Jakiego kierunku studiów szukasz?

Logopedia w Opolu

Logopedia to kierunek dostępny również w Opolu. Poznaj szczegóły kształcenia, przedmioty realizowane w programie studiów. Zobacz, jak przebiega rekrutacja, co warto zdać na maturze, aby uzyskać indeks na Logopedii. Przeczytaj o perspektywach pracy oraz czy warto wybrać ten kierunek studiów.
logopedia w Opolu

Logopedia – studia w Opolu

Studia pierwszego stopnia z tego zakresu prowadzone są w Opolu na kierunku Logopedia z językiem polskim jako obcym.

Studenci zdobywają wiedzę z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa, logopedii. Zapoznają się z lingwistycznymi podstawami logopedii oraz z niezbędną do wykonywania zawodu logopedy i lektora wiedzą interdyscyplinarną z obszaru nauk medycznych oraz glottodydaktyki polonistycznej.

Uczą się oceny zjawisk logopedycznych, rozpoznawania nieprawidłowości w rozwoju mowy oraz klasyfikowania różnych postaci zaburzeń mowy.

Na studiach drugiego stopnia dostępny jest kierunek Logopedia.

Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda to specjalista, który pomaga dzieciom, u których mowa się nie rozwija lub rozwija się z opóźnieniem oraz dorosłym, u których z różnych przyczyn dochodzi do zaburzeń mowy lub utraty wcześniej wykształconych umiejętności mówienia lub/i rozumienia. Zajmuje się wszystkimi aspektami procesu komunikacji.

Logopedia – przedmioty na studiach

W programie kształcenia znajdą się: podstawy ortodoncji, emisja głosu, gramatyka opisowa współczesnego języka polskiego, logorytmika, elementy neonatologii, warsztat logopedy, diagnoza i terapia rozwojowych zaburzeń mowy, pedagogika szkolna, wprowadzenie do badań logopedycznych, podstawy neurologii, podstawy foniatrii i audiologii, podstawy surdopedagogiki, terapia logopedyczna dziecka z palatolalią, terapia dziecka z zaburzeniami sensomotorycznymi, metodyka i dydaktyka pracy z dzieckiem dysfunkcyjnym, biomedyczne podstawy logopedii, psychologia rozwojowa i wychowawcza, metody terapii logopedycznej.

Logopedia – rekrutacja w Opolu

Nabór odbywa się na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego (lub języka ojczystego kandydata) oraz drugiego dowolnie wybranego innego przedmiotu.

Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.

Logopedia – praca po studiach

Po ukończeniu magisterskich studiów na kierunku Logopedia absolwenci są uprawnieni do wykonywania zawodu logopedy przykładowo w:

  • poradniach logopedycznych,
  • gabinetach,
  • szpitalach,
  • ośrodkach pomocy społecznej,
  • placówkach oświatowych.

Ścieżka glottodydaktyczna daje ponadto szansę nauczania języka polskiego obcokrajowców. Otwiera to drogę do pracy lektora w szkołach języka polskiego jako obcego w kraju i za granicą oraz nauczania dzieci dwujęzycznych.

Zarobki po Logopedii

Wynagrodzenie logopedów bywa bardzo zróżnicowane - od poziomu najniższej krajowej do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Logopedia – opinie

Studia te to dobry wybór dla osób wrażliwych na potrzeby innych, lubiących pomagać, dla których istotną wartością jest dobro drugiego człowieka.

U kandydatów przyda się empatia, cierpliwość, pasja poznawcza, kreatywność i rozwinięta wyobraźnia.

Czy warto studiować Logopedię?

Praca logopedy jest bardzo satysfakcjonująca, ponieważ daje możliwość realnego wpływu na polepszenie jakości życia pacjentów. Pomoc w przezwyciężaniu trudności w komunikacji, poprawa wymowy czy wspieranie rozwoju mowy u dzieci to aspekty, które przynoszą dużą radość i poczucie spełnienia zawodowego.

Logopedzi są bardzo poszukiwani w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także w prywatnych gabinetach. Wzrost liczby dzieci z zaburzeniami mowy oraz rosnąca świadomość problemów związanych z komunikacją sprawiają, że zawód logopedy jest coraz bardziej potrzebny.

***

Może zainteresują Was również kierunki:

Logopedia ogólna i kliniczna

Logopedia z fonoaudiologią

Logopedia z audiologią

Logopedia z językiem polskim jako obcym

Poznaj inne kierunki filologiczne

Dowiedz się o studiach pedagogicznych

Fot. Freepik

Jakie uczelnie w Opolu oferują kierunek logopedia

Jakie inne kierunki oferowane są w Opolu

a
administracja administracja i bezpieczeństwo wewnętrzneagroekologiaanalityka danych w biznesiearchitektura architektura krajobrazuautomatyka i robotyka
b
bezpieczeństwo wewnętrzne biologia biotechnologia biotechnologia medycznabudownictwo
c
chemia coaching filozoficzny
d
design i komunikacja społecznadietetyka dietetyka i jakość żywnościdigital culturesdoradztwo filozoficzne z mentoringiemdziennikarstwo i komunikacja społeczna
e
economicsedukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznychedytorstwoekonomia ekonomia i finanseelektronika i systemy komputeroweelektrotechnika energetyka i inżynieria środowiska energetyka rozproszona i zarządzanie energiąenglish in public communicationenglish philology - teacher training programme
f
farmacja filologia polskafilologia romańskafinanse i rachunkowość fizjoterapia
g
game studiesgermanistikglobal studiesgospodarka przestrzenna
h
historiahistoria i teraźniejszość 40+
i
informatyka inżynieria komunalnainżynieria środowiska inżynieria zarządzania
j
język angielski w turystycejęzyk biznesujęzyk niemiecki w biznesie i komunikacji publicznejjęzyk polski od podstaw z językiem niemieckim
k
kierunek lekarski komunikacja wizerunkowakosmetologia
l
langue française, institutions européennes et relations internationaleslingwistyka stosowana logistyka logopedia logopedia z językiem polskim jako obcym
m
master of liberal artsmatematyka mechanika i budowa maszyn mechatronika media i komunikacja w biznesiemonitoring biologiczny i ochrona przyrodymuzykologia
o
ochrona środowiska optyka okularowa z elementami optometriiorientalistyka chrześcijańska
p
paleobiologiapedagogika pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna pedagogika specjalnapielęgniarstwopolitologia położnictwopraca socjalnaprawo prawo w biznesiepsychologia public relations
r
resocjalizacja z kryminologią
s
socjologia sport i bezpieczeństwostosunki międzynarodowe studia nauczycielskie - fizyka i matematyka
t
technologie energetyki odnawialnejteologiateologia kanonicznatrener aktywności fizycznej i zdrowiaturystykaturystyka zagraniczna
w
wychowanie fizyczne wzornictwo przemysłowe
z
zarządzanie zarządzanie i inżynieria produkcji zarządzanie publiczne