Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Zielonej Górze
Wybierz studia na dziennikarstwie – zyskasz umiejętności przydatne na rynku pracy, udoskonalisz warsztat, zdobędziesz dyplom w jednej z interesujących specjalności.
Dziennikarstwo - studia
Celem kształcenia na Dziennikarstwie jest wyposażenie studentów w kompetencje i umiejętności niezbędne w pracy dziennikarza. Studenci zdobywają wiedzę językoznawczą dotyczącą funkcjonowania języka w różnych uwarunkowaniach społecznych i kulturowych, poznają warsztat dziennikarski, metody zarządzania informacją, technologie nowych mediów, sposoby komunikowania się w kontekście społecznym.
Studia są dwustopniowe. Absolwenci z dyplomem licencjata mogą kontynuować kształcenie na tym samym kierunku na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Dziennikarstwo w Zielonej Górze można studiować tylko w trybie stacjonarnym.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Kandydaci na studia licencjackie mają do wyboru następujące specjalności:
- broker informacji
- pisanie kreatywne.
Na studiach magisterskich można wybrać specjalność:
- dziennikarstwo internetowe.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego oraz przedmiotu wybranego spośród: filozofia, historia, język obcy, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Prawo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia prawnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: nauka o komunikowaniu, język w mediach, prawo mediów, stylistyka dziennikarska, systemy medialne w Polsce i na świecie, podstawy retoryki i erystyki, wiedza o kulturze, wstęp do pisana kreatywnego, warsztaty pisania prozy, narratologia, teksty użytkowe, praca z użytkownikiem informacji, archiwizacja i bezpieczeństwo danych, teoria informacji, dezinformacja w świecie współczesnym.
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów lub laboratoriów. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
Praca po dziennikarstwie
Dziennikarstwo przygotowuje do pracy w redakcjach radiowych, telewizyjnych, prasowych, internetowych. Absolwenci sprawdzają się na stanowiskach rzeczników prasowych, specjalistów ds. public relations, kreowania wizerunku przedsiębiorstwa. Są zatrudniani w firmach marketingowych,
Absolwenci określonych specjalności przygotowani są dodatkowo do pracy w konkretnych obszarach zawodowych.
Przykładowo mogą pracować w:
- ośrodkach i centrach informacji,
- pracowniach bibliograficznych,
- wydawnictwach,
- archiwach,
- księgarniach,
- bibliotekach,
- firmach reklamowych i w infobrokerskiej obsłudze biznesu.
Podejmują samodzielną twórczość pisarską a także na potrzeby klientów, tworząc teksty literackie, sprawozdania, teksty piosenek, artykuły, opowiadania.
Ile zarabia dziennikarz?
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Przeczytaj, dlaczego warto studiować dziennikarstwo:
http://zblogowany.pl/2016/07/czy-warto-studiowac-dziennikarstwo/.
Dziennikarstwo - opinie
Studia dziennikarskie to propozycja dla humanistów, osób, które dużo i chętnie czytają, mają do tego lekkie pióro, swobodę wypowiedzi. Ważną cechą przyszłego dziennikarza jest ciekawość świata, chęć dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami. Dobry dziennikarz umie pytać, ale też słuchać. Warto wspomnieć też o odpowiedzialności za słowo – to trudna sztuka, aby opisać rzeczywistość obiektywnie, swoje sympatie lub uprzedzenia odsuwając na bok.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo