Uniwersytet Rzeszowski

uczelnia publiczna, 35-959 Rzeszów, ul. Rejtana 16c, (+17) 872 10 00, info@ur.edu.pl

Akademiki - Uniwersytet Rzeszowski

Domy studenta Uniwersytetu Rzeszowskiego:

Dom Studencki "Laura", 35-326 Rzeszów, ul. Cicha 2, tel.: +48 17 872 22 00

W akademiku jest 580 miejsc w pokojach 1 i 2 osobowych.

W jednym segmencie mieszkalnym są dwa pokoje z przedpokojem i łazienką. W przedpokoju jest umywalka, natomiast w łazience: ubikacja i prysznic. W każdym pokoju są lodówki, czajniki i telewizory LCD podłączone do sieci naziemnej oraz Internet w systemie kablowym i Wi-Fi. Telefony w pokojach podłączone są do wewnętrznej sieci z bezpłatnymi połączeniami do każdego budynku Uniwersytetu i Politechniki Rzeszowskiej.

W połowie akademika w segmencie jest aneks z kuchenką indukcyjną. Dla pozostałych segmentów na każdym piętrze znajduje się jedna kuchnia z trzema elektrycznymi, podwójnymi blatami ceramicznymi, piekarnikiem i mikrofalówką.

Dom Studencki "Filon", 35-326 Rzeszów, ul. Cicha 4, tel.: +48 17 872 34 00

Dom Studenta "Filon" jest 10 piętrowym budynkiem malowniczo położonym w którym może zamieszkać 710 osób w pokojach 1, 2 i 3 osobowych. Budynek wyposażony jest w nowoczesne sanitariaty na które przypadają 2 pokoje z dostępem do sieci internetowej, telewizyjnej i telefonicznej. W akademiku znajdują się również 4 segmenty z dostosowaniem dla niepełnosprawnych, winda dla niepełnosprawnych, otwarta kuchnia na każdym piętrze, pralnia, pokój cichej nauki, sklepik spożywczo-przemysłowy, ksero, aparat wrzutowy.

Ponadto w pobliżu budynku znajduje się Klub Studencki "Pod Palmą", kawiarnia "Tuptuś", siłownia, boisko sportowe, gabinet lekarski i bufet "Pod Palmą" - stołówka z obiadami abonamentowymi. Bardzo dobra komunikacja miejska do budynków dydaktycznych Uniwersytetu.

Dom Studencki "Olimp", 35-203 Rzeszów, ul. Siemieńskiego 17, tel.: +48 17 872 26 00

Dom Studencki Olimp to niski, czteropiętrowy budynek, w którym do dyspozycji studentów są 222 miejsca w 111 w pokojach dwuosobowych. Każdy pokój posiada aneks kuchenny (płyta ceramiczna, zlewozmywak, lodówka), przedpokój i własną łazienkę z prysznicem i wc. Wszystkie pokoje mają bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu i telewizji kablowej oraz telefon w wewnętrznej sieci umożliwiającej bezpłatne połączenia w obrębie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dodatkowo w budynku znajduje się sala cichej nauki z bezprzewodowym Internetem, siłownia, sala fitness, sala ze stołem do tenisa, sala bilardowa, pralnie na I i III piętrze oraz pomieszczenie na rowery.

Domy Studenckie Zalesie, 35-601 Rzeszów

ul. Ćwiklińskiej 2 B "Merkury",

ul. Ćwiklińskiej 2 C "Hilton"

Układ mieszkań jest w systemie segmentowym. Każdy segment posiada dwa pokoje, aneks kuchenny, łazienkę z prysznicem i osobnym wc. W każdym pokoju jest dostęp do sieci internetowej. Na każdym piętrze DS znajduje się kuchnia z kuchenkami gazowymi oraz piekarnikiem elektrycznym. Studenci Campusu Zalesie mają dostęp do pralni, sali cichej nauki, sali telewizyjnej, sali z bilardem. DS Merkury i DS Hilton są budynkami 4 piętrowymi. Przed DS.-ami znajduje się boisko do koszykówki oraz parkingi, obiekty są monitorowane systemem kamer. W Domu Studenckim Merkury jest 297 miejsc a DS Hilton posiada 276 miejsc.

Akademiki - informacje ogólne

Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.

Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.

Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.

Komu należy się akademik?

Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:

  • osoby mieszkające daleko od uczelni
  • studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
  • ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
  • osoby studiujące w trybie stacjonarnym
  • studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów

Jakie ceny za akademik?

Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.

Typy studiów w Polsce