Fizjoterapia w Opolu

Nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu fizjoterapii. Z jednej strony społeczeństwo się starzeje, utrzymanie kondycji i funkcjonalności narządu ruchu w pewnym wieku wymaga profesjonalnej pomocy. Jednocześnie więcej się ruszamy, uprawiamy sporty, tym samym częściej zdarzają się nam kontuzje. Dużo czasu spędzamy przy komputerze – to powoduje napięcia, z którymi bez profesjonalnego fizjoterapeuty czy masażysty nie poradzimy sobie.

Dla kogo studia na fizjoterapii?

Kandydaci na fizjoterapię powinni posiadać predyspozycje do pracy z ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi. Ważne, żeby mieli łatwość nawiązywania kontaktu, swobodę komunikowana. Potrzebna będzie duża cierpliwość, wyrozumiałość, empatia, chęć pomocy. Przyda się stanowczość w pokonywaniu z pacjentem jego słabości.

Przyszli fizjoterapeuci powinni cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną, aby móc demonstrować i przeprowadzać ćwiczenia z pacjentami, wykonywać wyczerpujące masaże.

Gdzie w Opolu można studiować fizjoterapię?

Jedyną uczelnią oferującą ten kierunek jest Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa. Poznajcie zasady rekrutacji i szczegóły dotyczące studiów.

Kierunek realizowany jest na Wydziale Fizjoterapii, prowadzony jest w formie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich. Studia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Rekrutacja odbywa się na podstawie średniej ocen ze świadectwa dojrzałości, procenty są przeliczane na punkty.

Semestr studiów niestacjonarnych kosztuje 3000 zł.

Czego będziecie uczyć się na studiach?

Wybrane przedmioty w programie kształcenia: biomechanika kliniczna, anatomia prawidłowa, anatomia palpacyjna, terapia manualna, kinezyterapia, masaż, fizykoterapia, sport osób z niepełnosprawnością, fizjoprofilaktyka i promocja zdrowia, farmakologia w fizjoterapii, komunikacja interpersonalna, psychologia kliniczna i psychoterapia.

Studenci odbywają wakacyjne praktyki z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, fizjoterapii klinicznej.

Jaka praca po Fizjoterapii?

Absolwenci zatrudniani są w specjalistycznych przychodniach, szpitalach, gabinetach rehabilitacyjnych, zakładach pracy chronionej, sanatoriach, zakładach przyrodoleczniczych, ośrodkach wypoczynkowych, gabinetach odnowy biologicznej, spa. Fizjoterapeuci uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej, prowadzą gimnastykę korekcyjną w szkołach czy przedszkolach. Pracują w placówkach sportowo –rekreacyjnych, takich jak kluby sportowe, siłownie, kluby fitness.

Mogą także zajmować się sprzedażą i dystrybucją sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Prowadzą - po uzyskaniu odpowiednich uprawnień - własne gabinety fizjoterapeutyczne, masażu, terapii manualnej.

Jeśli rozważacie ten kierunek studiów, warto dowiedzieć się, jakie doświadczenia w tym zakresie mają inne osoby. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję, przeczytajcie, czy warto zostać fizjoterapeuta.

Opowie o tym terapeuta manualny, Piotr Piaskowski: