Finanse i rachunkowość w Opolu
Finanse i rachunkowość – studia w Opolu
Studenci kierunku poznają zasady analizy danych, interpretacji wyników finansowych i podejmowania skutecznych decyzji finansowych. Uczą się ewidencjonować i interpretować operacje gospodarcze z wykorzystaniem przepisów z zakresu rachunkowości i finansów, sporządzać sprawozdania i plany finansowe zgodne z polskimi i międzynarodowymi regulacjami prawnymi.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Finanse i rachunkowość – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje przykładowo takie przedmioty: finanse publiczne, finanse przedsiębiorstw, rachunkowość finansowa, rynek pieniężny i kapitałowy, matematyka finansowa, badania operacyjne, bankowość, sprawozdawczość finansowa, rachunkowość komputerowa, finanse międzynarodowe, finanse osobiste, ubezpieczenia, analiza ekonomiczno-finansowa, system podatkowy, podstawy rachunku kosztów, podstawy controllingu, budżetowanie, podstawy rachunkowości zarządczej.
Finanse i rachunkowość – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- rynki finansowe
- doradztwo podatkowe
- bankowość i innowacje finansowe
- finanse małych i średnich przedsiębiorstw
- rachunkowość
- specjalista kadr i płac.
Na drugim stopniu oferowane są specjalności:
- zarządzanie finansami z wykorzystaniem systemów ERP
- ubezpieczenia i bankowość
- rachunkowość i rewizja finansowa
- analityk danych
- rachunkowość i sprawozdawczość finansowa
- zarządzanie finansami i controlling w przedsiębiorstwie.
Finanse i rachunkowość – rekrutacja w Opolu
Nabór na Uniwersytet Opolski odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: język polski, geografia, WOS, historia, fizyka, chemia, biologia, informatyka, filozofia.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje na postawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Finanse i rachunkowość możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Finanse i rachunkowość – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów:
- banki komercyjne i spółdzielcze
- firmy pośrednictwa kredytowego
- biura maklerskie
- firmy konsultingowe
- towarzystwa funduszy inwestycyjnych
- zakłady ubezpieczeń
- agencje bankowe lub placówki partnerskie banku
- firmy windykacyjne
- instytucje kredytowe
- wydziały finansowe urzędów
- działy księgowe
- działy ekonomiczno-finansowe.
Finanse i rachunkowość – opinie
„Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest najstarszą i największą organizacją skupiającą pracowników sektora rachunkowości i finansów. Dzięki porozumieniu podpisanemu z oddziałem okręgowym stowarzyszenia przy tworzeniu programów studiów i programów praktyk, realizacji specjalistycznych warsztatów, konsultowaniu zmian i doradzaniu studentom w rozwoju kariery współpracujemy z najlepszymi praktykami świata finansów w regionie. Dzięki temu specjalistyczna wiedza naszych absolwentów jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby pracodawców.” dr Jolanta Bodzianny, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito
„Specjalista ds. kadr i płac musi być nie tylko dokładną i kompetentną osobą, ale także wykazywać się empatią i podzielnością uwagi. Wiem to z praktyki, ponieważ na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie, której oddziały są ulokowane w 25 krajach na świecie. Cieszę się, że dzięki przyjaznemu planowi zajęć mam możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego już w trakcie nauki. Dzięki temu wiem, z jakim obszarem finansów chciałabym związać swoją przyszłość po ukończeniu studiów.” Agnieszka Kiszka, absolwentka WSB Merito
Czy warto studiować Finanse i rachunkowość?
Jeśli myślisz o takich zawodach czy stanowiskach, jak doradca inwestycyjny, doradca finansowy, analityk finansowy, menedżer do spraw ryzyka, konsultant finansowy, analityk danych, z pewnością studia na Finansach i rachunkowości przybliżą Cię w realizacji celu.
Finanse, rachunkowość to obszary, bez których nie ma możliwości funkcjonowania żadnych podmiotów gospodarczych, instytucji. Ukończenie studiów pozwoli więc uzyskać wiedzę i umiejętności, które zawsze są w cenie.
„Finanse i rachunkowość to dziedzina, która cały czas się rozwija. Obecnie w Polsce ponad 2 mln firm stale poszukuje m.in. doradców, audytorów i pośredników kredytowych. Jeżeli analityczne myślenie jest Twoją mocną stroną i fascynuje Cię świat liczb - studia na tym kierunku ułatwią Ci odnalezienie drogi zawodowej.” dr Tomasz Rólczyński, wykładowca kierunku Finanse i rachunkowość, WSB Merito
Ile zarabia finansista?
Na podstawie badań losów absolwentów pierwszą dziesiątkę najlepiej opłacanych kierunków studiów otwierają Finanse i rachunkowość. Zarobki absolwentów tych studiów wahają się od 5500 zł brutto do 10500 zł brutto.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Finanse i rachunkowość w biznesie
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.