Elektronika i telekomunikacja w Koszalinie
Elektronika i telekomunikacja – studia w Koszalinie
Studenci Elektroniki i telekomunikacji poznają zasady projektowania i eksploatacji urządzeń oraz systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych takich jak układy FPGA, systemy wbudowane, mikrokontrolery, DSP, sterowniki PLC.
Kierunek realizowany jest w Koszalinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektronika i telekomunikacja – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- optoelektronika
- systemy elektroniczne i telekomunikacyjne
- systemy automatyki.
Na drugim stopniu dostępne są:
- systemy i sieci telekomunikacyjne
- elektronika użytkowa
- optoelektronika i fotoenergetyka
- elektronika systemów sterowania.
Elektronika i telekomunikacja – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia mogą znaleźć się: fizyka w elektronice, podstawy optoelektroniki, analogowe przetwarzanie sygnałów – obwody i sygnały, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, elementy i układy elektroniczne, metrologia, inżynieria fotoniczna, miernictwo wielkości nieelektrycznych, modelowanie układów elektronicznych, podstawy teorii pola magnetycznego, programowanie systemów wbudowanych, inżynieria materiałów elektronicznych, sterowniki i regulatory, sieci sensorowe, prototypowanie, systemy i sieci telekomunikacyjne, anteny i techniki bezprzewodowe, technologie internetowe i Internet rzeczy, technika światłowodowa.
Czym zajmuje się inżynier elektroniki i telekomunikacji?
Inżynierowie z tej dziedziny mogą przykładowo projektować i konstruować urządzenia elektroniczne i układy scalone, programować aplikacje mobilne, sieciowe, desktopowe. Pracują na stanowiskach integratorów systemów transmisji danych, operatorów sieci telekomunikacyjnych. Zajmują się serwisowaniem urządzeń przemysłowych, multimedialnych, medycznych oraz systemów pokładowych pojazdów, systemów zabezpieczeń.
Elektronika i telekomunikacja – rekrutacja w Koszalinie
Punkty rekrutacyjne przyznawane są kandydatom na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z tzw. przedmiotów preferowanych, którymi są: język polski, język obcy, matematyka, fizyka i astronomia, informatyka.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektronikę i telekomunikację na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektronika i telekomunikacja – praca po studiach
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę i kompetencje niezbędne do pracy przykładowo w:
- firmach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny,
- u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych,
- przedsiębiorstwach projektowych z zakresu elektroniki i telekomunikacji,
- ośrodkach wykorzystujących specjalistyczną aparaturę elektroniczną,
- firmach projektujących podzespoły elektroniczne.
Elektronika i telekomunikacja – opinie
Dowiedz się więcej o Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji, na którym realizowane są studia na kierunku Elektronika i telekomunikacja:
Czy warto studiować Elektronikę i telekomunikację?
To kierunek, który pozwala uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze. Napływ nowych technologii i innowacji gwarantuje pracę przy nowoczesnych projektach.
Inżynierowie elektroniki i telekomunikacji mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia, zwłaszcza jeśli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
Praca w sektorze telekomunikacji i elektroniki pozwala na bezpośredni wpływ na rozwój technologii, które mają kluczowe znaczenie dla codziennego życia ludzi oraz dla funkcjonowania gospodarki.
Zarobki po Elektronice i telekomunikacji
***
Jeśli interesujesz się studiami na Elektronice i telekomunikacji, poznaj również kierunki:
Inżynieria elektroniczna i komputerowa
Mikroelektronika w technice i medycynie
Automatyka i elektronika praktyczna
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik