Dobra organizacja przed maturą potrafi zaoszczędzić czas i ułatwia naukę. Podstawą organizacji jest planowanie zadań w czasie. Chociaż niektórzy uważają, że planowanie zabija spontaniczność, to jednak przynosi ono wymierne efekty w postaci zrealizowanych celów.

Co daje planowanie i co planować?

Planowanie daje przede wszystkim spokój. Wszystko, co mamy do zrobienia zostaje zapisane i nie musimy więcej martwić się o to, żeby przypadkiem coś ważnego nie wyleciało nam z głowy. Unikamy sytuacji kiedy budzimy się nad ranem z poczuciem, że o czymś zapomnieliśmy.

Dobry plan pomaga także w konsekwentnym w realizowaniu celów. Zapisana lista celów i kroków, które doprowadzają do szczęśliwego finału pozwala na regularne wykonywanie niezbędnych czynności.

Systematyczność w działaniu jest niewątpliwą zaletą planowania. Jeżeli mamy kilka słabszych dni i nie uczymy się według planu, to dobrze zorganizowana lista zadań pomoże powrócić po kryzysie na odpowiedni tor. Łatwo wtedy nadrobić zaległości, ponieważ wiemy co robić.

Jeżeli chodzi o to, co planować - to odpowiedzi są różne w zależności od osobistych upodobań charakteru, ilości obowiązków poza szkołą, czy natężenia problemów z samodyscypliną. Niektórym maturzystom wystarczy rozpisanie planu powtórek ze zdawanych przedmiotów. Inne osoby będą potrzebowały planowania każdego dnia i większości czynności, godzina po godzinie.

W dobrej organizacji ważny jest także czas. Czasu jest mało dlatego skupiać należy się na wykonywaniu najważniejszych rzeczy. Pierwszy krok to zrobienie listy zagadnień do powtórzenia i zagadnień, które trzeba opanować od podstaw. Na przedmioty, z którymi mamy problemy należy przeznaczyć więcej czasu. Trzeba także pamiętać, aby mieć rezerwę czasową na jakieś nieprzewidziane okoliczności, w których nauka będzie niemożliwa (np. choroba). Na początek warto rozplanować sobie tylko jeden tydzień powtórek i zobaczyć, czy materiał do przerobienia został rzeczywiście wyuczony. W kolejnym tygodniu należy wprowadzić modyfikacje, co do ilości tematów lub przeznaczyć więcej czasu na naukę. O tym jak efektywnie powtarzać materiał pisaliśmy tutaj

Narzędzia planowania

W planowaniu pomogą zarówno narzędzia tradycyjne, czyli kalendarz, plener lub notes oraz odpowiednie aplikacje. Jeżeli nie macie doświadczenia w planowaniu musicie testować różne opcje, dopiero po jakimś czasie zobaczycie, co jest najlepszym rozwiązaniem w Waszym przypadku.

Popularną aplikacją często wykorzystywaną przez uczniów i studentów jest Evernote, który można synchronizować ze wszystkimi używanymi urządzeniami. Ten elektroniczny „notes” umożliwia tworzenie notatek, list zadań, pozwala zbierać materiały, czy ustawiać przypomnienia. Również Studious przypomni o klasówkach i zadaniach domowych, a dodatkowo wyciszy telefon podczas lekcji.

Pomocnymi aplikacjami mogą się okazać także te, które przekształcają to, co mówimy na tekst. Przyspieszają one tworzenie notatek. Zamiast pisać możemy po prostu podyktować notatkę, a gotowy tekst zapisać w pliku lub wydrukować. Tego typu aplikacje to np. Dragon Dictation lub Speech To Text Notepad.

Ważnym typem aplikacji pomagających w dobrej organizacji będą te działające przeciw dystraktorom, czyli wszystkim rzeczom odciągającym od nauki. Pracując na komputerze z Windows warto zainstalować FocalFilter, który działa automatycznie na wszystkie przeglądarki i blokuje strony dodane do listy „przeszkadzaczy”.

Podobna aplikacja na MAC’a to SelfControl. To, ile czasu marnujemy na odwiedzanie stron niezwiązanych z nauką pokaże np. RescueTime. Aplikacja ta zapisuje wszystko, co robimy, a aktywności dzieli na kategorie. Dzięki analizom wiemy, ile czasu straciliśmy na czytaniu newsów, oglądaniu zdjęć, ile siedząc na Facebooku, a ile na rzeczywistej nauce.

Chociaż planowanie zajmuje trochę czasu, to jednak znacznie więcej go oszczędza. Przed maturą warto być dobrze zorganizowanym, bo dzięki temu można zdać ją łatwiej i mniej się stresować. Dobra organizacja czasu i nauki przyda się również potem na studiach.