta kształcenia w tym regionie? Wybierzcie studia w Zamościu.
Studia logistyczne w Lublinie i woj. lubelskim
Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Stypendia dla studentów
Studia turystyczne i hotelarskie w Lublinie i woj. lubelskim
Studia informatyczne w Lublinie i woj. lubelskim
Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
Studia inżynierskie w Lublinie i woj. lubelskim
Ile naprawdę kosztują studia?
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Progi punktowe na studia
Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty
Lokum dla studenta
Studia w Zamościu – kierunki, specjalności, rekrutacja
Studia filologiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Jakie studia wybrać?
Studia pedagogiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Najpopularniejsze uczelnie w rekrutacji 2020_2021
Studia medyczne w Lublinie i woj. lubelskim
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Targi Edukacyjne w Lublinie
Lotnictwo i kosmonautyka w Dęblinie
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Studia ekonomiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Jak walczyć z maturalnym stresem? Wskazówki dla maturzystów
Zamość - informacje ogólne
Zamość jest powiatowym miastem, położonym w południowej części woj. lubelskiego.
Jako jedyne miasto Lubelszczyzny, Zamość wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazywany jest perłą renesansu czy Padwą północy.
Kto choć raz odwiedził Zamość wie, że w tym mieście można się zakochać.
Na szczególną uwagę zasługuje renesansowy Ratusz. Ciekawostką jest, że odgrywany w sezonie letnim hejnał rozbrzmiewa tylko w trzy strony świata. To dla upamiętnienia założyciela miasta, Jana Zamojskiego, który miał uprzedzenia względem Krakowa i zabronił trąbić w jego stronę.
Zamość ma aż trzy rynki. Sercem miasta jest Rynek Wielki. Na nim krzyżują się dwie osie miasta, otulają go przepiękne, kolorowe kamienice. Tu odbywają się liczne imprezy kulturalne, w sezonie tętnią życiem ogródki kawiarniane, jest gwarno, kolorowo, a jednocześnie kameralnie.
Rynek Wodny jest obecnie skwerem z widowiskową, podświetlaną fontanną, otoczonym XiX i XX-wiecznymi kamienicami.
Trzeci z nich, Rynek Solny pełnił rolę placu targowego. Wiele dekoracji, attyk z okalające go kamieniczek niestety nie przetrwało do naszych czasów.
Pałac Zamojskich, reprezentacyjna siedziba rodu fundatorów miasta obecnie mieści w swoich murach instytucje państwowe.
Pamiątką po licznej tu dawniej społeczności żydowskiej jest pięknie zachowana synagoga, w której mieści się Centrum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic, organizowane są koncerty, wystawy, warsztaty edukacyjne.
Wartym uwagi miejscem jest ulokowana na parterze rynkowej kamienicy najstarsza polska apteka, która nieprzerwanie od 1609 roku spełnia swoją funkcję, będąc ponad czterystuletnim świadkiem postępu w dziedzinie medycyny, aptekarstwa, stosowanych preparatów leczniczych.
Uroki miasta można podziwiać podróżując jedną z dorożek zaprzężonych w srokate rumaki. Amatorzy sportu mogą z kolei wypożyczyć rower miejski.
Zamość tętni życiem. W kalendarz imprez kulturalnych na stałe wpisały się takie wydarzenia jak Zamojskie Lato Teatralne, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych, Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, Jazzowy Zamość, Szturm Twierdzy Zamość, Zamojski Festiwal Kultury, Eurofolk, Jarmark Hetmański, Zamojskie Spotkania Kultur, Zamojskie Dni Muzyki.
Wyciszenia i relaksu od gwaru miasta szukać można w parku miejskim, wkomponowanym w elementy fortyfikacji. Przepięknie zaaranżowaną przestrzeń podziwiać można spacerując, wynajmując bryczkę lub pływając kajakiem po parkowym stawie.
Zamość to także ważny punkt na mapie ośrodków akademickich. Swoje siedziby mają tutaj Akademia Zamojska (dawna Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica) oraz Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamojskiego. Oferta edukacyjna tych uczelni jest odpowiedzią na potrzeby kształcenia wyższego lokalnej społeczności.