Filologia angielska w Kielcach
Filologia - studia
Kierunki filologiczne wybierają osoby o predyspozycjach humanistycznych. Studiowanie języków obcych to nie to samo, co rozszerzony kurs. Oprócz zajęć doskonalących płynność posługiwania się językiem, wymowę, słownictwo wiele przedmiotów dotyczyć będzie nauki o samym języku – jego budowie, pochodzeniu, rozwoju. Studenci poznawać będą historię, kulturę, literaturę krajów z określonego obszaru językowego.
Kształcenie na Filologii angielskiej jest dwustopniowe. 3-letnie studia kończą się dyplomem licencjata. Jest możliwość kontynuowania kształcenia na 2-letnich studiach II stopnia.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania na Filologii angielskiej: wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, fonetyka praktyczna, gramatyka opisowa, czytanie, pisanie, literatura angielska, literatura amerykańska, historia Stanów Zjednoczonych.
Filologia angielska - specjalizacje
Specjalizacje na filologii angielskiej:
- nauczycielska
- tłumaczeniowa
Filologia - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po filologii
Absolwenci po ukończeniu określonej specjalizacji, mogą pracować jako nauczyciele języka obcego w przedszkolach, szkołach podstawowych lub średnich, prowadzić lektoraty na uczelni lub w szkołach językowych.
Oddzielnych kwalifikacji i przygotowania wymaga praca translatora. Osoby z takim wykształceniem mogą być zatrudniane w wydawnictwach, biurach tłumaczeń.
Dobra znajomość języka i kultury określonych krajów to z kolei szansa na pracę w turystyce, biznesie, mediach czy dyplomacji. Możliwości jak widać jest wiele, duże znaczenie mają dodatkowe kompetencje, niekoniecznie wyniesione z sali wykładowej.
Ile zarabia filolog?
Na wysokość wynagrodzenia filologów wpływa miejsce zatrudnienia. Zupełnie inne zarobki otrzyma nauczyciel w szkole średniej, a inne osoba pracująca jako tłumacz w korporacji czy asystent biegle posługujący się określonym językiem obcym. Mediana zarobków tłumacza wynosi ok. 6000 zł. To też wartość uśredniona. Konkretne wynagrodzenie zależeć będzie od zaawansowania tłumaczenia, jego formy (ustne, pisemne, symultaniczne). Filolog zatrudniony tam, gdzie wymagana jest znajomość danego języka obcego będzie otrzymywał pensję zgodnie z zarobkami w branży oraz zajmowanym stanowiskiem.
Czy warto studiować Filologię?
Filologia - opinie
Doskonała znajomość języka obcego to – jak wspomnieliśmy – szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia w biznesie.
Co można robić po filologii? Przeczytajcie:
https://jezyki-swiata.blogspot.com/2018/01/co-mozn...
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: