Logopedia w Kielcach
Logopedia – studia w Kielcach
Studia na Logopedii pozwalają uzyskać wiedzę m.in. o biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych podstawach komunikowania się człowieka, o patologii mowy i słuchu, wybranych aspektach terapii mowy i zaburzeń w komunikowaniu. Studenci zdobywają umiejętności w zakresie diagnozy i terapii, projektowania działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń mowy. Są przygotowani do wszechstronnej współpracy z lekarzem, psychologiem i pedagogiem w celu planowania metod i trybu postępowania terapeutycznego w zakresie komunikacji (werbalnej i niewerbalnej).
Kierunek przygotowuje do wykonywania zawodu nauczyciela logopedy.
Logopedię można studiować w Kielcach na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym w pracy zajmuje się logopeda?
Spektrum aktywności diagnostyczno-terapeutycznej logopedy jest bardzo szerokie – od doskonalenia technik prawidłowej artykulacji i odpowiedniej dykcji, np. z osobami, które zawodowo pracują głosem (aktorzy, dziennikarze, politycy), przez usuwanie różnego rodzaju wad wymowy, po specjalistyczną pomoc logopedyczną osobom z zaburzeniami neurologicznymi (np. zaburzeniami ze spektrum autyzmu) czy upośledzeniem umysłowym.
Logopedia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia zrealizowane będą przedmioty: dysleksja, dyslalia, fonetyka artykulacyjna i fonologia, foniatria, formy i metody pracy terapeutycznej, impostacja głosu, kognitywizm, komunikacja językowa i jej zakłócenia, komunikacja wspierająca i alternatywna, konstruowanie programów terapeutycznych, kultura języka, logorytmika, medyczne podstawy logopedii, metody badań logopedycznych, metody pracy logopedy, metody wspierające uczenie się, niedosłuch z metodyką postępowania terapeutycznego, ocena zaburzeń integracji sensomotorycznej, opóźniony rozwój mowy, podstawy audiologii, rozwój mowy dziecka, wstęp do ortodoncji.
Logopedia – rekrutacja w Kielcach
Kandydatów obowiązuje konkurs świadectw. Punktowane są następujące przedmioty maturalne: język polski, matematyka, język obcy.
Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie od logopedy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu nauczyciela logopedy/logopedy z punktu widzenia prawidłowości aparatu i funkcji głosowych, słuchowych i artykulacyjnych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logopedia – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować w:
- placówkach oświatowych
- poradniach specjalistycznych
- gabinetach i poradniach logopedycznych przy oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych, udarowych, laryngologicznych, neonatologicznych
- placówkach prowadzących własne wspomaganie rozwoju dziecka
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu logopedii oraz komunikacji językowej
- specjalistycznych gabinetach logopedycznych.
Ile zarabia logopeda?
Wynagrodzenie logopedów bywa bardzo zróżnicowane - od poziomu najniższej krajowej do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Logopedia – opinie
Jeśli chcesz pracować w charakterze logopedy, interesuje Cię proces nabywania mowy, kształtowania komunikacji międzyludzkiej, chcesz wiedzieć, w jaki sposób powstają wady wymowy i jak można je usunąć – studia na kierunku Logopedia będą doskonałym wyborem.
W przyszłej pracy dobrze sprawdzą się osoby empatyczne, komunikatywne, lubiące pracę z ludźmi bez względu na ograniczenia wiekowe, ta ścieżka kształcenia i przyszła droga zawodowa mogą przynieść wiele satysfakcji.
Czy warto studiować Logopedię?
Dowiedz się więcej o studiach i rzeczywistości pracy logopedy:
***
Może zainteresują Was również kierunki:
Logopedia z językiem polskim jako obcym
Poznaj inne kierunki filologiczne
Dowiedz się o studiach pedagogicznych
Fot. Freepik