Geodezja i kartografia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Przedmiotem najczęściej wymienianym i wymaganym podczas naboru na Geodezję i kartografię jest język obcy. Uczelnie wskazują dodatkowo grupę przedmiotów, z których kandydaci wybierają ten z najlepszym wynikiem. Powtarza się geografia, informatyka, fizyka oraz matematyka. Zobacz, jakie inne przedmioty brane są pod uwagę podczas rekrutacji na ten kierunek, sprawdź szczegółowe zasady rekrutacji oraz dowiedz się, które uczelnie oferują studia na Geodezji i kartografii.
Kandydatów na ten kierunek powinny wyróżniać predyspozycje techniczne, uzdolnienia do nauk ścisłych, jednocześnie zmysł praktyczne. Przyszła praca geodety, związana z wykonywanie pomiarów, często odbywa się w terenie. Przyda się zmysł przestrzenny, podzielność uwagi, cierpliwość, skrupulatność, a także dobry wzrok i nienaganny stan zdrowia.
Geodezja i kartografia znajduje się w ofercie różnorodnych uczelni, przede wszystkim politechnik, uczelni o profilu rolniczym i przyrodniczym, wybranych uniwersytetów oraz niepublicznych szkół wyższych.
Geodezja i kartografia – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy warunki naboru w wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, biologia, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Również język obcy i drugi przedmiot z grupy: fizyka, geografia, informatyka, matematyka, biologia lub chemia obowiązują podczas naboru na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Kandydaci na Politechnikę Świętokrzyską przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych przedmiotów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka) oraz przedmiotu wskazanego przez kandydata.
Decydując się na Politechnikę Śląską w Gliwicach należy zdać matematykę na poziomie podstawowym oraz dodatkowy przedmiot na rozszerzeniu. Do wyboru są: matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka lub geografia.
Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja obowiązuje wynik z języka obcego oraz do wyboru: fizyka, informatyka lub matematyka.
Cztery przedmioty brane są pod uwagę na Politechnice Gdańskiej: język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru geografia, fizyka lub informatyka.
Dokładnie te same kryteria obowiązują na Politechnice Wrocławskiej.
Uczelnie niepubliczne najczęściej przyjmują kandydatów na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
Aktualizowane corocznie zasady rekrutacji najlepiej weryfikować w serwisach konkretnych szkół wyższych.
Zobacz, gdzie jeszcze można studiować Geodezję i kartografię.
Geodezja i kartografia – studia pokrewne
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tą tematyką. Nasze propozycje:
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Tutaj znajdziesz inne kierunki studiów geograficznych.
Czytaj więcej o studiach geograficznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.