Informatyka w Gdyni
Informatyka - studia
Pierwszy etap kształcenia to studia inżynierskie. W Gdyni nie ma możliwości studiowania informatyki na poziomie magisterskim. Można wybrać pokrewny kierunek kształcenia lub uczelnię w innym ośrodku akademickim (np. w Gdańsku).
Studenci uczą się m.in. zasad administrowania środowiskami serwerowymi, projektowania i zarządzania bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych, wybranych języków programowania, tworzenia aplikacji internetowych. Kierunek bazuje na wiedzy matematycznej, wymaga od studentów dużego zaangażowania, kreatywności i determinacji.
Informatyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty specjalnościowe: projektowanie serwisów WWW, zaawansowane bazy danych, aplikacje internetowe, programowanie równolegle i rozproszone, aplikacje mobilne, bezpieczeństwo serwisów internetowych, cyfrowe przetwarzanie obrazów, systemy wspomagania decyzji, podstawy robotyki, czujniki pomiarowe i sensory, autonomiczne systemy nawigacyjne, protokoły sieci teleinformatycznych, administrowanie serwerami, projektowanie i infrastruktura sieci, technologie sieci rozległych, zarządzanie sieciami komputerowymi, bezpieczeństwo sieci, zintegrowane systemy zarządzania, przetwarzanie i wizualizacja danych, rachunkowość komputerowa, informatyczne narzędzia pracy grupowej, handel elektroniczny.
Informatyka - specjalizacje
Studenci gdyńskich uczelni mogą wybrać:
- projektowanie aplikacji użytkowych
- programowanie robotów mobilnych
- sieci komputerowe
- biznesowe systemy informatyczne
- aplikacje internetowe i mobilne
- aplikacje Internetu rzeczy
- bazy i hurtownie danych
- bezpieczeństwo systemów informatycznych
- front-end developer
- Internet rzeczy
- inżynieria i analiza danych
- inżynieria sieci komputerowych
- programowanie
- projektowanie gier komputerowych
- zintegrowane systemy zarządzania przedsiębiorstwem (SAP)
Informatyka - rekrutacja
Rekrutacja do AMW odbywa się w oparciu o wynik uzyskany na maturze z języka obcego oraz matematyki lub informatyki.
Nabór do UG obejmuje wyniki maturalne z matematyki i języka obcego oraz z przedmiotów dodatkowych: języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, fizyka z astronomią, chemia, geografia, biologia, informatyka.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia informatyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po informatyce
Różnorodność specjalności powoduje, że absolwenci są specjalistami w wielu dziedzinach branży IT. Przykładowe stanowiska pracy, przewidziane dla osób po ukończeniu informatyki to:
- wdrożeniowiec systemów informatycznych,
- specjalista ds. IT,
- analityk wykorzystujący narzędzia informatyczne (bazy danych systemy ERP, CRM),
- programista,
- projektant systemów,
- administrator baz danych,
- grafik komputerowy,
- serwisant sprzętu,
- programista robotów i wiele innych.
Ile zarabia informatyk?
Czy warto studiować informatykę?
Prognozy zatrudnienia plasują informatyków nieustająco na pozycji liderów. Specjaliści branży IT są rozchwytywani na rynku pracy, ich zarobki należą do jednych z najwyższych.
"Uczę się, a w tym samym czasie udało mi się dostać pracę w jednej z większych korporacji. Od tego czasu kilkakrotnie już awansowałem i zdobywałem niezbędne doświadczenia potrzebne na stanowisku. Wiem, że ta wiedza przyda mi się, gdy będę otwierał własną firmę. Wciąż wzbogacam swoje CV i praktyczną wiedzę, ale również nie zapominam o tym, by mieć czas dla swoich znajomych."
Karol Brodziński, student WSB
Informatyka - opinie
Chcecie się więcej dowiedzieć, jak wyglądają studia na informatyce? Swoimi przemyśleniami dzieli się absolwent, obecnie programista Jakub:
"Już jako malec lubiłem majsterkować i mnożyć zyski. Składać coś z niczego. Potem nawet zacząłem bawić się elektroniką. W swój pierwszy komputer zainwestowałem w wieku 12 lat. Pamiętam, jakby to było wczoraj! Dlaczego programowanie? Byłem i jestem zafascynowany tym, jak z ciągu znaków powstaje w pełni funkcjonalny program. Pisząc programy, możemy zyskać cokolwiek zechcemy, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i zasoby."
Patryk Blumensztajn, student WSB
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych
Czytaj więcej o studiach technicznych