Transport w Kielcach
Transport – studia w Kielcach
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu inżynierii środków transportu drogowego, analizy systemów transportowych, ekonomiki transportu, prawa transportowego oraz organizacji i zarządzania przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych a także zaplecza motoryzacji.
Poznają zagadnienia z obszaru budowy samochodów i silników spalinowych, ich eksploatacji i diagnostyki, bezpieczeństwa transportu, inteligentnych systemów transportowych i inżynierii ruchu drogowego oraz napędów alternatywnych i pojazdów autonomicznych.
Ukończenie studiów pierwszego stopnia na kierunku Transport pozwala na uzyskanie tytułu inżyniera.
Studia drugiego stopnia realizowane są na kierunku Transport i logistyka.
Transport – specjalności
Studenci mają do wyboru zakresy kształcenia:
- eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym
- logistyka i spedycja
- transport samochodowy.
Transport – przedmioty na studiach
W programie studiów na kierunku transport znajdą się m.in.: bezpieczeństwo transportu samochodowego, diagnostyka pojazdów samochodowych, działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa transportowego, inteligentna infrastruktura transportu drogowego, logistyka międzynarodowa, materiały kompozytowe w transporcie, metodyka pracy rzeczoznawcy samochodowego, napędy hydrauliczne i pneumatyczne w środkach transportu, ochrona środowiska w transporcie, paliwa konwencjonalne i alternatywne w transporcie, pojazdy autonomiczne, pojazdy elektryczne i hybrydowe, prawo transportowe, przewozy specjalistyczne w transporcie drogowym, spedycja, sterowanie i zarządzanie w systemach transportu, systemy teleinformatyczne w transporcie, technologia przewozów drogowych, ubezpieczenia komunikacyjne w transporcie, wycena pojazdów samochodowych i kosztorysowanie napraw.
Transport – rekrutacja w Kielcach
Podczas rekrutacji punktowana jest matematyka, język polski, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka z astronomią, chemia, informatyka, historia, geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Absolwenci studiów transportowych przygotowani są do pracy przykładowo w:
- przedsiębiorstwach transportowych,
- firmach logistycznych,
- przedsiębiorstwach spedycyjnych,
- serwisach diagnostyczno-obsługowych i naprawczych samochodów.
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Czy warto studiować Transport w Kielcach?
Dowiedz się więcej o studiach transportowych, bazie dydaktycznej w tym ośrodku akademickim:
Studia transportowe – opinie
Studia na kierunku Transport to wybór, który cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza w dobie dynamicznego rozwoju infrastruktury, logistyki i nowoczesnych technologii transportowych.
Autonomiczne pojazdy, inteligentne systemy zarządzania ruchem i elektromobilność wpływają na branżę transportową, co daje duże możliwości rozwoju dla absolwentów zainteresowanych innowacjami technologicznymi.
Branża transportowa ma globalny charakter, więc studia z tego zakresu otwierają możliwość pracy za granicą, w międzynarodowych firmach logistycznych, liniach lotniczych czy firmach transportowych.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik