Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
uczelnia publiczna, 01-815 Warszawa, ul. Dewajtis 5, (+22) 569 96 94, rekrutacja@uksw.edu.plStypendia - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w trakcie nauki mogą ubiegać się o stypendia: rektora dla najlepszych studentów, socjalne, dla osób z niepełnosprawnością oraz zapomogę.
Stypendium rektora dla najlepszych studentów
O stypendium mogą się ubiegać studenci UKSW z wysokimi wynikami w nauce, osiągnięciami artystycznymi lub wysokimi wynikami sportowymi na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Wniosek o stypendium można złożyć po ukończeniu I roku studiów. Wyjątkiem są studenci, którzy zostali laureatami olimpiady naukowej lub sportowej.
Stypendium socjalne
Stypendium socjalne przysługuje studentom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Próg dochodu w rodzinie studenta, który kwalifikuje do jego pobierania to 1294,40 zł. Osobom, które na stałe zamieszkują w odległości 60 km i dalej od Warszawy i wynajmują mieszkanie, pokój lub akademik w Warszawie przysługuje stypendium socjalne w zwiększonej wysokości. Należy to jednak poświadczyć np. kopią umowy najmu, zaświadczeniem z akademika lub oświadczeniem właściciela mieszkania.
Stypendium dla osób z niepełnosprawnością
Stypendium przysługuje studentom, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Zapomoga
Student, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej może wnioskować o zapomogę.
W szczególności dotyczy to takich sytuacji, jak: śmierć bliskiego członka rodziny, choroba lub uszczerbek na zdrowiu studenta czy klęska żywiołowa.
Więcej o zasadach, wnioskach i terminach można znaleźć na stronie Działu Pomocy Materialnej dla studentów UKSW: https://dpm.uksw.edu.pl/stypendia/
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich