Zarządzanie publiczne
Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego oferuje studia II stopnia na kierunku Zarządzanie publiczne.
Rodzaj studiów: magisterskie, II stopnia
System studiów: tryb stacjonarny
Czas trwania: 2 lata,4 semestry
Profil praktyczny: 1041 – liczba godzin zajęć, 400 – liczba godzin praktyk zawodowych
Kierunek Zarządzanie publiczne posiada certyfikat „Studia z Przyszłością”, co oznacza że nasze studia:
- zapewniają absolwentom możliwość uzyskania wykształcenia zgodnego z oczekiwaniami rynku pracy
- realizowane są w oparciu o nowoczesny i innowacyjny program kształcenia
- prowadzone są z udziałem kadry akademickiej posiadającej kwalifikacje adekwatne do założonych efektów uczenia się.
Czego nauczysz się na zarządzaniu publicznym?
Absolwent tego kierunku otrzymuje zawansowaną wiedzę z zakresu szeroko rozumianego zarządzania publicznego, umożliwiającego kierowanie sobą, grupą i zespołem. W ramach studiów każdy student zrealizuje program praktyk zawodowych, który trwa aż 3 semestry.
Studenci mają możliwość poznania m.in. podstaw nowoczesnego projektowania (praca projektowa). Zdobytą wiedzę teoretyczną uczą się stosować w praktyce poprzez identyfikację problemu, przygotowanie projektu, jego realizację i rozliczenie. Posiądą także umiejętności z zakresu kompetencji miękkich oraz specjalistycznych kompetencji w obsłudze projektów cyfrowych. Dowiedzą się jak zarządzać wizerunkiem oraz karierą, a także jak zarządzać w sytuacjach kryzysowych oraz w międzynarodowym środowisku.
Absolwenci kierunku Zarządzanie publiczne zdobędą kompetencje językowe z języka obcego na poziomie B2+ oraz umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu administracji publicznej. Ponadto uzyskają umiejętności z zakresu technologii informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania otoczenia wirtualnego do przygotowania i realizacji projektów zawodowych.
Program studiów został tak opracowany, by absolwent Zarządzania Publicznego był jak najlepiej przygotowany do podjęcia pracy w organach administracji centralnej, regionalnej i lokalnej, przedsiębiorstwach prywatnych oraz w NGO’sach.
Co po studiach?
Będziecie mogli już w trakcie studiów podjąć pracę, gdyż nabędziecie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, dzięki którym będziecie w stanie przezwyciężyć początkowe trudności, a także zaprojektować proces rozwoju własnej kariery zawodowej. Dzięki zajęciom i spotkaniom z praktykami zarządzania będzie w stanie rozwijać własną sieć networkingową i podjąć współpracę, by stać się cenionym na rynku pracy pracownikiem.
Będziecie w stanie zarządzać sobą, działaniami i procesami, w ujęciu indywidualnym oraz grupowym, dzięki czemu będziecie mieli ułatwiony start w sytuacji, gdy chcecie pracować w administracji publicznej i służbach, biznesie, mediach i organizacjach pozarządowych.
Nie wiecie obecnie, co chcecie robić po studiach? Nic nie szkodzi! Dzięki programowi praktyk, realizowanych przy współpracy z partnerami z wszystkich sektorów będziecie mieli możliwość „spróbowania” pracy i przekonania się, gdzie na pewno nie chcecie pracować, a w których miejscach chętnie byście zostali na stałe. Stworzymy Wam możliwość podjęcia takiego wyzwania!
Przykładowe przedmioty nauczania
- Społeczeństwo obywatelskie
- Przywództwo w organizacjach
- Polityki publiczne
- Inteligentne zarządzanie miastem
- Zarządzanie komunikacją
- Zarządzanie organizacjami pozarządowymi
- Zarządzanie finansami publicznymi
W 2022 roku kierunek Zarządzanie publiczne został nagrodzony Laurem Innowacji przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, potwierdzając tym samym znakomity wynik postępowania akredytacyjnego w kategorii najbardziej innowacyjnych kierunków studiów.
Studenci kierunku łączą studia z działalnością zawodową. Pracują w trakcie studiów w urzędach, prywatnym biznesie lub organizacjach pozarządowych, rozwijają własną działalność gospodarczą, a nawet pełnią służbę.
Planują i rozwijają swoje pasje i zainteresowania na różnych polach: wolontariatu, działalności z zakresu CSR oraz działaniach naukowych (koła naukowe, media studenckie).
Stwarzamy możliwości rozwoju każdemu, a pomysły i idee wyrażane przez studentów są dla nas ważnym wyznacznikiem bieżących działań. Dzięki współpracy ze Studencką Radą Wydziału realizowane są projekty mające na celu jeszcze wyższy poziom zaangażowania studentów w proces własnego i instytucjonalnego rozwoju!