Filologia angielska w Zielonej Górze
Jeżeli odpowiadasz twierdząco na powyższe pytania - studia filologiczne to dobre rozwiązanie. Wybierając interesującą Cię specjalność zdobędziesz wykształcenie w określonej dziedzinie związanej z językiem obcym, przed Tobą będzie wiele możliwości pracy zawodowej.
Filologia - studia
To propozycja dla humanistów. Zajęcia prowadzone są w języku obcym – studia to zatem nie kurs językowy, musisz już na starcie swobodnie porozumiewać się po angielsku. To zresztą zweryfikuje egzamin maturalny. Przed Tobą tomy lektur – też w oryginale. Ważny u studentów filologii jest słuch fonetyczny, ale też predyspozycje analityczne – na niektórych przedmiotach będziesz badać strukturę języka, jego rozwój na przestrzeni wieków. Studia nad językiem nie do końca będą przypominać naukę, jaką znasz ze szkoły średniej.
Studia filologiczne są dwustopniowe. Absolwenci, którzy uzyskali dyplom licencjata mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na tym samym kierunku.
Filologia angielska - specjalizacje
Kandydaci na filologię angielską mają do wyboru następujące specjalności:
- nauczycielska
- translatoryka.
Filologia angielska - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego oraz języka angielskiego, zarówno z części podstawowej, jak i rozszerzonej.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów na filologii angielskiej: praktyczna nauka języka, wstęp do literaturoznawstwa, wstęp do językoznawstwa, historia literatury, gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, historia krajów określonego obszaru językowego, dydaktyka ogólna, kompetencje nauczyciela, podstawy pedagogiki, wstęp do translatoryki, teoria i praktyka przekładu, język mediów, język biznesu.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, laboratoriów. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
Praca po filologii
W zależności od wybranej specjalności, absolwenci przygotowani są do pracy w nieco innym charakterze. Specjalność nauczycielska przewidziana jest dla przyszłych nauczycieli - daje uprawnienia do pracy w szkołach podstawowych, średnich, szkołach języków obcych.
Osoby, które ukończą translatorykę zatrudniane są w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, placówkach kultury, organizacjach turystycznych, pracują jako tłumacze obsługujący spotkania międzynarodowe.
Doskonała znajomość języka obcego w połączeniu z dodatkowymi kwalifikacjami i predyspozycjami daje możliwości pracy w obszarze biznesu, dyplomacji, turystyce – wszędzie tam, gdzie komunikacja opiera się na posługiwaniu językiem obcym.
Ile zarabia filolog?
Zarobki absolwenta filologii angielskiej zależą od charakteru pracy, zatrudnienia, zakresu obowiązków.
Przeciętna pensja lektora to ok. 5200 zł brutto. Mediana wynagrodzenia tłumacza to blisko 6000 zł brutto.
Czy warto studiować filologię?
Weronika Sokołowska jest trenerem językowym. Przekonuje, że filologia angielska to bardzo ciekawy wybór. Obala jednocześnie stereotypy związane z tym kierunkiem i zapewnia, że warto studiować anglistykę.
Przeczytajcie więcej: http://weronikasokolowska.pl/3575-2/.
Filologia - opinie
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: