Matura za pasem? Zorganizuj się!
Dobra organizacja przed maturą potrafi zaoszczędzić czas i ułatwia naukę.
Podstawą jest właściwe planowanie zadań w czasie. Chociaż niektórzy uważają, że planowanie zabija spontaniczność, to jednak przynosi ono wymierne efekty w postaci zrealizowanych celów.
Wielu rodziców narzeka na fakt, że szkoła słabo uczy dzieci i młodzież technik skutecznego przyswajania wiedzy.
W efekcie takiego stanu - w wyższych klasach szkół podstawowych oraz średnich uczniowie pozostawieni są sami sobie z coraz większa ilością materiału do opanowania.
Tymczasem sztuką jest UMIEĆ się uczyć. Niezwykle ważna jest świadomość, że nauka wymaga metodycznego podejścia, planowania, organizacji.
Doskonała organizacja przed maturą potrafi zaoszczędzić czas i zdecydowanie ułatwia naukę. Podstawą organizacji jest planowanie zadań w czasie. Chociaż niektórzy uważają, że planowanie zabija spontaniczność, to jednak przynosi ono wymierne efekty w postaci zrealizowanych celów.
Co daje planowanie w nauce?
Przemyślane planowanie daje przede wszystkim spokój. Wszystko, co mamy do zrobienia zostaje zapisane i nie musimy więcej martwić się o to, żeby przypadkiem coś ważnego nie wyleciało nam z głowy. Unikamy sytuacji, kiedy budzimy się nad ranem z poczuciem, że o czymś zapomnieliśmy.
Dobry plan pomaga także w konsekwentnym w realizowaniu celów. Zapisana lista celów i kroków, które doprowadzają do szczęśliwego finału pozwala na regularne wykonywanie niezbędnych czynności.
Systematyczność w działaniu jest niewątpliwą zaletą planowania. Jeżeli mamy kilka słabszych dni i nie uczymy się według planu, to dobrze zorganizowana lista zadań pomoże powrócić po kryzysie na odpowiedni tor. Łatwo wtedy nadrobić zaległości, ponieważ wiemy co robić.
Jeżeli chodzi o to, co planować - to odpowiedzi są różne w zależności od osobistych upodobań charakteru, ilości obowiązków poza szkołą, czy natężenia problemów z samodyscypliną. Niektórym maturzystom wystarczy rozpisanie planu powtórek ze zdawanych przedmiotów. Inne osoby będą potrzebowały planowania każdego dnia i większości czynności, godzina po godzinie.
W dobrej organizacji ważny jest także czas. Czasu jest mało dlatego skupiać należy się na wykonywaniu najważniejszych rzeczy. Pierwszy krok to zrobienie listy zagadnień do powtórzenia i zagadnień, które trzeba opanować od podstaw. Na przedmioty, z którymi mamy problemy należy przeznaczyć więcej czasu. Trzeba także pamiętać, aby mieć rezerwę czasową na jakieś nieprzewidziane okoliczności, w których nauka będzie niemożliwa (np. choroba). Na początek warto rozplanować sobie tylko jeden tydzień powtórek i zobaczyć, czy materiał do przerobienia został rzeczywiście wyuczony. W kolejnym tygodniu należy wprowadzić modyfikacje, co do ilości tematów lub przeznaczyć więcej czasu na naukę. O tym jak efektywnie powtarzać materiał pisaliśmy tutaj
Narzędzia planowania podczas nauki
W planowaniu pomogą zarówno narzędzia tradycyjne, czyli kalendarz, plener lub notes oraz odpowiednie aplikacje. Jeżeli nie macie doświadczenia w planowaniu musicie testować różne opcje, dopiero po jakimś czasie zobaczycie, co jest najlepszym rozwiązaniem w Waszym przypadku.
Popularną aplikacją często wykorzystywaną przez uczniów i studentów jest Evernote, który można synchronizować ze wszystkimi używanymi urządzeniami. Ten elektroniczny „notes” umożliwia tworzenie notatek, list zadań, pozwala zbierać materiały, czy ustawiać przypomnienia.
Pomocnymi aplikacjami mogą się okazać także te, które przekształcają to, co mówimy na tekst. Przyspieszają one tworzenie notatek. Zamiast pisać możemy po prostu podyktować notatkę, a gotowy tekst zapisać w pliku lub wydrukować. Tego typu aplikacje to np. Dragon Dictation lub Speech To Text Notepad.
Ważnym typem aplikacji pomagających w dobrej organizacji będą te działające przeciw dystraktorom, czyli wszystkim rzeczom odciągającym od nauki. Pracując na komputerze z Windows warto zainstalować FocalFilter, który działa automatycznie na wszystkie przeglądarki i blokuje strony dodane do listy „przeszkadzaczy”.
Podobna aplikacja na MAC’a to SelfControl. To, ile czasu marnujemy na odwiedzanie stron niezwiązanych z nauką pokaże np. RescueTime. Aplikacja ta zapisuje wszystko, co robimy, a aktywności dzieli na kategorie. Dzięki analizom wiemy, ile czasu straciliśmy na czytaniu newsów, oglądaniu zdjęć, ile siedząc na Facebooku, a ile na rzeczywistej nauce.
Chociaż planowanie zajmuje trochę czasu, to jednak znacznie więcej go oszczędza. Przed maturą warto być dobrze zorganizowanym, bo dzięki temu można zdać ją łatwiej i mniej się stresować. Dobra organizacja czasu i nauki przyda się również potem na studiach.
Nie odkładaj spraw na później
Zachęcamy do obejrzenia przydatnych filmików poświęconych zarządzaniu czasem, planowaniu, organizacji swego czasu.