Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe
Pomiar jest kwintesencją nauk przyrodniczych i ścisłych, a także działalności w szeregu dyscyplinach gospodarki. Wiarygodny wynik pomiaru wymaga rzetelności, cierpliwości i szerokiej wiedzy z wielu dyscyplin.
Absolwenci kierunku Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe będą posiadać szeroką wiedzę w dziedzinie chemii oraz będą wykazywać się biegłą znajomością zagadnień z zakresu nowoczesnych metod instrumentalnych i technik pomiarowych.
Studenci uczą się dokonywać analizy wybranych problemów metrologicznych i chemometrycznych z wykorzystaniem m.in. metod matematycznych oraz innych technik i narzędzi badawczych. Poznają zasady przeprowadzania analizy jakościowej i ilościowej substancji przy pomocy analizy instrumentalnej. Uzyskana wiedza pozwoli im na przeanalizowanie potencjalnego wpływu wybranych metod pomiarowych i procesów technologicznych na środowisko naturalne.
Absolwenci będą wykazywać się umiejętnością gromadzenia danych niezbędnych do poszerzania swojej wiedzy oraz ich krytycznej oceny. Nauczeni będą także samodzielnej analizy dostępnych obecnie rozwiązań technicznych, a w szczególności aparatury analitycznej.
Dla kogo studia na kierunku zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe
To propozycja dla kandydatów o umysłach ścisłych, predyspozycjach technicznych, osób dokładnych, precyzyjnych, cierpliwych.
Program kształcenia na kierunku zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe
Program kierunku przewiduje m.in. zajęcia z zarządzania laboratorium chemicznym, w ramach których studentom zostanie przekazana wiedza dotycząca takich zagadnień, jak: organizacja kosztów i wydatków, sposoby oszacowania kosztów analiz chemicznych oraz zarządzanie personelem.
Na zajęciach laboratoryjnych laboratoriach będą omówione przede wszystkim tematy związane z identyfikacją fizykochemiczną analizowanych próbek, zapewnieniem jakości badań, chemometrią i metrologią.
Na laboratorium inżynierskim studenci będą musieli samodzielnie opracować własny problem pomiarowy i go opisać.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe
Kierunek Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe dedykowany jest osobom zainteresowanym podjęciem pracy w takich sektorach gospodarki, jak: analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów i pokrewne.
Opinie o kierunku zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe
Studia na kierunku integrują wiedzę z wielu dziedzin, kształcąc tym samym specjalistów gotowych podjąć aktywność zawodową w wielu dziedzinach i branżach.