Bezpieczeństwo narodowe – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Przedmioty obowiązujące podczas rekrutacji na Bezpieczeństwo narodowe zależą od profilu wybranej uczelni. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne z nich, które byłyby uniwersalne w odniesieniu do wielu szkół wyższych. W zasadach rekrutacji powtarza się język polski, język obcy, także historia lub wiedza o społeczeństwie. Zobacz, jak przebiega nabór na Bezpieczeństwo narodowe w wybranych uczelniach oraz gdzie można studiować ten kierunek.
Bezpieczeństwo narodowe to kierunek będący w ofercie wielu uczelni, przede wszystkim uniwersytetów, wyższych szkół zawodowych, uczelni o profilu wojskowym czy niepublicznych szkół wyższych.
O znaczeniu bezpieczeństwa przekonujemy się każdego dnia w różnych aspektach naszego życia. Studia o tym profilu wybierają osoby odpowiedzialne, zaradne, o zmyśle analitycznym i niestandardowym podejściu do rozwiązywanych problemów.
Bezpieczeństwo narodowe – jakie przedmioty na maturze?
Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: wiedza o społeczeństwie (najwyżej punktowana), historia lub dowolny inny przedmiot.
Kandydaci na Uniwersytet Jagielloński otrzymują punkty za wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu z grupy: filozofia, geografia, historia, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uwzględniana jest średnia ocen z części pisemnej egzaminu dojrzałości, przy czym wyżej punktowane są wyniki z historii i wiedzy o społeczeństwie.
Język polski oraz do wyboru: język obcy, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, matematyka lub wos to przedmioty obowiązujące podczas naboru na Bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Gdańskim.
Cztery przedmioty obowiązują kandydatów rekrutujących do Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego w Warszawie. Pod uwagę brany jest język polski, język obcy, matematyka oraz fizyka.
Wybierając Uniwersytet Szczeciński, punktowany będzie język polski, język obcy oraz dowolny, wybrany przez kandydata przedmiot.
Uczelnie niepubliczne najczęściej przyjmują kandydatów na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe wymogi naboru w serwisach wybranych szkół wyższych.
Zobacz, które inne uczelnie oferują studia na Bezpieczeństwie narodowym oraz jak przebiega rekrutacja.
Bezpieczeństwo narodowe – studia pokrewne
Może zainteresują cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa. Ich wybór jest naprawdę spory:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces