Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
uczelnia publiczna, 20-950 Lublin, Aleje Racławickie 14, (+81) 445 41 37, rekrutacja@kul.plAkademiki - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
KUL dysponuje kilkoma akademikami. Są to:
- Żeńskie Domy Studenckie Konstantynów 1A i 1D
W X-piętrowym akademiku wyposażonym w nowoczesne windy istnieje możliwość zamieszkania w pokojach jedno i dwuosobowych. Pokoje umieszczone są w segmentach składających się z: 2 pokoi, łazienki, WC i balkonu. Są też dwa pokoje przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. W segmentach jest: telefon, lodówka, deska do prasowania, suszarka pokojowa. We wszystkich pokojach jest zainstalowane stałe łącze internetowe, a także dostępne jest Wi-Fi. Dodatkowo na każdym piętrze są dwie kuchnie (wyposażone w kuchnie gazowe, a także w kuchenki mikrofalowe) i pokoje cichej nauki. Jest też w akademiku sala kreślarska dla studentów architektury krajobrazu. W naszym domu mamy również całodobowo dostępną kaplicę.
- Męski i Małżeński Dom Studencki Niecała 8
Akademik mieści się w niedawno wyremontowanej 4 piętrowej kamienicy. Budynek zdolny jest pomieścić blisko 145 studentów. Dysponuje pokojami 1, 2 i 3 osobowymi oraz pokoje małżeńskie (dla studentów KUL). Pokoje podzielone są – w jednej części akademika- na segmenty (2 pokoje + łazienka), druga zaś strona to pokoje 2 i 3-osobowe z umywalką. W całym akademiku jest zainstalowane stałe łącze internetowe LAN. We wszystkich pomieszczeniach darmowy dostęp do sieci Wi-Fi. Darmowa sieć telefoniczna pozwalająca na łączność ze wszystkimi instytucjami KUL-u.
- Męski Dom Studencki Konstantynów 1B
Męski Dom Studencki Konstantynów 1B jest kameralnym budynkiem posiadającym 81 miejsc w pokojach studenckich. Istnieje możliwość zamieszkania w pokojach dwu i trzyosobowych. Pokoje mają dostęp do WC i łazienek znajdujących się na każdym korytarzu. Niektóre pokoje mają dostęp do balkonów. Oprócz standardowego wyposażenia w każdym pokoju znajduje się telefon z dostępem do sieci KUL oraz lodówka. We wszystkich pomieszczeniach dostępne jest także Wi-Fi KUL.
- Dom Studencki w Stalowej Woli
Akademik jest pięciokondygnacyjnym budynkiem po generalnym remoncie. Dysponuje 320 miejscami w pokojach 1 i 2 osobowych. Na każdym piętrze znajduje się 40 pokoi mieszkalnych oraz dwie kuchnie i 2 pomieszczenia sanitarne (toaleta, łazienka) do użytku wspólnego. Wszyscy mieszkańcy akademika posiadają w pokojach zainstalowane stałe łącze internetowe. Korzystanie z sieci internetowej jest bezpłatne.
Akademiki - informacje ogólne
Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.
Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.
Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.
Komu należy się akademik?
Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:
- osoby mieszkające daleko od uczelni
- studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
- ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
- osoby studiujące w trybie stacjonarnym
- studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów
Jakie ceny za akademik?
Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.