Kulturoznawstwo
Uniwersytet Europejski Viadrina
Kierunek Kulturoznawstwo realizowany na Uniwersytecie Europejskim Viadrina jest kierunkiem studiów pierwszego stopnia w języku niemieckim.
Studia umożliwiają specjalizację w dwóch z czterech dyscyplin do wyboru:
- Historia kultury
- Literaturoznawstwo
- Językoznawstwo
- Nauki społeczne w ujęciu porównawczym
Ważną częścią studiów jest pogłębienie znajomości dwóch języków obcych oraz wyjazd na semestr zagraniczny w ramach wymiany studenckiej.
W czasie studiów zostaniesz zapoznany z przedmiotami i metodami badań kulturoznawczych oraz historią rozwoju tej dyscypliny. Poznasz kluczowe teksty, pojęcia i koncepcje, a także zgłębisz zagadnienia dotyczące pracy interdyscyplinarnej.
Szukasz więcej informacji o kierunku? Zajrzyj na stronę z opisem.
Dla kogo studia?
Ten kierunek studiów adresowany jest do osób, które chcą studiować różnorodnie, mają zamiłowanie do języków obcych (zwłaszcza języka niemieckiego) oraz są otwarte na inne kultury i nowe międzynarodowe doświadczenia.
Czego się nauczysz na studiach?
Program kształcenia przewiduje zagadnienia w ramach modułów nauczania:
Moduł 1: Kulturwissenschaften (30 ECTS) – wprowadzenie do dyscypliny
Moduły 2 i 3: Disziplinen 1. und 2. (30 + 30 ECTS) – specjalizacja w dwóch z czterech dyscyplin do wyboru: Historia kultury; Literaturoznawstwo; Językoznawstwo; Nauki społeczne w ujęciu porównawczym.
Moduł 4: Nachbarfakultäten (12 ECTS) – udział w zajęciach z dziedziny prawa lub ekonomii oferowanych przez pozostałe wydziały Viadriny umożliwiający rozwój kompetencji pracy interdyscyplinarnej
Moduły 5 i 6: Sprachen 1. und 2. (9 + 24 ECTS) – nauka pierwszego i drugiego języka obcego
Student może opanować oba języki na poziomie co najmniej B2 lub jeden język na poziomie C1, a drugi na poziomie B1. Możliwa jest także nauka jednego języka do poziomu co najmniej B2, a drugiego do poziomu B1, przy jednoczesnej nauce łaciny.
Na Viadrinie możliwa jest obecnie nauka m. in. niemieckiego, angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego czy tureckiego.
Moduł 7: Praxisrelevante Fertigkeiten (18 ECTS) – praktyki (w wymiarze co najmniej 4 tygodni) oraz inne zajęcia praktyczne
Moduł 8: Optionsmodul (15 ECTS) – specjalizacja w dziedzinie kulturoznawstwa (moduł 1) lub jednej z wybranych dyscyplin (moduł 2/3)
Abschluss (9 + 3 ECTS) – praca licencjacka i kolokwium końcowe
Jakie są kryteria przyjęć na studia?
- Dokument uprawniający do podjęcia studiów na uczelni wyższej (tzw. Hochschulzugangsberechtigung, HZB), będący ekwiwalentem dla niemieckiej matury (np. świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego wraz z polską maturą)
- Certyfikat znajomości języka niemieckiego. Akceptujemy następujące certyfikaty:
- certyfikat DSH na poziomie co najmniej DSH-2
- certyfikat DSD II na poziomie C1 ze wszystkich czterech części egzaminu
- Test DaF na poziomie 4 ze wszystkich czterech części egzaminu
- Goethe-Zertifikat C2
- telc Deutsch C1 Hochschule z wynikiem co najmniej 151 punktów
Perspektywy zawodowe dla absolwentów
Studia kulturoznawcze na Viadrinie przygotowują do pracy m. in.:
- w instytucjach kulturalnych
- w mediach, dziennikarstwie i public relations
- w edukacji
- w instytucjach pozarządowych
- w doradztwie politycznym, gospodarczym czy personalnym
- w marketingu.
Jeśli interesuje Cię, co jeszcze można robić po studiach kulturoznawczych, zapoznaj się z sylwetkami naszych absolwentów.