Informatyka przemysłowa (makrokierunek)

Informatyka przemysłowa jest jedną z dziedzin wiedzy znajdującą się na pograniczu nauk informatycznych i szeroko pojętych nauk o technologiach przemysłowych i łączącą te dwa zakresy wiedzy.

Celem kształcenia na kierunku informatyka przemysłowa jest przygotowanie kadry inżynierów informatyków, którzy będą gotowi do rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych problemów z dziedziny szeroko pojętych zastosowań informatyki w przemyśle. Studenci kierunku uzyskują niezbędną wiedzę z zakresu zagadnień informatyki i nauki o materiałach oraz wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu stosowania systemów i narzędzi informatycznych w praktyce.

Przyswajają wiadomości z dziedziny matematyki, fizyki, chemii i nauk o materiałach inżynierskich: metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych, przemysłowych technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów. Poznają zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Zdobywają także podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej, sieci przemysłowymi, sterowników mikroprocesorowych i przemysłowych systemów czasu rzeczywistego.

Specjalności oferowane na informatyce przemysłowej:

 • informatyka w technologiach materiałowych
 • inteligentne systemy przemysłowe
 • systemy przemysłowe czasu rzeczywistego
 • bezpieczeństwo systemów informatycznych

Absolwent kierunku informatyka przemysłowa jest jednym z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy w Polsce i zagranicą. Potrafi wdrażać nowe, inteligentne systemy i urządzenia, a także je projektować. Bez problemu steruje robotami przemysłowymi i skomputeryzowanymi liniami produkcyjnymi.

Po ukończeniu studiów można znaleźć pracę na stanowiskach: inżyniera systemowego, programisty, projektanta sieci komputerowych, projektanta baz danych, projektanta oprogramowania komputerowego, projektanta systemów czasu rzeczywistego, projektanta systemów sterowania maszyn, administratora sieci komputerowych i baz danych. Informatyka przemysłowa przygotowuje również do prowadzenia własnej firmy informatycznej.

Jakie uczelnie oferują kierunek Informatyka przemysłowa (makrokierunek)
W których miastach można studiować Informatyka przemysłowa (makrokierunek)
No results found.
Komentarze (2)
 • Student_WIMiIP

  Faktycznie, brakuje naszej Informatyki Stosowanej na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej - może dlatego, że oficjalnie kierunek nosi nazwę Informatyka Stosowana, a może dlatego, że nasz WIMiIP - przynajmniej na AGH - ma nie najlepszą renomę, jeśli chodzi o poziom. Z jednej strony, rzeczywiście - można by bezproblemowo nagiąć nieco ECTSy i upchnąć dodatkowy przedmiot, bo brakuje tu większej ilości materiałoznawstwa czy jakichś podstaw elektroniki czy automatyki, a całość skupia się głównie na budowie systemów komputerowych, modelowaniu i obliczeniach wysokiej wydajności :) Z drugiej strony, jak się okazuje od słowa do słowa, z poziomem odstajemy w dół głównie od macierzystych wydziałów :P
  2/8/15
 • Seba

  a agh gdzie?
  7/19/14