Automatyka i robotyka w Zielonej Górze
Automatyka i robotyka - studia
Studia na Automatyce i robotyce obejmują zagadnienia z zakresu analizy sygnałów, informatyki, regulacji automatycznej, algorytmów decyzyjnych, metod sztucznej inteligencji, mechaniki, elektroniki, techniki mikroprocesorowej i inżynierii komputerowej.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
Automatyka i robotyka – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in.: analiza matematyczna, podstawy programowania, metody numeryczne, metrologia, modelowanie i symulacje, podstawy elektroniki, metody analizy danych, podstawy energoelektroniki, podstawy techniki cyfrowej i mikroprocesorowej, sterowanie procesami dyskretnymi, sygnały i systemy dynamiczne, podstawy robotyki, programowalne sterowniki logiczne, sterowanie robotów.
Automatyka i robotyka – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można ścieżki kształcenia:
- automatyka przemysłowa
- przemysłowe systemy automatyki robotyki
Studenci studiów drugiego stopnia mają do wyboru:
- komputerowe systemy automatyki
Automatyka i robotyka – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka, informatyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Automatykę i robotykę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Automatyce i robotyce
Ukończenie kierunku pozwala na efektywną współpracę ze specjalistami innych dziedzin takich jak np. elektronika i telekomunikacja, informatyka, inżynieria komputerowa, mechanika i technologia mechaniczna, chemia procesowa, zarządzanie i organizacja produkcji.
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy związanej z projektowaniem, uruchamianiem oraz eksploatacją nowoczesnych i klasycznych układów oraz systemów automatyki w zastosowaniach przemysłowych i pozaprzemysłowych.
Czy warto studiować Automatykę i robotykę?
Kierunek ciągle należy do jednych z najchętniej wybieranych studiów technicznych.
Automatyka i robotyka stanowi z kolei jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin inżynierskich.
Zarobki po Automatyce i robotyce
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków wynosi blisko 8000 brutto, a co drugi automatyk otrzymuje pensję od 6400 do 9400 zł brutto.
Automatyka i robotyka – opinie
Coraz bardziej zautomatyzowane procesy technologiczne wymagają wsparcia automatyków i robotyków. Choć sztuczna inteligencja wpiera działalność człowieka, komputery sterują produkcją i wspomagają podejmowanie decyzji, to wszystkie te maszyny i urządzenia ciągle projektuje, programuje, „uczy” człowiek.
Inżynierowie z tej dziedziny są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy.
***
Poznaj również inne kierunki o podobnej tematyce:
Automatyka i robotyka przemysłowa
Automatyka i robotyka stosowana
Automatyka i sterowanie robotów
Robotyka i automatyzacja procesów
Automatyka, cybernetyka i robotyka
Automatyka, robotyka i systemy sterowania
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych
Zobacz kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych