Naturoterapia

Naturoterapia to swoisty system terapeutyczny łączący teorię (filozofię i zasady) i praktykę, który wykorzystuje szereg naturalnych terapii wspierających leczenie i utrzymanie zdrowia. Podstawowa zasada "uzdrawiania przez naturę" ukierunkowuje naturoterapię na właściwe odżywianie, poradnictwo dietetyczne, ziołolecznictwo, terapie naturalne i edukację w stylu życia.

Naturoterapia stanowi powrót do usług opieki zdrowotnej opartych na tradycyjnych i naturalnych produktach i metodach wspierających leczenie, koncentrujących się na spersonalizowanych terapiach zdrowotnych.

Wierząc, ze odrobina działań zapobiegawczych przynosi mnóstwo zdrowia, naturoterapeuci promują zdrowie tak samo, jak zapobieganie chorobom. W ten sposób pomagają też utrzymać w zdrowiu organizm i opóźniać rozwój przyszłych chorób. Naturoterapia może więc być wykorzystywana prewencyjnie lub terapeutycznie. W pierwszym przypadku szczególnie dla celów optymalnego utrzymania zdrowia, w drugim wydaje się być niezwykłe przydatna przede wszystkich w chorobach przewlekłych.

Naturoterapia jest specjalnością na kierunku Terapia artystyczna.

To studia unikatowe, realizowane przez jedną uczelnię.

Czego uczą się studenci Naturoterapii?

Studenci naturoterapii uczą się całościowego podejścia do problematyki zdrowia. Szukają przyczyny zaburzenia zdrowotnego i poznają zintegrowane terapie pomagające przywrócić równowagę organizmu klienta. Koncentrują swoją uwagę na konkretnej, indywidualnej osobie, jej środowisku – psychicznym, emocjonalnym, problemach fizycznych, a nie na jednostce chorobowej.

Studia trwają sześć semestrów, realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Kończą się dyplomem licencjata.


Dla kogo studia na kierunku Naturoterapia

Naturoterapia to propozycja dla osób interesujących się zdrowym stylem życia, wykorzystaniem naturalnych terapii w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej.

Zamiłowanie do nauk przyrodniczych ułatwia poznanie zasad i narzędzi naturoterapii. Biologia, chemia to przedmioty, z których wiedza będzie przydatna w prowadzeniu praktyk naturterapeutycznych.

Kandydat, który będzie w życiu zawodowym zajmował się naturterapią powinien umieć łatwo nawiązać kontakt z drugą osobą, wsłuchiwać się w problemy pacjenta, wykazywać zrozumienie i empatię.

Ważny jest bardzo aspekt psychologiczny, umiejętne podejście do zgłoszonego problemu, wsparcie ze strony naturoterapeuty.

Program kształcenia studentów na kierunku Naturoterapia

Studenci uczą się, jak zachęcać klientów do aktywnego zaangażowania się w dbałość o zdrowie poprzez zrozumienie własnych zalet i słabości i wzięcia współodpowiedzialności za swoje działania. Wskazują klientowi, jak zoptymalizować kondycję zdrowotną poprzez wdrożenie i utrzymanie zasad zdrowego stylu życia, dietę spersonalizowaną, regularną aktywność fizyczną, której celem jest przede wszystkich relaks, redukcja stresu i dbanie o siebie.

Program studiów na naturoterapii obejmuje wiedzę z obszaru nauk o zdrowiu (w tym anatomii, fizjologii, patologii), nauk społecznych, w tym psychologię zdrowia, doradztwo, komunikację i edukację zdrowotną oraz o warsztaty artystyczno-terapeutyczne.

Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w szczególności z filozofii zdrowia i natury, profilaktyki i promocji zdrowia, odżywiania, ziołolecznictwa, detoksykacji, suplementacji, oceny zaburzeń psychoenergetycznych, psychosomatyki, refleksoterapii, aromaterapii, terapii dźwiękiem, terapii radzenia sobie ze stresem, terapii ruchem i działań artystycznych w naturoterapii.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunek Naturoterapia

Rekrutacja na naturoterapię odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Perspektywy pracy po kierunku Naturoterapia

Jaka praca po Naturoterapii?

Absolwenci naturoterapii są przygotowywani do założenia własnej działalności gospodarczej. Ucząc się jej organizowania i prowadzenia na studiach, mogą pracować w zespołach interdyscyplinarnych, wspólnie z lekarzami, rehabilitantami, psychologami, innymi terapeutami.

Mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • ośrodkach świadczących usługi zdrowotne
 • instytucjach szkoleniowych i propagujących zdrowy styl życia
 • ośrodkach opiekuńczych, rehabilitacyjnych i innych.

Opinie o kierunku Naturoterapia

Naturoterapia przywołuje myśl o praktykach leczniczych stosowanych przez nasze prabacie.

Jednak coraz więcej obecnie słyszymy o tej metodzie podtrzymywania i przywracania zdrowia. Notoryczny deficyt czasu, nieustające przepracowanie, zmęczenie, brak energii do działania, życie w ciągłym napięciu i nawracające stany chorobowe, pomimo licznych wizyt u specjalistów powodują, że ludzie poszukują metod innych niż te, które oferuje tradycyjna opieka medyczna.

Więcej o metodach naturoterapeutycznych opowiada specjalistka z wieloletnim doświadczeniem:


Kierunki pokrewne do kierunku Naturoterapia

Jakie uczelnie oferują kierunek Naturoterapia

W których miastach można studiować Naturoterapia

No results found.

Komentarze (2)

 • nie!

  Chore, żeby uczelnia wyższa propagowała takie pseudonaukowe podejście do leczenia. Który my mamy wiek?! W ramach studiów fakultety z syntezy lewoskrętnej witaminy C? Żenada... Mam nadzieję, że ta specjalizacja zniknie, albo przynajmniej, że nie cieszy się dużym powodzeniem. Wstyd!
  8/16/19
 • Martas

  do poczytania o naturoterapii http://www.swiatduchowy.pl/wyszukiwarka?search=naturoterapia
  1/23/19