Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Kielcach
Dziennikarstwo - studia
Masz kompetencje humanistyczne, lekkie pióro i dużą sprawność językową? Studiując dziennikarstwo poznasz warsztat pracy i zdobędziesz umiejętności dające szansę na karierę radiową, telewizyjną czy prasową.
Studia dziennikarskie łączą wiedzę z zakresu nauk o komunikacji społecznej i mediach z innymi dyscyplinami z dziedziny nauk społecznych i dziedziny nauk humanistycznych, m.in. filozofii, historii, językoznawstwa, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, nauk o zarządzaniu, nauk o polityce, prawa i etyki oraz języka obcego.
Po ukończeniu 3-letniego etapu kształcenia (do wyboru tryb stacjonarny lub niestacjonarny) i uzyskaniu dyplomu licencjata można na tej samej uczelni kontynuować studia na poziomie II stopnia (magisterskie).
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia: dziennikarskie źródła informacji, historia mediów, etyka dziennikarska, język wypowiedzi dziennikarskiej, nauka o komunikowaniu, researching, retoryka i erystyka, sztuka reportażu, polski system medialny, podstawy prawa, technologie informacyjne mediów.
Studentów obowiązują praktyki zawodowe. Realizowane są w Uniwersyteckim Centrum Mediów, a także medialnych instytucjach regionu, współpracujących z uczelnią. Organizowane są również projekty stażowe podnoszące kompetencje absolwentów.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Specjalności na studiach licencjackich:
- dziennikarstwo nowych mediów
- realizacja radiowo-telewizyjna
- wizerunek, promocja i reklama.
Specjalności na studiach magisterskich:
- menadżer mediów i reklamy
- współczesne dziennikarstwo.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz do wyboru historii lub wiedz o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po dziennikarstwie
Absolwenci dziennikarstwa przygotowani są do pracy w:
- redakcjach radiowych, telewizyjnych,
- agencjach informacyjnych,
- portalach internetowych,
- wydawnictwach.
Znajdują zatrudnienie w działach promocji, PR, czy reklamy różnych typów przedsiębiorstw.
Pracują w instytucjach kultury, stowarzyszeniach, sztabach wyborczych.
Doskonale sprawdzają się na stanowiskach rzeczników przedsiębiorstw, instytucji samorządowych, partii politycznych.
Ile zarabia dziennikarz?
Zarobki dziennikarza wahają się średnio od 3000 do 12 000 zł. Kluczowy wpływ na ich wysokość ma doświadczenie, popularność, zakres obowiązków i miejsce pracy.
Czy warto studiować Dziennikarstwo?
Dziennikarstwo - opinie
Studia dziennikarskie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród kandydatów. Alternatywą do studiów dziennikarskich będzie inna propozycja Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a mianowicie filologia polska z komunikacją medialną lub filologia polska ze specjalnością redakcyjno-wydawniczą.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo