Piła - uczelnie, kierunki, studia
Uczelnie w Pile
Studia w Pile? W tym ośrodku akademickim dostępne są dwie uczelnie publiczne, a konkretnie uczelnia zawodowa oraz jeden z instytutów poznańskiego UAM. Oferują one kilka typów studiów. Wybrać można m.in. kierunki filologiczne, medyczne, aczkolwiek największą grupę stanowią kierunki inżynierskie. Absolwenci - zależnie od wybranej ścieżki kształcenia – uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera albo magistra.
Chcecie studiować blisko domu? Zastanawiacie się co wybrać? Poniżej zamieszczamy pełny wykaz uczelni oraz kierunków w Pile. Znajdziecie w nim dodatkowo informacje rekrutacyjne, szczegóły związane z naborem, a także opinie i komentarze studentów i przedstawicieli uczelni w Pile.
Lokalizacja
Kierunki w Pile
W niewielkim ośrodku akademickim, jakim jest Piła dostępnych jest kilka typów studiów. Uczelnie w Pile oferują kierunki, które zadowolą przyszłych inżynierów. Można tu także studiować wybrane kierunki medyczne. Choć oferta studiów nie jest bardzo szeroka, kandydaci mają do wyboru różnorodne typy kierunków.
Zastanawiacie się, co studiować? Szukacie swojej ścieżki kształcenia? Poznajcie tutejszą ofertę edukacyjną. Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich kierunków studiów w Pile. W ich opisach znajdziecie m.in. informacje na temat rekrutacji, perspektyw zawodowych czy kierunków pokrewnych.
Kierunki studiów wg typów kształcenia
Studia w Pile
Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy serię artykułów, zawierających treści pomocne na etapie przystępowania do matury, wyboru ścieżki kształcenia, procedur rekrutacyjnych i samych studiów. Dowiecie się z nich m.in. jakie są dostępne typy studiów i kierunki w Pile, jak walczyć ze stresem egzaminacyjnym, jakie są najpopularniejsze studia, jak wygląda życie studenckie i rynek pracy w regionie, ile naprawę kosztują studia. Poniższe treści będą przydatne, gdy będziecie decydować, które uczelnie w Pile lub regionie wybrać.
Zaciekawiła Was oferta kształcenia w tym regionie? Wybierzcie studia w Pile.
Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Studia matematyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia społeczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Lokum dla studenta
Progi punktowe na studia
Studia architektoniczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Jakie studia wybrać?
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Targi Edukacyjne w Poznaniu
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Najpopularniejsze uczelnie w rekrutacji 2020_2021
Ile naprawdę kosztują studia?
Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
Studia turystyczne i hotelarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia w Pile – kierunki, specjalności, rekrutacja
Studia inżynierskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Studia logistyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Jak walczyć z maturalnym stresem? Wskazówki dla maturzystów
Studia medyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty
Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Studia sportowe w Poznaniu i Wielkopolsce
Stypendia dla studentów
Piła - informacje ogólne
Piła jest miastem powiatowym, położonym w zachodnio-północnej Wielkopolsce.
Piła nazywana jest miastem-ogrodem. Ponad połowę jej obszaru stanowią tereny leśne i zadrzewione. Wijąca się przez miasto Gwda, otulające lasy, przytulony do Piły rezerwat „Kuźnik”, otaczające jeziora sprawiają, że jest to szczególnie cenny przyrodniczo teren w regionie – jest tu pięknie, zdrowo, ekologicznie.
Historię miasta można poznać wybierając się szlakiem pilskich zabytków. Przetrwały neogotyckie czy neobarokowe świątynie, kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzić warto muzeum Staszica, umiejscowione w domu, w którym prawdopodobnie urodził się ten mąż stanu i polityk.
Z kolei Muzeum Okręgowe, gromadzące pamiątki dotyczące miasta, życia jego mieszkańców ulokowane jest w urokliwej willi włoskiej, siedzibie przedwojennego Konsulatu RP.
Na szczególną uwagę zasługują pilskie murale. To malowidła wykonane na elewacjach kamienic, bloków czy urzędów.
Piła jest miastem przyjaznym rekreacji. Wytyczonych jest wiele ciekawych tras spacerowych, rowerowych. Przez sąsiednie gminy wiodą szlaki kajakowe (na Gwdzie, Piławie i Rurzycy). Dodatkową atrakcją turystyczną jest tramwaj wodny, pływający po rzece Gwdzie.
W okresie letnim życie kulturalne przenosi się do Parku na Wyspie. Ta niemal rajska plaża z palmami, nadmorskim piaskiem i przystanią kajakową jest jednocześnie miejscem organizowanych tu koncertów, festynów, imprez sportowych czy inscenizacji bitew historycznych.
Nowy blask zyskał także zrewitalizowany Park Miejski. Wiele ścieżek spacerowych, plac zabaw, zielony labirynt to zachęta do spotkań i wypoczynku, umilonych koncertami muzycznymi odbywającymi się latem w parku.
Prężnie działający pilski aeroklub organizuje szkolenia pilotów szybowcowych oraz samolotowych.
Nieco dalej od ziemi chcą sięgnąć naukowcy w pilskiej Bazie Badawczej Lunares. To jedyny tego typu obiekt w Europie, stworzony do przeprowadzania symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżycu i Marsie.
Piła to intensywnie rozwijający się ośrodek gospodarczy.
Wiodące branże, a tym samym potencjalne miejsca pracy w Pile to elektronika, poligrafia, branża elektryczna.
Piła jest największym w północnej Wielkopolsce ośrodkiem kształcenia na wszystkich poziomach edukacji. W zakresie szkolnictwa wyższego mieszkańcy miasta i regionu mogą skorzystać z oferty edukacyjnej Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica, realizującej studia na ponad dziesięciu kierunkach kształcenia.