Informatyka w Zielonej Górze
Informatyka - studia
Rozwiązania informatyczne towarzyszą nam niemal na każdym kroku – kiedy sprawdzamy pogodę w smartfonie, płacimy kartą kredytową, otrzymujemy elektroniczne zwolnienie lekarskie, korzystamy z nawigacji w samochodzie, rezerwujemy wakacje, czy programujemy piekarnik.
Za wszystkimi udogodnieniami cywilizacji stoją pomysły człowieka przetłumaczone na język cyfrowy. Lecz to, co zwykłym użytkownikom sprzętów i aplikacji wydaje się niepojęte – stanowi codzienność informatyków.
Studia na informatyce cieszą się zainteresowaniem – gwarantują zdobycie solidnego wykształcenia, a w przyszłości dobrze płatnej pracy.
Czym zajmuje się informatyk?
Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się projektowaniem i administrowaniem systemów sieciowych, testowaniem oprogramowania, tworzeniem aplikacji, zarządzaniem bazami danych, grafiką komputerową.
Informatyka - specjalizacje
Studenci 3,5-letnich studiów inżynierskich mają do wyboru następujące specjalności:
- inżynieria systemów mikroinformatycznych
- przemysłowe systemy informatyczne
- sieciowe systemy informatyczne.
Wydział umożliwia kontynuowanie kształcenia na 2-letnich magisterskich studiach II stopnia. Kandydaci mogą wybrać takie specjalności:
- inżynieria komputerowa
- inżynieria systemów informatycznych
- przemysłowe systemy informatyczne
- zintegrowane systemy informatyczne.
Informatyka - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia informatyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Informatyka - przedmioty na studiach
Wiele przedmiotów w programie nauczania realizowanych jest w formie ćwiczeń, laboratoriów, własnych projektów. Oznacza to, że duży nacisk położono na praktyczne zgłębianie zagadnień informatycznych i przygotowanie do rozwiązywania konkretnych zadań i problemów, z jakimi informatycy będą się mierzyć w przyszłej pracy.
Przykładowe przedmioty na informatyce: algebra liniowa z geometrią analityczną, analiza matematyczna, logika obliczeniowa, analiza danych, programowanie obiektowe, podstawy systemów dyskretnych, grafika komputerowa, sieci komputerowe, układy cyfrowe, bazy danych, inżynieria oprogramowania, języki skryptowe, elementy sztucznej inteligencji, aplikacje internetowe, układy i systemy mikroprocesorowe, programowanie gier 3D, sieci bezprzewodowe i inne.
Praca po Informatyce
Osoby, które ukończą informatykę zatrudniane są w działach IT przedsiębiorstw produkcyjnych czy usługowych, firmach świadczących usługi informatyczne. Absolwenci informatyki pracują jako specjaliści ds. zabezpieczeń sieciowych, kierownicy projektów IT, analitycy projektów biznesowych, programiści i projektanci gier komputerowych. Zajmują się projektowaniem i administrowaniem systemów sieciowych, testowaniem oprogramowania, tworzeniem aplikacji, zarządzaniem bazami danych, grafiką komputerową.
Ile zarabia informatyk?
Na wysokość zarobków pracowników branży IT ma wpływ wiele czynników, jak choćby forma zatrudnienia, wielkość firmy, zakres obowiązków.
Przykładowo średnie zarobki programisty znajdują się w przedziale 4000-8000 zł.
Wynagrodzenia na innych stanowiskach wynoszą przykładowo:
data engineer - 24000 zł
data scientist - 21000 zł
Java developer - 23500 zł
mobile developer - 22000 zł
źródło: Infor
Czy warto studiować Informatykę?
Absolwenci informatyki nie powinni martwić się o zatrudnienie. Są specjalistami poszukiwanymi na rynku pracy, zapotrzebowanie na ich wiedzę, doświadczenie i umiejętności nie maleje. Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Wykwalifikowani informatycy, zajmujący kierownicze stanowiska, nie mogą narzekać na zarobki.
Informatyka - opinie
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych
Czytaj więcej o studiach technicznych