Naturoterapia
Naturoterapia to swoisty system terapeutyczny łączący teorię (filozofię i zasady) i praktykę, który wykorzystuje szereg naturalnych terapii wspierających leczenie i utrzymanie zdrowia. Podstawowa zasada "uzdrawiania przez naturę" ukierunkowuje naturoterapię na właściwe odżywianie, poradnictwo dietetyczne, ziołolecznictwo, terapie naturalne i edukację w stylu życia.
Naturoterapia stanowi powrót do usług opieki zdrowotnej opartych na tradycyjnych i naturalnych produktach i metodach wspierających leczenie, koncentrujących się na spersonalizowanych terapiach zdrowotnych.
Wierząc, ze odrobina działań zapobiegawczych przynosi mnóstwo zdrowia, naturoterapeuci promują zdrowie tak samo, jak zapobieganie chorobom. W ten sposób pomagają też utrzymać w zdrowiu organizm i opóźniać rozwój przyszłych chorób. Naturoterapia może więc być wykorzystywana prewencyjnie lub terapeutycznie. W pierwszym przypadku szczególnie dla celów optymalnego utrzymania zdrowia, w drugim wydaje się być niezwykłe przydatna przede wszystkich w chorobach przewlekłych.
Naturoterapia jest specjalnością na kierunku Terapia artystyczna.
To studia unikatowe, realizowane przez jedną uczelnię.
Czego uczą się studenci Naturoterapii?
Studia trwają sześć semestrów, realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Kończą się dyplomem licencjata.
Dla kogo studia na kierunku naturoterapia
Naturoterapia to propozycja dla osób interesujących się zdrowym stylem życia, wykorzystaniem naturalnych terapii w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej.
Zamiłowanie do nauk przyrodniczych ułatwia poznanie zasad i narzędzi naturoterapii. Biologia, chemia to przedmioty, z których wiedza będzie przydatna w prowadzeniu praktyk naturterapeutycznych.
Kandydat, który będzie w życiu zawodowym zajmował się naturterapią powinien umieć łatwo nawiązać kontakt z drugą osobą, wsłuchiwać się w problemy pacjenta, wykazywać zrozumienie i empatię.
Ważny jest bardzo aspekt psychologiczny, umiejętne podejście do zgłoszonego problemu, wsparcie ze strony naturoterapeuty.
Program kształcenia na kierunku naturoterapia
Studenci uczą się, jak zachęcać klientów do aktywnego zaangażowania się w dbałość o zdrowie poprzez zrozumienie własnych zalet i słabości i wzięcia współodpowiedzialności za swoje działania. Wskazują klientowi, jak zoptymalizować kondycję zdrowotną poprzez wdrożenie i utrzymanie zasad zdrowego stylu życia, dietę spersonalizowaną, regularną aktywność fizyczną, której celem jest przede wszystkich relaks, redukcja stresu i dbanie o siebie.
Program studiów na naturoterapii obejmuje wiedzę z obszaru nauk o zdrowiu (w tym anatomii, fizjologii, patologii), nauk społecznych, w tym psychologię zdrowia, doradztwo, komunikację i edukację zdrowotną oraz o warsztaty artystyczno-terapeutyczne.
Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w szczególności z filozofii zdrowia i natury, profilaktyki i promocji zdrowia, odżywiania, ziołolecznictwa, detoksykacji, suplementacji, oceny zaburzeń psychoenergetycznych, psychosomatyki, refleksoterapii, aromaterapii, terapii dźwiękiem, terapii radzenia sobie ze stresem, terapii ruchem i działań artystycznych w naturoterapii.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku naturoterapia
Rekrutacja na naturoterapię odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Perspektywy pracy po kierunku naturoterapia
Jaka praca po Naturoterapii?
Absolwenci naturoterapii są przygotowywani do założenia własnej działalności gospodarczej. Ucząc się jej organizowania i prowadzenia na studiach, mogą pracować w zespołach interdyscyplinarnych, wspólnie z lekarzami, rehabilitantami, psychologami, innymi terapeutami.
Mogą znaleźć zatrudnienie w:
- ośrodkach świadczących usługi zdrowotne
- instytucjach szkoleniowych i propagujących zdrowy styl życia
- ośrodkach opiekuńczych, rehabilitacyjnych i innych.
Opinie o kierunku naturoterapia
Naturoterapia przywołuje myśl o praktykach leczniczych stosowanych przez nasze prabacie.
Jednak coraz więcej obecnie słyszymy o tej metodzie podtrzymywania i przywracania zdrowia. Notoryczny deficyt czasu, nieustające przepracowanie, zmęczenie, brak energii do działania, życie w ciągłym napięciu i nawracające stany chorobowe, pomimo licznych wizyt u specjalistów powodują, że ludzie poszukują metod innych niż te, które oferuje tradycyjna opieka medyczna.
Więcej o metodach naturoterapeutycznych opowiada specjalistka z wieloletnim doświadczeniem: