Jakiego kierunku studiów szukasz?

Elektrotechnika w Opolu

Elektrotechnika to dobry wybór dla kandydatów o predyspozycjach technicznych, zainteresowaniach w obszarze zarządzania energię, odnawialnych źródeł energii. Poznaj szczegółową ofertę kształcenia w tym zakresie w Opolu. Sprawdź zasady rekrutacji, przedmioty realizowane w trakcie studiów oraz perspektywy pracy po ukończeniu studiów na Elektrotechnice.
elektrotechnika w Opolu

Elektrotechnika – studia w Opolu

Studia na Elektrotechnice łączą wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami w zakresie projektowania, budowy, obsługi i konserwacji urządzeń oraz instalacji elektrycznych. Elektrotechnika jest kluczową dziedziną w rozwoju przemysłu, infrastruktury oraz technologii przyszłości, takich jak odnawialne źródła energii i inteligentne systemy zarządzania energią.

Studenci poznają zagadnienia związane z prądem elektrycznym, napięciem, rezystancją, obwodami elektrycznymi i ich właściwościami. Uczą się konstrukcji, działania i zastosowania maszyn, takich jak silniki, generatory czy transformatory.

Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.

Elektrotechnika – przedmioty na studiach

W programie nauczania znajdą się m.in.: matematyka, fizyka, informatyka, inżynieria materiałowa, geometria i grafika inżynierska, metody numeryczne, teoria obwodów, teoria pola elektromagnetycznego, metrologia, maszyny i urządzenia elektryczne, elektronika i energoelektronika, elektroenergetyka i napęd elektryczny, technika mikroprocesorowa, automatyka i regulacja automatyczna, technika wysokich napięć, podstawy mechaniki i mechatroniki.

Czym zajmuje się elektrotechnik?

Osoba pracująca w tym zawodzie może przykładowo zajmować się tworzeniem systemów elektrycznych dla budynków mieszkalnych, przemysłowych i infrastruktury publicznej, zarządzaniem sieciami energetycznymi i projektowaniem systemów zasilania, w tym z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Elektrotechnicy pracują nad innowacyjnymi technologiami w firmach zajmujących się rozwojem nowych urządzeń. Wdrażają i konserwują systemy automatyzacji procesów produkcyjnych.

Są odpowiedzialni za utrzymanie i naprawę maszyn elektrycznych oraz systemów zasilania.

Elektrotechnika – specjalności

Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalności:

  • elektroenergetyka przemysłowa.

Elektrotechnika – rekrutacja w Opolu

Podczas naboru na kierunek punktowany jest język obcy oraz dwa przedmioty wybrane spośród: matematyka, informatyka, fizyka (z astronomią), chemia, język polski.

Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.

Elektrotechnika – praca po studiach

Elektrotechnicy mogą pracować w wielu sektorach, takich jak przemysł, budownictwo, energetyka, IT czy transport.

Zatrudniani są przy projektowaniu, konstruowaniu, testowaniu, eksploatowaniu urządzeń, sieci instalacji i systemów elektrycznych, również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.

Czy warto studiować Elektrotechnikę?

Zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie elektrotechniki stale rośnie dzięki rozwojowi technologii i transformacji energetycznej. Elektrotechnika jest kluczową dziedziną w rozwoju przemysłu, infrastruktury oraz technologii przyszłości, takich jak odnawialne źródła energii i inteligentne systemy zarządzania energią. To kierunek dla osób, które interesują się technologiami, nowoczesnymi rozwiązaniami energetycznymi i chcą zdobyć zawód o dużym znaczeniu dla współczesnego świata.

Elektrotechnika – opinie

Kandydatów na studia powinna wyróżniać precyzja, umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne, chęć stałego doskonalenia się.

Studia kładą nacisk na zdobycie wiedzy, która znajduje zastosowanie w rzeczywistości.

***

Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:

Elektrotechnika i automatyka

Elektromechatronika

Automatyka i elektrotechnika przemysłowa

Elektromobilność

Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice

Przeczytaj więcej o studiach technicznych.

Zobacz bazę innych kierunków technicznych.

Fot. po.edu.pl

Jakie uczelnie w Opolu oferują kierunek elektrotechnika

Jakie inne kierunki oferowane są w Opolu

a
administracja administracja i bezpieczeństwo wewnętrzneagroekologiaanalityka danych w biznesiearchitektura architektura krajobrazuautomatyka i robotyka
b
bezpieczeństwo wewnętrzne biologia biotechnologia biotechnologia medycznabudownictwo
c
chemia coaching filozoficzny
d
design i komunikacja społecznadietetyka dietetyka i jakość żywnościdigital culturesdoradztwo filozoficzne z mentoringiemdziennikarstwo i komunikacja społeczna
e
economicsedukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznychedytorstwoekonomia ekonomia i finanseelektronika i systemy komputeroweelektrotechnika energetyka i inżynieria środowiska english in public communicationenglish philology - teacher training programme
f
farmacja filologia polskafilologia romańskafinanse i rachunkowość fizjoterapia
g
game studiesgermanistikglobal studiesgospodarka przestrzenna
h
historiahistoria i teraźniejszość 40+
i
informatyka inżynieria komunalnainżynieria środowiska inżynieria zarządzania
j
język angielski w turystycejęzyk biznesujęzyk polski od podstaw z językiem niemieckim
k
kierunek lekarski komunikacja wizerunkowakosmetologia
l
langue française, institutions européennes et relations internationaleslingwistyka stosowana logistyka logopedia logopedia z językiem polskim jako obcym
m
master of liberal artsmatematyka mechanika i budowa maszyn mechatronika media i komunikacja w biznesiemuzykologia
o
ochrona środowiska optyka okularowa z elementami optometriiorientalistyka chrześcijańska
p
paleobiologiapedagogika pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna pedagogika specjalnapielęgniarstwopolitologia położnictwopraca socjalnaprawo prawo w biznesiepsychologia public relations
r
resocjalizacja z kryminologią
s
socjologia sport i bezpieczeństwostosunki międzynarodowe studia nauczycielskie - fizyka i matematyka
t
technologie energetyki odnawialnejteologiateologia kanonicznatrener aktywności fizycznej i zdrowiaturystykaturystyka i rekreacja turystyka zagraniczna
w
wychowanie fizyczne wzornictwo przemysłowe
z
zarządzanie zarządzanie i inżynieria produkcji zarządzanie publiczne