Nawigacja w Gdyni
Nawigacja - studia
Na pewno praca nawigatora zaspokoi ciekawość świata – przed Tobą podróże w odległe zakątki globu, w dodatku dostaniesz za to zapłatę.
Studia trwają 4 lata. Integralną częścią programu są indywidualne praktyki morskie na statkach handlowych. Absolwenci uzyskują dyplom inżyniera. Po spełnieniu określonych formalności i zaliczeniu praktyki pływania dodatkowo kończą studia z dyplomem oficera Polskiej Marynarki Handlowej na poziomie operacyjnym (oficera wachtowego).
Ukończenie studiów magisterskich oraz zaliczenie wymaganej przepisami praktyki pływania pozwala studentom uzyskać dyplom oficera Polskiej Marynarki Handlowej na poziomie zarządzania.
Studenci wojskowi uzyskują patent oficera Marynarki Wojennej.
Czym zajmuje się nawigator?
Do jego zadanań jest nawigowanie statkiem, obsługa radaru nawigacyjnego, urządzeń łączności radiokomunikacyjnej, manewrowanie jednostką pływającą, omijanie niebezpieczeństw, reagowanie na nieprzewidziane sytuacje.
Nawigacja - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia: matematyka, fizyka, informatyka, automatyka, meteorologia, urządzenia nawigacyjne, systemy satelitarne w nawigacji, ratownictwo morskie, oceanografia, bezpieczeństwo nawigacji, łączność morska, astronawigacja, ochrona środowiska morskiego, manewrowanie jednostką pływającą, pomiary hydrograficzne, geoinformatyka, hydrografia morska, systemy bezpieczeństwa i ochrony żeglugi.
Nawigacja - specjalizacje
Specjalności na studiach inżynierskich wybieranie po czwartym semestrze:
- hydrografia i systemy informacji przestrzennej
- nawigacyjna obsługa sektora offshore
- eksploatacja statku handlowego.
Na studiach dla kandydatów na żołnierzy zawodowych oferowana jest specjalność:
- eksploatacja okrętowych systemów pokładowych.
Osoby zainteresowane dalszym kształceniem na tym samym kierunku mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach II stopnia w specjalności:
- nawigacja morska.
- transport morski.
- administrowanie polską strefą ekonomiczną
- eksploatacja zbiornikowców
- morskie systemy informacyjne
- pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne
- technologie offshorowe
- zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie morskim
- żegluga arktyczna.
Nawigacja - rekrutacja
Rekrutacja na studia inżynierskie w AMW odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki i języka obcego.
Nabór do UM obejmuje wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych: matematyki i języka obcego oraz przedmiotów dodatkowych: języka obcego oraz do wyboru: matematyki, fizyki z astronomią, chemii, geografii, biologii lub informatyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Nawigację w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia nawigacyjne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Nawigacji
Każdy, kto wybiera studia na nawigacji ma w perspektywie życie zawodowe związane z pracą na morzu, w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej: flocie handlowej, transportowej, pasażerskiej, przemysłowej, usługowej.
Ukończenie konkretnych specjalności pozwala na podjęcie pracy na specjalistycznych statkach hydrograficznych, badawczych, obsługujących pola naftowe i farmy wiatrowe.
Absolwenci nawigacji mogą pracować także na lądzie:
- w przedsiębiorstwach administracji morskiej,
- służbach technicznych i eksploatacyjnych,
- instytucjach klasyfikacyjnych czy służbach SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa).
Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy nawigatora – proponujemy ciekawy film na ten temat:
Ile zarabia nawigator?
Wynagrodzenia na przykładowych stanowiskach związanych z pracą na morzu:
marynarz - ok. 1100-2000 dolarów
starszy marynarz - ok. 1300-2200 dolarów
bosman - ok. 1600-2500 dolarów
oficer - ok. 3000 dolarów
starszy oficer - 5000-7000 dolarów
kapitan - nawet 10000 dolarów
Czy warto studiować Nawigację?
Wraz z rozwojem technologii eksploracji mórz i oceanów oraz eksploatacji bogactw naturalnych wzrasta zapotrzebowanie na absolwentów uczelni morskich. Nawigacja to kierunek elitarny ze względu na fakt, że studiować go można na kilku dosłownie uczelniach w Polsce, głównie zlokalizowanych na Pomorzu.
Nawigacja - opinie
Nawigacja to studia dla osób odpowiedzialnych, odpornych na stres, opanowanych, wytrzymałych fizycznie, posiadających intuicję techniczną, refleks, o predyspozycjach do nauki przedmiotów ścisłych – studia będą bazowały na wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, informatyki. Co nie mniej ważne – przyszła praca na morzu łączy się z rozłąką z najbliższymi na wiele tygodni i obcowaniem z tą samą grupą ludzi funkcjonujących podczas rejsu na ograniczonej przestrzeni jaką jest statek.
Zaciekawiły Cię te studia?
Zajrzyjmy do Pracowni Systemów Nawigacyjnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinformatyka i systemy satelitarne
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych
Czytaj więcej o studiach technicznych