Elektrotechnika w Zielonej Górze
Elektrotechnika – studia w Zielonej Górze
Elektrotechnika zajmuje się teorią oraz zastosowaniem zjawisk fizycznych z dziedziny elektryczności i magnetyzmu w różnych gałęziach gospodarki. Studia obejmują zagadnienia dotyczące energii elektrycznej (wytwarzanie, przesyłanie i użytkowanie), technik pomiarowych wielkości fizycznych oraz zagadnienia związane z przetwarzaniem i analizą sygnałów elektrycznych.
Studia na Elektrotechnice dostępne są w Zielonej Górze na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach pierwszego i drugiego stopnia realizowane są specjalności:
- cyfrowe systemy pomiarowe
- elektroenergetyka i energoelektronika
- systemy pomiarowe i elektroenergetyka.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdują się: podstawy elektrotechniki, analiza matematyczna, metody numeryczne, podstawy elekroenergetyki, elektronika, podstawy automatyki, podstawy metrologii, podstawy oprogramowania, podstawy informatyki i techniki cyfrowej, energoelektronika, maszyny i napęd elektryczny, technika wysokich napięć, teoria obwodów, projektowanie instalacji elektrycznych, również przedmioty specjalnościowe.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Specjalista z tej dziedziny może być odpowiedzialny za projektowanie, budowę czy eksploatację urządzeń i systemów elektrycznych produkcyjnych, zabezpieczających, łączeniowych, pomiarowych i sterujących. Zajmuje się projektowaniem sieci i instalacji elektrycznych, inteligentnych budynków, instalacji służących ochronie i zabezpieczeniom.
Elektrotechnika – rekrutacja w Zielonej Górze
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z matematyki, języka obcego, jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka, informatyka lub wyniku egzaminu zawodowego/egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować na stanowiskach:
- inżynier ds. energetyki
- inżynier automatyk
- projektant układów elektronicznych
- inżynier instalacji elektrycznych
- inżynier ds. energetyki odnawialnej
- specjalista ds. infrastruktury elektrycznej dla pojazdów elektrycznych
- doradca techniczny.
Są zatrudniani przez elektrownie, zakłady energetyczne, firmy budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego, firmy konsultingowe i projektowe, firmy z branży IT i telekomunikacyjnej.
Czy warto studiować Elektrotechnikę?
To dziedzina niezbędna do funkcjonowania wielu gałęzi gospodarki. Absolwenci Elektrotechniki stanowią poszukiwaną kadrę techniczną w kraju i za granicą, zyskują perspektywę atrakcyjnej pracy i dobrych zarobków. Mogą ponadto ubiegać się o uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
W Zielonej Górze w ramach studiów elektrotechnicznych jest możliwość uzyskania dodatkowo dyplomu niemieckiej uczelni.
Elektrotechnika – opinie
Studia na Elektrotechnice są odpowiednie dla osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi, techniką, technologiami związanymi z elektrycznością i elektroniką. Przyszła praca przy systemach elektrycznych wymaga dużej precyzji i przestrzegania norm bezpieczeństwa.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik