Finanse i rachunkowość w Zielonej Górze
Finanse i rachunkowość – studia w Zielonej Górze
Studenci kierunku poznają zasady funkcjonowania instytucji finansowych, finansów i rachunkowości. Uczą się identyfikowania i analizowania zjawisk gospodarczych oraz procesów w szeroko rozumianym sektorze finansowym (na rynku pieniężnym i kapitałowym).
Finanse i rachunkowość w Zielonej Górze dostępne są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Finanse i rachunkowość – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. przedmioty: mikroekonomia, podstawy finansów, prawo cywilne, podstawy rachunkowości, makroekonomia, finanse publiczne, bankowość, analiza rynku, system podatkowy, rachunkowość zarządcza, finanse przedsiębiorstwa, ubezpieczenia, rynki finansowe, sprawozdawczość finansowa przedsiębiorstw, ekonometria, controlling i budżetowanie, analiza finansowa, rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza, ocena efektywności inwestycji, handel i finanse międzynarodowe.
Co robi finansista?
Aktywności, w jakich niezbędna jest wiedza z zakresu finansów i rachunkowości to choćby planowanie finansowe, budżetowanie, przeprowadzanie analizy finansowej, zarządzanie inwestycjami, doradztwo, zarządzanie ryzykiem, kontrola finansowa, prowadzenie księgowości.
Finanse i rachunkowość – specjalności
Studenci na pierwszym stopniu mogą wybrać:
- rachunkowość podmiotów gospodarujących
- finanse i bankowość.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- analityka i rewizja finansowa
- finanse przedsiębiorstw.
Finanse i rachunkowość – rekrutacja w Zielonej Górze
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, języka obcego oraz matematyki a także przedmiotów do wyboru: matematyki lub języka polskiego, ewentualnie wyniku egzaminu zawodowego czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Finanse i rachunkowość możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Finanse i rachunkowość – praca po studiach
Ukończenie kierunku pozwala podjąć pracę przykładowo w:
- instytucjach finansowych
- podmiotach sektora finansów publicznych
- komórkach rachunkowości zarządczej
- działach obsługi finansowo-księgowej
- działach analiz i zarządzania finansami
- bankach
- firmach ubezpieczeniowych
- firmach doradczych.
Zarobki po finansach
Na podstawie badań losów absolwentów pierwszą dziesiątkę najlepiej opłacanych kierunków studiów otwierają Finanse i rachunkowość. Zarobki absolwentów tych studiów wahają się od 5500 zł brutto do 10500 zł brutto.
Czy warto studiować Finanse i rachunkowość?
Specjaliści z zakresu finansów i rachunkowości to pracownicy, których decyzje mają istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Studia na tym kierunku dają szerokie perspektywy zawodowe. Na księgowych, finansistów oraz doradców inwestycyjnych jest stałe zapotrzebowanie rynkowe, co bezsprzecznie przemawia za tym, aby podjąć decyzję o wyborze tych właśnie studiów.
Finanse i rachunkowość – opinie
Studia na Finansach i rachunkowości wymagają od kandydatów predyspozycji matematycznych, analitycznych, swobody poruszania się w zmieniających się przepisach prawa. W pracy w finansach przydatna będzie cierpliwość, dokładność.
Specjaliści w dziedzinie finansów i rachunkowości często otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie, zwłaszcza po zdobyciu doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji, certyfikatów, uprawnień.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Finanse i rachunkowość w biznesie
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.
fot. Freepik