Terapia zajęciowa w Kaliszu
Terapia zajęciowa – studia w Kaliszu
Studia na Terapii zajęciowej pozwalają uzyskać wiedzę oraz umiejętności z zakresu psychologii, arteterapii, muzykoterapii czy aktywizacji ruchowej pacjentów.
Terapia zajęciowa realizowana jest w Kaliszu na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata.
Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy?
Do zadań specjalisty pracującego w tym zawodzie należy aktywizacja osób niepełnosprawnych w obszarze edukacji, rynku pracy i adaptacji czasu wolnego. Może on m.in. prowadzić warsztaty terapeutyczne, turnusy rehabilitacyjne posługując się różnorodnymi technikami, metodami arteterapeutycznymi. Istotne w pracy jest podejście systemowe do problemu niepełnosprawności, budowania pozytywnych relacji z podopiecznymi.
Dowiedz się więcej o pracy terapeuty zajęciowego:
Terapia zajęciowa – program studiów
Program nauczania na Terapii zajęciowej obejmuje przedmioty dotyczące podstaw medycyny i psychologii, diagnozy potrzeb terapeutycznych, planowania i prowadzenia terapii zajęciowej, elementów pedagogiki specjalnej.
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz podstaw psychologii i psychiatrii. Poznają również aspekty rozwoju fizycznego i psychicznego na różnych etapach życia, co jest kluczowe w pracy z różnymi grupami pacjentów.
W trakcie kształcenia duży nacisk kładziony jest na praktyczną naukę planowania sesji terapeutycznych, uwzględniając metody motywowania pacjenta oraz dobór aktywności rozwijających konkretne umiejętności, np. samodzielność w codziennych czynnościach czy poprawa motoryki.
Program obejmuje praktyki zawodowe, dzięki czemu absolwenci są przygotowani do realnych wyzwań zawodowych.
Terapia zajęciowa – rekrutacja w Kaliszu
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, biologii, chemii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Terapię zajęciową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Terapia zajęciowa – praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy w charakterze terapeuty zajęciowego w:
- warsztatach terapii zajęciowej
- domach pomocy społecznej
- placówkach rehabilitacyjnych
- domach opieki nad osobami starszymi
- pensjonatach
- zakładach karnych.
Czy warto studiować Terapię zajęciową?
Terapeuta zajęciowy jest zawodem przyszłościowym. Coraz więcej placówek medycznych, społecznych i edukacyjnych chce mieć w swoim zespole terapeutę zajęciowego. Wynika to z rosnących potrzeb społeczeństwa związanych ze zwiększaniem się liczby osób starszych, pacjentów z demencją czy osób ze specjalnymi potrzebami. Stąd też zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu dynamiczne wzrasta.
Terapia zajęciowa – opinie
Praca terapeuty zajęciowego wymaga aktywności, kreatywności oraz ciągłego rozwoju. Wiąże się z ciągłym poszerzaniem wiedzy i praktyki z zakresu nauk o zdrowiu. Bywa wymagająca pod względem emocjonalnym, gdyż pacjenci często borykają się z trudnymi doświadczeniami lub ograniczeniami, co wymaga empatii, cierpliwości i umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Jest to kierunek dla osób, które chcą pomagać innym w poprawie jakości życia i czują satysfakcję z efektów pracy terapeutycznej.
***
Zobacz także kierunki:
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.
Fot. Freepik