Uniwersytet Śląski w Katowicach
uczelnia publiczna, 40-007 Katowice, ul. Bankowa 12, (+32) 359 17 70, 359 18 10, rekrutacja@us.edu.plStypendia - Uniwersytet Śląski w Katowicach
Student Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach może ubiegać się o świadczenia przyznawane ze środków funduszu stypendialnego:
- stypendium socjalne
- stypendium dla osób niepełnosprawnych
- stypendium rektora
- zapomogę
Decyzje w zakresie przyznawania świadczeń podejmuje dziekan lub prodziekan na mocy upoważnienia rektora. Wysokość świadczeń w każdym semestrze ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim.
Wszystkie rodzaje świadczeń przyznawane są na wniosek studenta.
Wniosek o przyznanie stypendium socjalnego, wypełniony w serwisie USOSweb i wydrukowany, należy w formie papierowej wraz z wymaganą dokumentacją złożyć w dziekanacie do 10. dnia danego miesiąca.
Wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych wypełniany i składany jest w serwisie usosweb do10 dnia danego miesiąca.
Wniosek o przyznanie stypendium rektora, wypełniony w serwisie usosweb i wydrukowany należy w formie papierowej wraz z dokumentacją złożyć w dziekanacie do dnia 15 października ( wnioski złożone po terminie zostaną bez rozpatrzenia )
Wniosek o przyznanie zapomogi jest wypełniany i składany w serwisie usosweb.
Stypendium socjalne i stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznawane są na semestr. W przypadku złożenia wniosku do 10. dnia danego miesiąca świadczenie wypłacane jest również za miesiąc, w którym wniosek został złożony, a w przypadku złożenia wniosku po tym terminie – od miesiąca następnego, bez wyrównania za poprzedni miesiąc.
Świadczenia: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych wypłacane są co miesiąc z tym, że te świadczenia za październik wypłacane są łącznie ze świadczeniami w listopadzie, a za marzec – w kwietniu.
Stypendium rektora wypłacane jest co miesiąc z tym, że to świadczenie za październik jest wypłacane w listopadzie.
Wypłata świadczeń odbywa się przelewem na osobiste konta studentów. Student jest zobowiązany przedłożyć w dziekanacie dokument, potwierdzający posiadanie konta bankowego i jego numer.
Świadczenia:
1. przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich;
2. łączny okres, przez który przysługują świadczenia, wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
a) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
b) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów;
3. łączny okres, o którym mowa w pkt. 2, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów;
4. do okresu, o którym mowa w pkt. 2 i 3 wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w pkt. 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr;
5. Świadczenia nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
a) magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
b) licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku. Student jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o niepobieraniu świadczeń na więcej niż jednym kierunku.
Szczegółowe informacje na temat świadczeń finansowych znajdziecie na stronie https://us.edu.pl/student/wsparcie-i-fundusze
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich