​Informatyka w Koszalinie

Wykształceni specjaliści z zakresu informatyki są poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy. Branża IT ma się doskonale, technologie informatyczne znajdują zastosowanie we wszystkich niemal dziedzinach życia.

Studia informatyczne łatwe nie są. Idealny kandydat powinien mieć predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych, być za pan brat z matematyką. Przydatna w przyszłej pracy będzie kreatywność, zaradność, samodzielność w rozwiązywaniu problemów.


Perspektywy zawodowe po informatyce


Różnorodność oferowanych specjalności pokazuje, w jak wyspecjalizowanych obszarach potrzebni są informatycy. Mogą pracować jako programiści, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy systemów, sieci komputerowych czy baz danych, testerzy oprogramowania, twórcy aplikacji mobilnych.


Gdzie w Koszalinie można studiować informatykę?


Jedyną uczelnią, oferującą kształcenie na tym kierunku jest Politechnika Koszalińska, Wydział Elektroniki i Informatyki.


Jak wyglądają studia na informatyce?


Studia są dwustopniowe, po zaliczeniu 3,5-rocznego etapu, kończącego się dyplomem inżyniera, można kontynuować kształcenia na magisterskich studiach II stopnia. Do wyboru jest tryb stacjonarny i niestacjonarny.

Wybrane przedmioty w toku studiów: analiza matematyczna i algebra liniowa, języki i paradygmaty programowania, algorytmy i złożoność obliczeniowa, inteligencja obliczeniowa, programowanie komputerów, zastosowanie programowania komponentowego, programowanie urządzeń mobilnych, administrowanie systemami operacyjnymi, cyfrowe systemy pomiarowe, sterowanie komputerowe i sieci przemysłowe, języki programowania sterowników.

Przewidzianych jest bardzo wiele zajęć praktycznych, w tym laboratoria. Przykładowo: laboratorium architektury systemów komputerowych, reprogramowalnych systemów cyfrowych, techniki cyfrowej, cyfrowych systemów pomiarowych, zastosowań układów reprogramowalnych i inne.

Jakie przedmioty trzeba zdać na maturze?

Kandydaci na informatykę w Politechnice Koszalińskiej muszą przyłożyć się na maturze do tzw. przedmiotów preferowanych, branych pod uwagę podczas rekrutacji. Są to: język polski, język obcy, matematyka, fizyka, informatyka. Dodatkowe punkty można uzyskać za wynik z poziomu rozszerzonego matury.

Specjalności oferowane na studiach inżynierskich:

  • administrowanie sieciami komputerowymi
  • informatyka w zarządzaniu
  • inżynieria systemów i bazy danych
  • inżynieria testów oprogramowania
  • programowanie komputerów i sieci informatyczne
  • programowanie systemów automatyki
  • technologie internetowe i mobilne.

Specjalności na studiach magisterskich:

Ukończenie studiów to jeszcze nie wszystko. Trzeba na bieżąco śledzić nowinki, pojawiające się rozwiązania, sporo czasu i wysiłku poświęcić na samorozwój. Wiele osób jest przekonanych, że dobre kursy i samokształcenie pozwolą uzyskać wiedzę wystarczającą do zdobycia solidnego zawodu.

O tym, że jednak warto ukończyć studia informatyczne przekonuje autor artykułu: