Inżynieria bezpieczeństwa w Kielcach
Inżynieria bezpieczeństwa – studia w Kielcach
Zależnie od wybranego zakresu kształcenia studenci zdobywają wiedzę w obszarze bezpieczeństwa prac transportowych, bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych. Poznają zasady organizowania bezpiecznej pracy, organizowania działań ratowniczych, projektowania, monitorowania stanu i warunków bezpieczeństwa. Uczą się oceniać zagrożenia i ryzyko zawodowe.
Studia przybliżają zasady eksploatacji i ochrony obiektów użyteczności publicznej oraz funkcjonowania służb mundurowych w Polsce, techniki ochrony informacji oraz metody kryptograficzne.
Inżynieria bezpieczeństwa realizowana jest w Kielcach na poziomie studiów pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Inżynieria bezpieczeństwa – przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty, które obejmuje program studiów: aspekty prawne dotyczące obrotu materiałami koncesjonowanymi, badania środków płatniczych i dokumentów, bezpieczeństwo systemów i instalacji przesyłowych, bezpieczeństwo transportu zakładowego, bezpieczeństwo w eksploatacji urządzeń mechanicznych i instalacji inżynierskich, czynniki i skutki zagrożeń akustycznych, daktyloskopia z traseologią, elementy pasywnej i aktywnej ochrony, ergonomia stanowisk pracy, materiały eksploatacyjne, metodyka prac służb BHP, monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa, nowoczesne metody kryptograficzne, ochrona przed skutkami zagrożeń radiologicznych, podstawy kryminalistyki, radiografia i tomografia komputerowa, ratownictwo techniczne i medyczne, ślady kryminalistyczne oraz metodyka ich zabezpieczania, środki bezpieczeństwa i ochrony, zagrożenia środowiskowe.
Inżynieria bezpieczeństwa – specjalności
Studia inżynierskie realizowane są w zakresach:
- bezpieczeństwo pracy i transportu
- inżynieria bezpieczeństwa wewnętrznego
- przemysłowe systemy bezpieczeństwa
- kryminologia i kryminalistyka.
Inżynieria bezpieczeństwa – rekrutacja w Kielcach
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród fizyka z astronomią/fizyka, chemia, informatyka, historia, geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię bezpieczeństwa możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria bezpieczeństwa – praca po studiach
Absolwenci przygotowani są do pracy przykładowo w:
- jednostkach eksploatacyjnych transportu
- zakładach przemysłowych
- firmach inżynieryjnych
- firmach IT
- centrach danych
- przemyśle energetycznym
- służbach ratunkowych
- firmach ochrony środowiska
- ośrodkach badawczych.
Czy warto studiować Inżynierię bezpieczeństwa?
Wiedza, kompetencje, umiejętności inżynierów bezpieczeństwa są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, mienia i środowiska.
W miarę, jak technologia i infrastruktura stają się coraz bardziej skomplikowane, rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa. Wszelkie sektory, od przemysłu po IT, potrzebują ekspertów, którzy potrafią identyfikować i minimalizować ryzyka oraz zarządzać kryzysami.
Inżynieria bezpieczeństwa – opinie
W programie studiów oferowane jest bezpłatne szkolenie związane uzyskaniem Certyfikatu F-gazowego kategorii I, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego.
Ten kierunek studiów jest odpowiedni dla osób, które interesują się technologią, zarządzaniem ryzykiem oraz ochroną zdrowia i życia ludzi.
Zarobki po Inżynierii bezpieczeństwa
Ukończenie Inżynierii bezpieczeństwa daje różnorodne możliwości zatrudnienia. Tym samym odmienny będzie poziom zarobków absolwentów. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, wybrana branża, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z zagadnieniami bezpieczeństwa. Zobacz studia:
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Tutaj znajdziesz inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. tu.kielce.pl