Psychologia
Akademia Jagiellońska w Toruniu
PSYCHOLOGIA
specjalność: PSYCHOLOGIA KLINICZNA Z PSYCHOTERAPIĄ
NIESTACJONARNE 5-LETNIE STUDIA MAGISTERSKIE
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent posiada szeroką, interdyscyplinarną wiedzę (zarówno z zakresu nauk przyrodniczych, jak i humanistycznych), a także umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające dogłębne zrozumienie procesów psychicznych i zachowań ludzkich. Program kształcenia obejmuje zarówno podstawowe dyscypliny, takie jak psychologia ogólna, rozwojowa, społeczna, kliniczna, a także neuropsychologia i psychologia pracy, jak i specjalistyczne kursy, które pozwalają na pogłębienie wiedzy w wybranym obszarze zainteresowań.
Absolwent otrzymuje praktyczne narzędzia, umożliwiające aktywne i skuteczne działanie w wielu obszarach życia społecznego i zawodowego: od edukacji i biznesu, przez zdrowie i opiekę społeczną, aż po interwencje kryzysowe i pomoc psychologiczną. Jest to kierunek dla osób ciekawych ludzkiej natury, pragnących zrozumieć mechanizmy rządzące psychiką i zachowaniami, a przede wszystkim – dla tych, którzy chcą swoją wiedzą i umiejętnościami wspierać innych w ich rozwoju i w radzeniu sobie z wyzwaniami życiowymi.
Wybór specjalności Psychologia kliniczna z psychoterapią jest decyzją o podążaniu ścieżką zawodową, która łączy w sobie naukowe podejście do psychiki człowieka z głębokim zaangażowaniem w pomoc innym, oferując jednocześnie możliwość osobistego rozwoju i spełnienia w pełnieniu niezwykle ważnej roli społecznej.
WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Psychologia kliniczna z psychoterapią to specjalność, która pozwala na głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki oraz wyposaża studentów w narzędzia niezbędne do diagnozowania i leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.
W trakcie studiów na tej specjalności, studenci zdobywają wiedzę i umiejętności związane z mechanizmami powstawania i utrzymywania się zaburzeń psychicznych, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych oraz seniorów. Nauka koncentruje się na psychopatologii, psychoprofilaktyce, interwencji kryzysowej, podstawach psychiatrii, neuropsychologii klinicznej, seksuologii klinicznej, a także na rehabilitacji psychologicznej. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów-praktyków, co gwarantuje zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy.
Absolwenci są przygotowani do dalszego kształcenia w zawodzie psychoterapeuty oraz posiadają specjalistyczne umiejętności niezbędne do pracy terapeutycznej.
PROFIL ZAWODOWY
Specjalność ta otwiera szerokie perspektywy zawodowe, umożliwiając pracę w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych (po uzyskaniu odpowiedniego przygotowania pedagogicznego), centrach zdrowia psychicznego, przychodniach, klinikach i szpitalach psychiatrycznych, ośrodkach psychoterapii, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach rehabilitacji, poradniach młodzieżowych, rodzinnych, małżeńskich i partnerskich, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych, placówkach opiekuńczych, wychowawczych i resocjalizacyjnych, sądownictwie i więziennictwie, instytucjach pomocy i opieki społecznej oraz w stowarzyszeniach i fundacjach specjalizujących się we wsparciu zdrowia psychicznego.
Wybór specjalności Psychologia kliniczna z psychoterapią jest zatem decyzją o podążaniu ścieżką zawodową, która łączy w sobie naukowe podejście do psychiki człowieka z głębokim zaangażowaniem w pomoc innym, oferując jednocześnie możliwość wszechstronnego osobistego rozwoju.
PSYCHOLOGIA
specjalność: PSYCHOLOGIA WSPOMAGANIA ROZWOJU CZŁOWIEKA W CYKLU ŻYCIA
NIESTACJONARNE 5-LETNIE STUDIA MAGISTERSKIE
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent posiada szeroką, interdyscyplinarną wiedzę (zarówno z zakresu nauk przyrodniczych, jak i humanistycznych), a także umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające dogłębne zrozumienie procesów psychicznych i zachowań ludzkich. Program kształcenia obejmuje zarówno podstawowe dyscypliny, takie jak psychologia ogólna, rozwojowa, społeczna, kliniczna, a także neuropsychologia i psychologia pracy, jak i specjalistyczne kursy, które pozwalają na pogłębienie wiedzy w wybranym obszarze zainteresowań.
Studia te zapewniają praktyczne narzędzia, umożliwiające aktywne i skuteczne działanie w wielu obszarach życia społecznego i zawodowego: od edukacji i biznesu, przez zdrowie i opiekę społeczną, aż po interwencje kryzysowe i pomoc psychologiczną. Jest to kierunek dla osób ciekawych ludzkiej natury, pragnących zrozumieć mechanizmy rządzące psychiką i zachowaniami, a przede wszystkim – dla tych, którzy chcą swoją wiedzą i umiejętnościami wspierać innych w ich rozwoju i w radzeniu sobie z wyzwaniami życiowymi.
Wybór specjalności Psychologia wspomagania rozwoju człowieka w cyklu życia umożliwia studiującym na kierunku Psychologia kształtowanie indywidualnej ścieżki edukacyjnej zorientowanej na wsparcie i stymulację rozwoju na każdym etapie życia. Dzięki zdobytym kompetencjom absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w różnorodnych środowiskach, oferując profesjonalne wsparcie osobom w potrzebie.
WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Specjalizacja Psychologia wspomagania rozwoju człowieka w cyklu życia otwiera przed studentami perspektywę stania się ekspertami w dziedzinie wspierania rozwoju człowieka od jego wczesnych etapów aż po późną dorosłość. Ta specjalność zapewnia solidne przygotowanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, do diagnozowania i interweniowania w obszarach, które mogą obniżać jakość życia na płaszczyźnie osobistej, zdrowotnej czy zawodowej.
Program kształcenia łączy wiedzę z zakresu psychologii rozwojowej, edukacyjnej i wychowawczej, skupiając się na praktycznych umiejętnościach wspierania rozwoju. Studenci na tej ścieżce zdobywają umiejętności pracy z ludźmi na różnych etapach rozwoju, koncentrując się na stymulacji rozwoju typowego oraz wsparciu osób z trudnościami i zaburzeniami charakterystycznymi dla poszczególnych faz życia.
PROFIL ZAWODOWY
Specjalizacja ta przygotowuje do pracy w różnorodnych kontekstach – od wsparcia dzieci i młodzieży w rozwoju emocjonalnym, przez pomoc dorosłym w rozwoju osobistym i zawodowym, aż po wspomaganie osób starszych.
Absolwenci są przygotowani do pracy w szerokim spektrum miejsc, takich jak ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, fundacje, organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku, poradnie rodzinne i psychologiczne, gabinety rozwoju osobistego oraz w instytucjach edukacyjnych, o ile zdobędą dodatkowe kwalifikacje.