Szczegółowy opis uczelni
UJK w Kielcach - o Uczelni

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 18 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim. Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich i magisterskich (ponad 40 kierunków), a także doktoranckich i podyplomowych.

Początki uczelni sięgają 1969 roku i wiążą się z powołaniem w Kielcach Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. W 1973 roku zyskała status Wyższej Szkoły Pedagogicznej, sześć lat później jej patronem został Jan Kochanowski. W XXI wiek wkroczyła jako Akademia Świętokrzyska imienia Jana Kochanowskiego. Powstawały nowe wydziały i kierunki, pojawiły się pierwsze prawa do doktoryzowania i habilitowania. W 2008 roku uczelnia uzyskała status Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego. Od 2011 roku nosi nazwę Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i tak pozostanie zapewne przez długie lata.

W XXI wieku dokonał się duży skok jakościowy bazy naukowo – dydaktycznej. Dziś można śmiało powiedzieć, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest jedną z najlepiej wyposażonych uczelni w Polsce. Stało się to dzięki wsparciu unijnych funduszy. Nowoczesne budynki, sale i laboratoria dają studentom komfort, a pracownikom możliwość rozwoju naukowego.

Obecnie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego studiuje 12 tysięcy osób, a zatrudnionych jest 879 nauczycieli akademickich, w tym 255 doktorów habilitowanych i 99 profesorów.

Po uzyskaniu uniwersyteckiego statusu uczelnia nadal rozwija się. Powstają nowe kierunki, zorientowane na potrzeby rynku pracy, pozwalające osiągnąć sukces zawodowy, nie tylko na szczeblu lokalnym. Uniwersytet Jana Kochanowskiego posiada uprawnienia do nadawania tytułów naukowych doktora w 10 dyscyplinach naukowych, a w czterech dyscyplinach do stopnia doktora habilitowanego. Kształcenie odbywa się na 8 wydziałach: 5 w Kielcach, 2 w Piotrkowie Trybunalskim i 1 w Sandomierzu.Wirtualny spacer po Uczelni - TUTAJ

Oferta edukacyjna UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oferuje możliwość zdobywania wiedzy z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych, medycznych, nauk o kulturze fizycznej oraz sztuce.

Oferta dydaktyczna obejmuje studia: licencjackie, inżynierskie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe.

To ponad 40 kierunków I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a także 10 kierunków III stopnia oraz ponad 40 kierunków studiów podyplomowych. W ostatnim czasie oferta Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wzbogacona została o prawo, medycynę (także w języku angielskim), dietetykę, kryminologię stosowaną i psychologię.

Kształcenie odbywa się na ośmiu wydziałach: w Kielcach, Sandomierzu oraz w Piotrkowie Trybunalskim.

Wydział Humanistyczny

Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

Collegium Medicum

Wydział Pedagogiki i Psychologii

Wydział Sztuki

Wydział Prawa i Nauk Społecznych

Filia w Piotrkowie Trybunalskim

Filia w Sandomierzu

Dlaczego UJK?

Co możesz zyskać jako student UJK?

 • Skorzystaj ze stypendiów! Każdy student UJK ma możliwość złożenia wniosku o stypendium. Uczelnia oferuje stypendia socjalne, specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendia rektora dla najlepszych studentów oraz zapomogi. Co roku duża grupa naszych studentów sięga po stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 • Rozwijaj swoje pasje! Na naszej uczelni działają 52 studenckie koła naukowe, a ich najbardziej aktywni członkowie są doceniani w różnych konkursach na szczeblu ogólnopolskim i regionalnym (m.in. „Diamentowy Grant”, „Studencki Nobel”, „Talenty Świętokrzyskie”)
 • Zadbaj o dobrą formę! Piłka ręczna, koszykówka, lekkoatletyka, tenis stołowy i piłka nożna to tylko niektóre propozycje dla aktywnych. Na UJK działa 9 sekcji sportowych. W nowoczesnym Centrum Rehabilitacji i Sportu na studentów czeka pełnowymiarowa hala do piłki ręcznej z trybunami na 300 miejsc, sala do aerobiku, siłownia i zaplecze rehabilitacyjne. Organizowany co roku „Bieg przez Kampus” corocznie gromadzi na starcie niemal tysiąc uczestników - pracowników i studentów UJK.
 • Poznaj nowe miejsca i ciekawych ludzi! Współpracujemy z ponad setką zagranicznych uczelni. Największy zasięg ma program Erasmus+, w ramach którego nasi studenci mogą spędzić kilka miesięcy na zagranicznej uczelni, odbyć staż lub praktyki zawodowe.
 • Pomyśl o rozwoju osobistym! Wielu naszych studentów rozpoczyna swoją karierę zawodową już w czasie nauki. Pomaga w tym Akademickie Biuro Karier, które organizuje spotkania, warsztaty i szkolenia z doradcami zawodowymi, przedsiębiorcami i psychologami.
 • Korzystaj z udogodnień! Nasze miasteczko akademickie to cztery komfortowe Domy Studenta oferujące niemal tysiąc miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2- i 3 - osobowych. Tuż przy akademikach mieści się przychodnia studencka i Studencki Klub WSPAK, w którym odbywają się koncerty i zabawy.
 • Zapomnij o barierach! Nasza uczelnia stwarza dogodne warunki dla osób niepełnosprawnych. Pomoc asystentów, system udźwiękowienia przestrzeni, specjalne stanowiska komputerowe w bibliotece dla osób niewidomych i słabowidzących, wypożyczalnia dyktafonów i powiększalników elektronicznych to tylko niektóre formy pomocy.
Nasze atuty

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest największą uczelnią w regionie świętokrzyskim liczącym 1,3 miliona mieszkańców. Nasza uczelnia jest doceniania zarówno przez kandydatów na studia, jak i pracodawców. Od lat zajmuje wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach, m.in.:

 • 3. miejsce wśród najchętniej wybieranych przez kandydatów na studia uniwersytetów państwowych w Polsce wg Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2017 r.
 • najwyżej notowana świętokrzyska uczelnia w ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” 2017 r.
 • 1. miejsce w rankingu „Perspektyw” 2017 w kategorii „Absolwenci na rynku pracy” (wysokość zarobków, wskaźnik zatrudnienia i preferencje pracodawców”) w województwie świętokrzyskim

Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest nie tylko centrum edukacyjnym i naukowym, ale też aktywnie uczestniczy w życiu miasta i regionu.

Badamy kondycję fizyczną świętokrzyskich uczniów od pierwszych klas podstawówki. Nasi pracownicy wprowadzają dzieci w świat nauki dzięki spotkaniom Uniwersytetu Dziecięcego. Realizujemy projekty naukowe skierowane do laureatów konkursów przedmiotowych w świętokrzyskich szkołach, organizujemy zajęcia dla maturzystów i próbną maturę.

Noc Biologów, Święto Liczby Pi, Fizykalia, pokazy astronomiczne, Kieleckie Dni Biznesu, Off Fashion – to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez naszą uczelnię. Jesteśmy uniwersytetem otwartym.

Skontaktuj się z nami

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Siedziba: ul. Żeromskiego 5, 25-369 Kielce

telefon: 41 349 72 94

e-mail: rektor@ujk.edu.pl


Strona internetowa: www.ujk.edu.pl

Facebook: www.facebook.com/UniwersytetJanaKochanowskiegoWKie...

Twitter: www.twitter.com/ujk_kielce

Artykuły dotyczące uczelni
Total 8 items.
​Wolne miejsca na studiach w Kielcach

​Wolne miejsca na studiach w Kielcach

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zakończył pierwszy etap rekrutacji. Sprawdź, na jakie kierunki możesz jeszcze…
Zanim zabrzmi Gaudeamus na UJK w Kielcach

Zanim zabrzmi Gaudeamus na UJK w Kielcach

Podejmij studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, największej świętokrzyskiej uczelni. Dla maturzystów przygotowaliśmy 2716…
Inżynieria danych – nowy kierunek na UJK

Inżynieria danych – nowy kierunek na UJK

Studiuj Inżynierię danych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Data Science to nowa specjalność, która…
Nowe inżynierskie studia na UJK - rolnictwo ekologiczne

Nowe inżynierskie studia na UJK - rolnictwo e...

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jako jedyna uczelnia w województwie świętokrzyskim proponuje studia na kierunku…
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza na studia skandynawskie

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach za...

Elitarne studia skandynawskie w języku angielskim – to nowa propozycja Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.…
​Czas na logopedię podyplomową na UJK w Kielcach

​Czas na logopedię podyplomową na UJK w Kielc...

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczął nabór na V edycję pierwszych w regionie świętokrzyskim uniwersyteckich…
Zdrowie środowiskowe - studia na UJK w Kielcach

Zdrowie środowiskowe - studia na UJK w Kielca...

Zdrowie środowiskowe to jedna z nowych propozycji dla kandydatów na studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego…
UJK w Kielcach - studia podyplomowe „Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją”

UJK w Kielcach - studia podyplomowe „Archiwi...

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza na studia podyplomowe „Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją”. Studia przeznaczone…
Lokalizacja