Informatyka przemysłowa (makrokierunek)
Informatyka przemysłowa jest jedną z dziedzin wiedzy znajdującą się na pograniczu nauk informatycznych i szeroko pojętych nauk o technologiach przemysłowych i łączącą te dwa zakresy wiedzy.
Celem kształcenia na kierunku informatyka przemysłowa jest przygotowanie kadry inżynierów informatyków, którzy będą gotowi do rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych problemów z dziedziny szeroko pojętych zastosowań informatyki w przemyśle. Studenci kierunku uzyskują niezbędną wiedzę z zakresu zagadnień informatyki i nauki o materiałach oraz wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu stosowania systemów i narzędzi informatycznych w praktyce.
Specjalności oferowane na informatyce przemysłowej:
- informatyka w technologiach materiałowych
- inteligentne systemy przemysłowe
- systemy przemysłowe czasu rzeczywistego
- bezpieczeństwo systemów informatycznych.
Dla kogo studia na kierunku informatyka przemysłowa (makrokierunek)
Kierunek przeznaczony jest dla kandydatów o umysłach ścisłych, predyspozycjach matematycznych i technicznych.
Program kształcenia na kierunku informatyka przemysłowa (makrokierunek)
Studenci przyswajają wiadomości z dziedziny matematyki, fizyki, chemii i nauk o materiałach inżynierskich: metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych, przemysłowych technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów. Poznają zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Zdobywają także podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej, sieci przemysłowymi, sterowników mikroprocesorowych i przemysłowych systemów czasu rzeczywistego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku informatyka przemysłowa (makrokierunek)
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku informatyka przemysłowa (makrokierunek)
Absolwent kierunku informatyka przemysłowa jest jednym z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy w Polsce i zagranicą. Potrafi wdrażać nowe, inteligentne systemy i urządzenia, a także je projektować. Bez problemu steruje robotami przemysłowymi i skomputeryzowanymi liniami produkcyjnymi.
Po ukończeniu studiów można znaleźć pracę na stanowiskach: inżyniera systemowego, programisty, projektanta sieci komputerowych, projektanta baz danych, projektanta oprogramowania komputerowego, projektanta systemów czasu rzeczywistego, projektanta systemów sterowania maszyn, administratora sieci komputerowych i baz danych. Informatyka przemysłowa przygotowuje również do prowadzenia własnej firmy informatycznej.