Obronność w Warszawie
Obronność - studia
Obronność państw zmieniła swój charakter. Konflikty zbrojne znane z kart historii nie stanowią najważniejszego niebezpieczeństwa. Cyber-ataki na kluczowe instytucje państwa czy firmy dostarczające np. energię elektryczną, groźba ataków terrorystycznych, coraz częstsze katastrofy naturalne to zagrożenia, jakie niesie za sobą rozwój cywilizacji.
Kandydaci na studia oprócz predyspozycji analitycznych, powinni się wykazać dobrą znajomością historii Polski, poszanowaniem tradycji narodowych, ukształtowaną postawą patriotyczną.
Obronność - specjalizacje
Specjalności dostępne na kierunku Obronność w warszawskich uczelniach:
- obrona terytorialna
- współczesne konflikty zbrojne
- logistyka obronności i bezpieczeństwa
- zarządzanie obronnością państwa
- system militarny państwa
- system pozamilitarny państwa
Obronność - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: system obronności i bezpieczeństwa państwa, ekonomia, historia, współczesne systemy polityczne, nauka o państwie, współczesny terroryzm, międzynarodowe prawo konfliktów zbrojnych, geoekonomia, geopolityka i obronność, bezpieczeństwo informacji w obronności, współczesne konflikty zbrojne, prognozowanie obronne, futurologia i foresighting, technologia wojny informacyjnej.
Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe, najczęściej powiązane z tematyką pacy dyplomowej.
Obronność - rekrutacja
Kandydaci na studia w ASM będą rekrutowani na podstawie wyniku na maturze z języka obcego oraz dwóch przedmiotów do wyboru spośród: historia, geografia, matematyka, informatyka i wiedza o społeczeństwie.
Rekrutacja na WAT odbywa się na podstawie wyniku z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz do wyboru geografii, historii lub wiedzy o społeczeństwie.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z obronnością dostępne w innych ośrodkach akademickich, w tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje takie studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ile kosztują studia na kierunku Obronność?
Studia niestacjonarne na kierunku obronność w Akademii Sztuki Wojennej kosztują 3800 zł rocznie.
Rok nauki w Wojskowej Akademii Technicznej to 5000 zł.
Praca po Obronności
Studia przygotowują do pracy w służbach związanych z bezpieczeństwem państwa. Absolwenci będą przygotowani do analizy potencjalnych zagrożeń, podejmowania działań zmierzających do ich minimalizowania i eliminowania. Zdobędą wiedzę z zakresu teorii i praktyki dowodzenia, ochrony informacji niejawnych. Będą ekspertami w dziedzinie zarządzania kryzysowego, cyber-zagrożeń, funkcjonowania sił zbrojnych, taktyki wojskowej, współczesnych konfliktów zbrojnych.
Przewidywane miejsca pracy absolwentów to przede wszystkim organizacje związane z obronnością państwa, takie jak Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Siły Zbrojne RP, przemysł obronny, instytuty naukowe czy spółki skarbu państwa, podmioty gospodarcze.
Czy warto studiować Obronność?
Zapewnienie bezpieczeństwa to jedno z kluczowych zadań państwa. Konieczne staje się tworzenie sprawnie funkcjonujących systemów, szkolenie fachowych kadr, wypracowywanie skutecznych procedur działania. Rośnie tym samym zainteresowanie studiami z obszaru obronności, a ich absolwenci są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy.
Obronność - opinie
O swoich doświadczeniach na studiach związanych z obronnością opowiadają studenci i absolwenci kierunku.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa? Zobacz nasze propozycje:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
***
Zobacz typy studiów społecznych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.