Automatyka i robotyka w Kielcach
Automatyka i robotyka - studia
We współczesnym przemyśle rolą człowieka jest zaprogramowanie maszyn, urządzeń, robotów, które wykonają skomplikowane, powtarzalne, często nużące czynności. Zautomatyzowanie produkcji obniża koszty. Robot pracuje w sposób ciągły z niezmienną wydajnością.
Studia na Automatyce i robotyce do łatwych nie należą. Wybierają je osoby otwarte na nowoczesne technologie, kreatywne, posiadające umysł ścisły i zacięcie programistyczne. W przyszłej pracy przyda się cierpliwość, dokładność, duża wyobraźnia.
Studenci uczą się projektowania, uruchamiania i eksploatacje automatyki w różnych zastosowaniach przemysłowych. Poznają zasady instalacji i obsługi zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, również wyposażonych w roboty przemysłowe. Stosują algorytmy obliczeniowe, programują komputery uniwersalne oraz sterowniki cyfrowe.
W Kielcach studiować można także kierunek Automatyka i elektrotechnika przemysłowa.
Automatyka i robotyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia: aplikacje internetowe i mobilne w sterowaniu i monitorowaniu procesów, automatyzacja i robotyzacja produkcji na obrabiarkach CNC, budowa i programowanie robotów, elementy wykonawcze automatyki, internet rzeczy w zdalnym sterowaniu maszyn i procesów, komputerowe systemy sterowania i pomiarów, metody sztucznej inteligencji w układach sterowania, podstawy architektury komputerów i systemów operacyjnych, podstawy szybkiego prototypowania, programowanie sterowników PLC, programowanie w języku C, programowanie w środowisku Labview, programy CAD/CAE w praktyce inżynierskiej, roboty przemysłowe, sieci komunikacyjne w układach automatyki przemysłowej, techniki wizyjne i przetwarzanie obrazów, układy mikroprocesorowe w sterowaniu, wspomaganie projektowania instalacji automatyki przemysłowej, wspomaganie projektowania instalacji automatyki przemysłowej, zintegrowane systemy robotyczne.
Automatyka i robotyka - specjalności
Na Automatyce i robotyce dostępne są specjalności:
- automatyka przemysłowa
- automatyka maszyn i procesów
- komputerowe systemy sterowania i pomiarów
Automatyka i robotyka - rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz dowolnego przedmiotu zdawanego w części pisemnej.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Automatykę i robotykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Automatyka i robotyka – praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
- instytutach naukowo-badawczych
- przemyśle chemicznym, elektrotechnicznym, metalurgicznym, przetwórstwa materiałów, spożywczym, energetycznym
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- firmach zatrudniających specjalistów z zakresu automatyki.
Automatyka i robotyka - opinie
Więcej o studiach:
Studenci Wydziału mają możliwość uczestniczenia w kursach kończących się uzyskaniem certyfikatów:
- „Podstawy programowania i konfiguracji sterowników PLC”
- „SolidWorks CSWA”
- „SolidWorks CSWA-S”.
Czy warto studiować Automatykę i robotykę?
Jeśli jesteś zainteresowany technologią, robotami, sztuczną inteligencją i programowaniem, studia z robotyki mogą być dla Ciebie odpowiednie.
Kształcenie w tym obszarze może otworzyć przed Tobą szerokie spektrum możliwości zawodowych. Robotyka bowiem to dziedzina, która znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych sektorach, w tym w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych, eksploracji kosmosu i wielu innych.
Zarobki po Automatyce i robotyce
Według portali analizujących zarobki w poszczególnych branżach czy zawodach średnie wynagrodzenie robotyków to około 8 tys. złotych brutto miesięcznie. Natomiast ponad 40 proc. bardziej doświadczonych przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie wyższe i zarabia ponad 10 tys. złotych. Programiści i projektanci systemów to prestiżowe stanowiska, które oferują jeszcze lepsze płace, jednak tylko najbardziej ambitni kandydaci z wysokimi kwalifikacjami mogą liczyć na zatrudnienie w tym sektorze.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Automatyka, cybernetyka i robotyka
Automatyka i sterowanie robotów
Robotyka i automatyzacja procesów
Automatyka i robotyka przemysłowa
Automatyka, robotyka i systemy sterowania
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych
Automatyka i robotyka stosowana
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych