Mechanika i budowa maszyn w Opolu
Mechanika i budowa maszyn – studia w Opolu
Studia na Mechanice i budowie maszyn obejmują wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii procesów wytwarzania maszyn i produktów, z uwzględnieniem metod informatycznych wspomagających prace inżynierskie – projektowanie, wytwarzanie, eksploatację maszyn oraz dobór materiałów konstrukcyjnych.
Studenci kierunku uczą się projektowania, wytwarzania, montażu, nadzoru, eksploatacji czy diagnozowania rozmaitych maszyn i urządzeń, ich elementów, jak też całych systemów wytwórczych.
Studia na Mechanice i budowie maszyn realizowane są w Opolu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- projektowanie i eksploatacja konstrukcji lotniczych
- konstrukcje maszyn
- technologie wytwarzania.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- computer Aided Engineering,
- projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja konstrukcji lekkich,
- eksploatacja oraz diagnostyka pojazdów i maszyn,
- projektowanie cyfrowe maszyn,
- wytwarzanie i inżynieria jakości.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się m.in.: podstawy elektrotechniki, podstawy nauki o materiałach, technologie i urządzenia przemysłowe, inżynieria materiałowa, napędy pojazdów i maszyn, obróbka ubytkowa, wytrzymałość materiałów, dokumentacja konstrukcyjna, podstawy konstrukcji maszyn, automatyka i robotyka, termomechanika płynów, niezawodność maszyn, systemy narzędziowe, eksploatacja pojazdów i maszyn, zaawansowane techniki wytwarzania, inżynieria obliczeniowa, projektowanie procesów CAM, oprzyrządowanie technologiczne, techniki sterowania maszyn, eksploatacja aparatury przemysłowej, konstrukcje pojazdów i maszyn, diagnostyka maszyn i urządzeń, napędy i sterowanie hydrauliczne i pneumatyczne.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Opolu
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników maturalnych z języka obcego oraz dwóch przedmiotów wybranych spośród: matematyka, informatyka, fizyka, chemia, język polski.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci kierunku zatrudniani są przykładowo w:
- przedsiębiorstwach przemysłowych,
- jednostkach projektowych i technologicznych,
- jednostkach naukowo-badawczych.
Pracują jako projektanci i konstruktorzy, technolodzy procesów wytwarzania, kierownicy zespołów projektowych oraz menedżerowie w placówkach przemysłowych i badawczo-rozwojowych.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Na studiach i w przyszłej pracy dobrze sprawdzą się osoby kreatywne, potrafiące pracować zarówno indywidualnie, jak i w zespole, otwarte na poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn?
Inżynierowie mechanicy są jednymi z lepiej wynagradzanych specjalistów technicznych.
Branże przemysłowe, motoryzacyjne, lotnicze, energetyczne czy produkcyjne stale poszukują specjalistów z tej dziedziny. Przyszła praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo konstrukcji i urządzeń.
Technologia i rozwiązania inżynierskie szybko się zmieniają, co wymaga aktualizacji wiedzy w trakcie kariery zawodowej.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. po.edu.pl