Jakiego kierunku studiów szukasz?

Filologia angielska (anglistyka) w Kielcach

Na filologia obcych oprócz zajęć doskonalących płynność posługiwania się językiem angielskim, wymowę, słownictwo, itd. wiele przedmiotów dotyczyć będzie nauki o samym języku, jego budowie, pochodzeniu, rozwoju.
filologia angielska (anglistyka) w Kielcach

Filologia - studia

Kierunki filologiczne wybierają osoby o predyspozycjach humanistycznych. Studiowanie języków obcych to nie to samo, co rozszerzony kurs. Oprócz zajęć doskonalących płynność posługiwania się językiem, wymowę, słownictwo wiele przedmiotów dotyczyć będzie nauki o samym języku – jego budowie, pochodzeniu, rozwoju. Studenci poznawać będą historię, kulturę, literaturę krajów z określonego obszaru językowego.

Kształcenie na Filologii angielskiej jest dwustopniowe. 3-letnie studia kończą się dyplomem licencjata. Jest możliwość kontynuowania kształcenia na 2-letnich studiach II stopnia.

Filologia angielska - przedmioty na studiach

Przykładowe przedmioty w programie nauczania na Filologii angielskiej: wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, fonetyka praktyczna, gramatyka opisowa, czytanie, pisanie, literatura angielska, literatura amerykańska, historia Stanów Zjednoczonych.

Filologia angielska - specjalizacje

Specjalizacje na filologii angielskiej:

  • nauczycielska
  • tłumaczeniowa

Filologia - rekrutacja

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.

Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.

Praca po filologii

Absolwenci po ukończeniu określonej specjalizacji, mogą pracować jako nauczyciele języka obcego w przedszkolach, szkołach podstawowych lub średnich, prowadzić lektoraty na uczelni lub w szkołach językowych.

Oddzielnych kwalifikacji i przygotowania wymaga praca translatora. Osoby z takim wykształceniem mogą być zatrudniane w wydawnictwach, biurach tłumaczeń.

Dobra znajomość języka i kultury określonych krajów to z kolei szansa na pracę w turystyce, biznesie, mediach czy dyplomacji. Możliwości jak widać jest wiele, duże znaczenie mają dodatkowe kompetencje, niekoniecznie wyniesione z sali wykładowej.

Ile zarabia filolog?

Na wysokość wynagrodzenia filologów wpływa miejsce zatrudnienia. Zupełnie inne zarobki otrzyma nauczyciel w szkole średniej, a inne osoba pracująca jako tłumacz w korporacji czy asystent biegle posługujący się określonym językiem obcym. Mediana zarobków tłumacza wynosi ok. 6000 zł. To też wartość uśredniona. Konkretne wynagrodzenie zależeć będzie od zaawansowania tłumaczenia, jego formy (ustne, pisemne, symultaniczne). Filolog zatrudniony tam, gdzie wymagana jest znajomość danego języka obcego będzie otrzymywał pensję zgodnie z zarobkami w branży oraz zajmowanym stanowiskiem.

Czy warto studiować Filologię?


Filologia - opinie

Doskonała znajomość języka obcego to – jak wspomnieliśmy – szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia w biznesie.

Co można robić po filologii? Przeczytajcie:

https://jezyki-swiata.blogspot.com/2018/01/co-mozn...

Jakie uczelnie w Kielcach oferują kierunek filologia angielska (anglistyka)

Jakie inne kierunki oferowane są w Kielcach

a
administracja architektura automatyka i elektrotechnika przemysłowaautomatyka i robotyka
b
bezpieczeństwo narodowe bezpieczeństwo wewnętrzne biologia biotechnologia biotechnologybudownictwo
c
chemia
d
data engineeringdesigndesign społecznydietetyka dziennikarstwo i komunikacja społeczna
e
edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznejedytorstwo klasyczne i cyfroweekonomia elektromobilność elektronika i telekomunikacja elektrotechnika energetyka
f
farmacjafilologia angielska (anglistyka) filologia angielska z językiem hiszpańskimfilologia germańskafilologia polskafinanse i rachunkowość fizjoterapia fizyka fizyka medycznafizyka techniczna
g
geodezja i kartografia geografia geoinformacja z gospodarką przestrzennągeopolitykagrafika
h
historia
i
informatyka informatyka przemysłowainżynieria bezpieczeństwa inżynieria biomedyczna inżynieria danych inżynieria środowiska
k
kierunek lekarskikosmetologia kryminalistyka z kryminologiąkryminologia stosowana
l
lingwistyka stosowanalogistyka logopedia
m
marketing i biznes elektronicznymatematyka mechanika i budowa maszyn mechatronikamediolingwistykamuzyka estradowa
o
ochrona środowiska odnawialne źródła energii
p
pedagogika pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna pedagogika specjalnapielęgniarstwopolitologia położnictwopraca socjalnaprawo psychologia
r
ratownictwo medycznerolnictwo
s
scandinavian studies (studia skandynawskie) stosunki międzynarodowesystemy diagnostyczne w medycyniesztuki plastycznesztuki transmedialne
t
teleinformatykatransport transport i logistykaturystyka i rekreacja turystyka prozdrowotnaturystyka zrównoważona
v
visual arts
w
wychowanie fizycznewzornictwo przemysłowe
z
zarządzanie zarządzanie biznesowezarządzanie i coachingzarządzanie i inżynieria produkcji zarządzanie w politykach publicznychzdrowie publiczne