Matura oznacza, że trzeba powtórzyć i opanować bardzo dużo różnorodnego materiału. Przedstawiamy kilka adresów w Internecie oraz narzędzi, które pomogą przygotować się do egzaminów w maju.

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej to skarbnica wiedzy dla maturzystów. Znajdują się tam informatory o egzaminach z poszczególnych przedmiotów wraz z kryteriami oceniania, arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, które warto rozwiązywać w ramach przygotowań oraz wszystkie najnowsze komunikaty. Zapoznanie się z dokumentami udostępnianymi przez CKE pomoże w wyborze zagadnień do nauki i uświadomi na co należy zwracać uwagę podczas testów i egzaminów ustnych. Pamiętajcie, że u źródła informacje są najpewniejsze.

Matura z języka polskiego

Przygotowania do matury z języka polskiego polegają w dużej mierze na pracy z kanonem lektur. Przydatnym adresem w tym wypadku są Wolne Lektury. Na stronie znajdują się teksty powieści, wierszy, poematów, które należy znać. Można je bezpłatnie pobrać w kilku formatach (mobi, epub, pdf) lub czytać online. Osoby, które nie mają za bardzo ochoty na czytanie powinny poszukać w zasobach strony audiobooków i słuchać ich np. w trakcie drogi do szkoły. Jeżeli konkretnego audiobooka nie będzie w zasobach Wolnych Lektur pozostaje aplikacja Wolne audiobooki, która wyszukuje ogólnodostępne pliki audio po wpisaniu autora lub tytułu. Warto zainstalować sobie także LibriVox. Oprócz polskich audiobooków znajdują się tam tysiące książek do słuchania w wielu językach. Słuchając tekstów po angielsku, niemiecku, czy rosyjsku na pewno poduczycie się tych języków, co również przyda się w maju.

Informacje o lekturach w sposób lekki i przyjemny można utrwalić poprzez oglądanie ich adaptacji. Z pomocą przychodzi Ninateka.pl, gdzie znajduje się ponad 5000 filmów, audycji i sztuk teatralnych - wystarczy tylko poszukać. Materiały w tym serwisie udostępniane są bezpłatnie.
Matura z polskiego to także wypowiedź pisemna, warto więc dodać do zakładek w przeglądarce słownik synonimów, który pomoże wzbogacić słownictwo.

Matura z matematyki

Tablice maturalne z matematyki, chemii i fizyki na urządzenia z Androidem już jakiś czas temu przygotowała dla uczniów SGGW. Dzięki temu, że znajdują się w telefonie są wygodne w użyciu i zachęcają do częstego korzystania. Fajną aplikacją do rozwiązywania zadań jest Skumaj! matura matematyka 2016. Zawiera ona zadania maturalne z matematyki i próbne testy maturalne zgodne z wytycznymi CKE. Osoby, które muszą poćwiczyć zwłaszcza ciągi arytmetyczne, geometryczne, czy szeregi geometryczne powinny spróbować aplikacji Ciągi matematyczne. Dla maturzystów, których problemem jest geometria proponujemy NaN Geometry Solver.

Matura z języka obcego

Podszkolić języki w sposób praktyczny i skuteczny pozwala aplikacja Memrise. Wystarczy wybrać język, konkretny kurs (są specjalnie dedykowane maturzystom) i czas jaki chcemy poświęcić dziennie na naukę. Memrise, zaprojektowany został przez Eda Cooke’a, sławnego trenera pamięci.

Bez względu na to, jaki język obcy zdajecie na maturze opanować trzeba słownictwo. Osoby preferujące naukę za pomocą fiszek powinny spróbować aplikacji Quizlet. Fiszki można tworzyć samodzielnie lub korzystać z gotowych, które zostały udostępnione przez innych użytkowników. Warto ze znajomymi stworzyć własną „klasę” i podzielić się pracą przy tworzeniu fiszek. Quizlet można oczywiście wykorzystać do nauki innych przedmiotów.

Inne zasoby
Jeżeli w trakcie przygotowań do matury okaże się, że niezbędnych materiałów nie ma w szkolnej lub publicznej bibliotece w waszym mieście możecie przeszukiwać materiały zgromadzone w Polonie - Cyfrowej Bibliotece Narodowej lub wykorzystać multiwyszukiwarkę zasobów bibliotek cyfrowych.

Jeżeli zainteresował Was temat, to o innych aplikacjach pomocnych w przygotowaniach do matury pisaliśmy także tutaj.