Finanse i rachunkowość w Kielcach
Finanse i rachunkowość – studia w Kielcach
Studenci kierunku poznają sposoby funkcjonowania instytucji finansowych (banków, giełd, towarzystw ubezpieczeniowych itp.). Zdobywają umiejętności analizy i oceny zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowej jednostek gospodarczych. Uczą się zarządzania finansami na szczeblu operacyjnym przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych.
Finanse i rachunkowość w Kielcach można studiować na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Finanse i rachunkowość – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano: przedsiębiorczość, prawo, etyka biznesu, mikroekonomia, matematyka, rachunkowość, podstawy zarządzania, bankowość, prawo gospodarcze, rynki finansowe, podstawy makroekonomii, finanse publiczne, matematyka finansowa, polityka gospodarcza, ekonometria, menedżerska analiza finansowa, rachunkowość zarządcza, controlling, finanse międzynarodowe, ryzyko finansowe, bezpieczeństwo danych, podstawy administracji.
Czym zajmuje się finansista?
Finansista to osoba odpowiedzialna m.in. za zarządzanie finansami przedsiębiorstw, organizacji, a także osób prywatnych. Do jej zadań należeć może prowadzenie ksiąg rachunkowych, przeprowadzanie analizy finansowej, przygotowywanie raportów finansowych oraz zapewnianie zgodności z przepisami podatkowymi i rachunkowymi.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Finanse i rachunkowość – specjalności w Kielcach
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- finanse przedsiębiorstw
- rachunkowość
- finanse publiczne
- bankowość i nieruchomości.
Rachunkowość finansowa – rekrutacja w Kielcach
Kandydaci na UJK przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.
Uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń. Wymagane jest złożenie kompletu dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Finanse i rachunkowość możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Finanse i rachunkowość – praca po studiach
Absolwenci mogą zajmować różnorodne stanowiska przykładowo w:
- bankach,
- funduszach emerytalnych,
- towarzystwach ubezpieczeniowych,
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej,
- przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowo-handlowych,
- biurach rachunkowych,
- firmach konsultingowych.
Zarobki po Finansach i rachunkowości
Na podstawie badań losów absolwentów pierwszą dziesiątkę najlepiej opłacanych kierunków studiów otwierają Finanse i rachunkowość. Zarobki absolwentów tych studiów wahają się od 5500 zł brutto do 10500 zł brutto.
Czy warto studiować Finanse i rachunkowość?
Zdobycie wykształcenia w obszarze finansów gwarantuje zatrudnienie. Ze względu na fakt, że każda firma potrzebuje solidnego zarządzania finansami, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny utrzymuje się stale na wysokim poziomie.
Kończąc różnorodne specjalności oferowane na kierunku Finanse i rachunkowość absolwenci mogą wybrać interesujące ich ścieżki kariery.
Finanse i rachunkowość – opinie
Praca w finansach z pewnością wymaga ogromnej odpowiedzialności, a co za tym idzie – bywa stresująca. Niezwykle często zmieniające się w Polsce prawo podatkowe wymusza ciągłe dokształcanie się, czytanie nowych ustaw, przepisów.
Finanse i rachunkowość to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Ze względu na jego atrakcyjność, konkurencja na rynku pracy może być duża, zwłaszcza w dużych miastach i w prestiżowych firmach.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Finanse i rachunkowość w biznesie
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.
Fot. Freepik