Informatyka w Kielcach
Informatyka - studia
Informatyka to studia dla osób kreatywnych, pomysłowych, o predyspozycjach matematycznych, umiejących rozwiązywać skomplikowane problemy. W toku studiów niezbędne będzie duże zaangażowanie, studenci będą mieli do wykonania sporo własnych projektów.
Pierwszy etap to 3,5-letnie studia inżynierskie. W Kielcach kształcenie na informatyce na magisterskich studiach II stopnia można kontynuować tylko na Politechnice Świętokrzyskiej.
Informatyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów: analiza matematyczna, algebra linowa, środowisko programisty, algorytmy i struktury danych, architektura systemów komputerowych, systemy operacyjne, sieci komputerowe, bazy danych, grafika komputerowe, programowanie sieciowe, inżynieria oprogramowania, programowanie struktur cyfrowych.
Wiele zajęć to laboratoria i własne projekty studentów.
Informatyka - specjalizacje
Studenci mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- systemy informacyjne
- grafika komputerowa
- teleinformatyka
- technologie informatyczne
Informatyka - rekrutacja
Rekrutacja do PŚ odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: fizyka z astronomią, chemia, informatyka, historia, geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Nabór do UJK obejmuje wyniki maturalne z matematyki i języka obcego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia informatyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Informatyce
Absolwenci kierunku, zależnie od ukończonej specjalności, mogą pracować w firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, zajmujących się tworzeniem i administrowaniem systemów informatycznych, baz danych, sieci komputerowych. Są zatrudniani w firmach telekomunikacyjnych, pracują dla operatorów sieci komórkowych. Z powodzeniem mogą prowadzić własną działalność w zakresie usług informatycznych: tworzenia aplikacji, grafiki komputerowej, konfigurowania i serwisowania sprzętu komputerowego.
Ile zarabia informatyk?
Na wysokość zarobków pracowników branży IT ma wpływ wiele czynników, jak choćby forma zatrudnienia, wielkość firmy, zakres obowiązków.
Przykładowo średnie zarobki programisty znajdują się w przedziale 4000-8000 zł.
Wynagrodzenia na innych stanowiskach wynoszą przykładowo:
data engineer - 24000 zł
data scientist - 21000 zł
Java developer - 23500 zł
mobile developer - 22000 zł
źródło: Infor
Informatyka - opinie
Bardzo ważne – nie tylko oczywiście w zawodzie informatyka – jest dbanie o ciągły rozwój, śledzenie nowinek branżowych. Niektórzy sądzą, że dobrze zorganizowane kusy wystarczą do uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
Czy warto studiować Informatykę?
Tymczasem o przewadze studiów informatycznych nad innymi formami zdobywania wiedzy opowiada autor artykułu:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych.
Czytaj więcej o studiach technicznych.