Mechanika i budowa maszyn w Zielonej Górze
Mechanika i budowa maszyn – studia w Zielonej Górze
Studia na Mechanice i budowie maszyn obejmują zagadnienia z zakresu mechaniki, wytrzymałości materiałów, materiałoznawstwa, konstruowania, automatyki i sterowania, technologii i eksploatacji są wzbogacone o zagadnienia makro- i mikroekonomii, prawa własności intelektualnej oraz organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem.
Studenci uzyskują kompetencje w obszarze nowoczesnych metod projektowania (CAD), obliczeń inżynierskich (CAE), wytwarzania (CAM), technologii produkcji oraz utrzymania ruchu maszyn i urządzeń.
Mechanika i budowa maszyn dostępna jest w Zielonej Górze na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia od szóstego semestru realizowane są specjalności:
- automatyzacja i utrzymanie ruchu
- eksploatacja maszyn
- konstrukcja i eksploatacja pojazdów
- konstrukcyjno-menedżerska
- maszyny i urządzenia wiertnicze
- mechanika lotnicza
- mechatronika w budowie maszyn
- technologia maszyn.
Na drugim stopniu dostępne są:
- automatyzacja i organizacja procesów produkcyjnych
- eksploatacja maszyn
- konstrukcyjno-menedżerska
- mechatronika
- organizacja i zarządzanie eksploatacją pojazdów
- technologia maszyn.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. takie przedmioty: elektrotechnika i elektronika, inżynieria wytwarzania, nauka o materiałach, automatyka i robotyka, mechanika techniczna, wytrzymałość materiałów, informatyka w zastosowaniach inżynierskich, metrologia i systemy pomiarowe, techniki automatyzacji, podstawy konstrukcji maszyn, eksploatacja maszyn, ergonomia w inżynierii mechanicznej, mechanika płynów, komputerowe wspomaganie wytwarzania CAM, termodynamika techniczna, zarządzanie środowiskiem i ekologia oraz przedmioty przypisane do poszczególnych specjalności.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu mechaniki i budowy maszyn?
Zależnie od specjalizacji do zadań takiego inżyniera należeć może projektowanie procesów technologicznych, budowa i eksploatacja nowoczesnych maszyn, pojazdów, projektowanie systemów sterowania jakością usług, handlu i dystrybucji, projektowanie oprzyrządowania, prowadzenie prac badawczych w zakresie udoskonalenia i rozwoju procesów technologicznych.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Zielonej Górze
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z matematyki i języka obcego nowożytnego a także jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka, informatyka lub wynik egzaminu zawodowego/egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci kierunku zatrudniani są w różnorodnych gałęziach przemysłu:
- motoryzacyjnym
- elektromaszynowym
- metalurgicznym
- paliwowo-energetycznym.
Zależnie od wybranego obszaru dyplomowania mogą pracować jako:
- konstruktorzy
- technolodzy
- automatycy
- inżynierowie utrzymania ruchu.
Zarobki po Mechanice i budowie maszyn
Według danych jooble.pl przeciętne wynagrodzenie inżyniera mechanika wynosi ok. 11 000 zł brutto.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn w Zielonej Górze?
Studenci kierunku mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów naukowo-badawczych oraz dydaktycznych. Jest możliwość realizowania prac dyplomowych we współpracy z firmami z różnych gałęzi przemysłu oraz udziału w projektach i grantach badawczych.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Kierunek przeznaczony jest dla kandydatów o predyspozycjach technicznych, konstruktorskich, umysłach ścisłych, osób kreatywnych, otwartych na niestandardowe rozwiązania.
Inżynierowie specjalizujący się w mechanice i budowie maszyn często są dobrze wynagradzani, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych technologicznie branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, produkcja maszyn, czy technologie zrównoważone.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. uz.zgora.pl