Informatyka w Koszalinie
Informatyka - studia
Studia na Informatyce pozwalają uzyskać wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i oprogramowania systemów informatycznych (np. bazy danych, systemy AI, systemy wspomagania decyzji, systemy IoT), sieci komputerowych (np. LAN, WLAN ) oraz zasad działania i budowy sprzętu komputerowego (np. mikroprocesory, urządzenia peryferyjne). Jest przygotowany do rozwiązywania problemów informatycznych z wykorzystaniem najnowszych technologii IT.
Kierunek jest realizowany w systemie dwustopniowym, po zaliczeniu 3,5-rocznego etapu, kończącego się dyplomem inżyniera, można kontynuować kształcenia na magisterskich studiach II stopnia. Do wyboru jest tryb stacjonarny i niestacjonarny.
Informatyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w toku studiów: analiza matematyczna i algebra liniowa, języki i paradygmaty programowania, algorytmy i złożoność obliczeniowa, inteligencja obliczeniowa, programowanie komputerów, zastosowanie programowania komponentowego, programowanie urządzeń mobilnych, administrowanie systemami operacyjnymi, cyfrowe systemy pomiarowe, sterowanie komputerowe i sieci przemysłowe, języki programowania sterowników.
Przewidzianych jest bardzo wiele zajęć praktycznych, w tym laboratoria. Przykładowo: laboratorium architektury systemów komputerowych, reprogramowalnych systemów cyfrowych, techniki cyfrowej, cyfrowych systemów pomiarowych, zastosowań układów reprogramowalnych i inne.
Informatyka - rekrutacja
Kandydaci na informatykę w Politechnice Koszalińskiej muszą przyłożyć się na maturze do tzw. przedmiotów preferowanych, branych pod uwagę podczas rekrutacji. Są to: język polski, język obcy, matematyka, fizyka, informatyka. Dodatkowe punkty można uzyskać za wynik z poziomu rozszerzonego matury.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia informatyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Informatyka - specjalizacje
Specjalności na studiach inżynierskich:
- informatyka w zarządzaniu
- inżynieria systemów i bazy danych
- inżynieria testów oprogramowania
- programowanie komputerów i sieci informatyczne
- programowanie systemów automatyki
- technologie internetowe i mobilne
Specjalności na studiach magisterskich:
- informatyczne systemy zarządzania
- inteligentne systemy informacyjne
- przetwarzanie i eksploracja danych
- rozproszone systemy informatyczne
- systemy informatyki przemysłowej
- zastosowania systemów baz danych
Praca po Informatyce
Różnorodność oferowanych specjalności pokazuje, w jak wyspecjalizowanych obszarach potrzebni są informatycy.
Mogą pracować jako:
- programiści,
- graficy komputerowi,
- projektanci i administratorzy systemów, sieci komputerowych czy baz danych,
- testerzy oprogramowania,
- twórcy aplikacji mobilnych.
Ile zarabia informatyk?
Czy warto studiować Informatykę?
Ukończenie studiów to jeszcze nie wszystko. Trzeba na bieżąco śledzić nowinki, pojawiające się rozwiązania, sporo czasu i wysiłku poświęcić na samorozwój. Wiele osób jest przekonanych, że dobre kursy i samokształcenie pozwolą uzyskać wiedzę wystarczającą do zdobycia solidnego zawodu.
O tym, że jednak warto ukończyć studia informatyczne przekonuje autor artykułu:
Informatyka - opinie
Wykształceni specjaliści z zakresu informatyki są poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy. Branża IT ma się doskonale, technologie informatyczne znajdują zastosowanie we wszystkich niemal dziedzinach życia.
Studia informatyczne łatwe nie są. Idealny kandydat powinien mieć predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych, być za pan brat z matematyką. Przydatna w przyszłej pracy będzie kreatywność, zaradność, samodzielność w rozwiązywaniu problemów.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych
Czytaj więcej o studiach technicznych