Pedagogika w Radomiu
Pedagogika - studia
Pedagog w swojej pracy dociera do ludzi z różnych środowisk – powinien być osobą tolerancyjną pozytywnie nastawioną, bez uprzedzeń do osób z którymi pracuje, ale też odporną psychicznie, radzącą sobie ze stresem.
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to dawniej specjalność, a obecnie kierunek realizowany w formie jednolitych studiów magisterskich.
Natomiast kierunek Pedagogika (w wybranych specjalnościach) to studia dwustopniowe: licencjackie i magisterskie.
Pedagogika - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia: pojęcia i współczesne systemy pedagogiczne, psychologia wychowawcza, teoretyczne podstawy wychowania, socjologia edukacji, warsztat komunikacji interpersonalnej, etyka zawodowa pedagoga.
Pedagogika - specjalizacje
Kandydaci mogą wybrać następujące specjalności na studiach licencjackich:
- profilaktyka społeczna i resocjalizacja
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
- pedagogika społeczna i terapia pedagogiczna
- doradztwo zawodowe i coaching kariery.
Pedagogika - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz historii.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Pedagogikę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ile zarabia pedagog?
W tej grupie zawodowej, w szczególnie w odniesieniu do pracy w publicznych placówkach szkolno-oświatowych, czynnik płacowy z pewnością nie jest głównym kryterium wyboru tej drogi zawodowej. Zarobki pedagogów - w zestawieniu z odpowiedzialnością i ogromnym znaczeniem ich pracy - do wysokich nie należą.
Praca po Pedagogice
Absolwenci mogą pracować w:
- szkolnictwie,
- placówkach oświatowo-wychowawczych,
- świetlicach szkolnych i środowiskowych,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
- placówkach służb zdrowia,
- ośrodkach pomocy społecznej,
- służbach resocjalizacyjnych, takich jak zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, ośrodki interwenci kryzysowej, policyjne izby dziecka, pogotowia opiekuńcze.
Pedagodzy pracują w ośrodkach terapii zajęciowej, świetlicach terapeutycznych. Zatrudniani są w działach kadr, firmach doradztwa zawodowego.
Czy warto studiować Pedagogikę?
Pedagogika - opinie
Studiowanie pedagogiki pozwala zyskać wiele umiejętności. Biorąc pod uwagę mnogość dyscyplin związanych ze studiami pedagogicznymi, możliwości podjęcia pracy jest wiele, dla absolwentów otwierają się nowe dziedziny i obszary zawodowe.
Pedagogika to kierunek odpowiedni dla osób cierpliwych, empatycznych, zdeterminowanych, łatwo nawiązujących kontakt i wzbudzających zaufanie.
***
Może zainteresują Cię szczególnie inne kierunki:
Oligofrenopedagogika z arteterapią
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.