Turystyka i rekreacja w Kielcach
Turystyka i rekreacja - studia
Studenci Turystyki i rekreacji uczą się zasad obsługi ruchu turystycznego, organizacji pracy i zarządzania hotelem. Poznają funkcjonowanie obiektów związanych z turystyką zdrowotną. Zapoznają się z metodami obsługi turystów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia.
Turystyka – przedmioty na studiach
Program kształcenia oprócz przedmiotów kierunkowych przewiduje m.in. takie kursy specjalizacyjne: pilotaż i przewodnictwo turystyczne, biura podróży i touroperatorzy, organizacja imprez turystycznych, rynek hotelarski, organizacja pracy w hotelarstwie, turystyka uzdrowiskowa, nowe trendy w turystyce zdrowotnej, geoturystyka w Polsce i na świecie, georóżnorodność – aspekt kulturowy, środowiskowy, prawny.
Turystyka – specjalizacje
Studenci kieleckiej turystyki mogą wybrać ścieżki kształcenia:
- organizacja i obsługa ruchu turystycznego
- hotelarstwo
- turystyka zdrowotna
- geoturystyka
Turystyka i rekreacja – rekrutacja
Kandydatów na studia obowiązuje konkurs świadectw.
Punktowana jest język polski, matematyka, język obcy oraz przedmiot do wyboru spośród: wiedza o społeczeństwie, biologia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Turystykę i rekreację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia turystyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Turystyce
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów, to przykładowo:
- biura podróży
- agencje turystyczne
- hotele
- ośrodki wypoczynkowe, sportowe i rekreacyjne
- obiekty uzdrowiskowe
- centra rekreacji i odnowy biologicznej
- gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki doradztwa rolniczego
- administracja rządowa i samorządowa
- organizacje społeczne
- regionalne organizacje turystyczne i oddziały PTTK
- fundacje i stowarzyszenia
- własna działalność gospodarcza
Czy warto studiować Turystykę?
O cieniach i blaskach pracy w biurze podróży opowiada osoba z branży:
Zarobki w turystyce
Wysokość wynagrodzenia pracownika biura podróży to przeciętnie 4500 zł brutto. Osoby z dużym doświadczeniem uzyskują zarobki w granicy 6000 zł.
Duże znaczenie ma też lokalizacja biura – najwięcej zarobią osoby zatrudnione w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu.
Porównywalne wynagrodzenie otrzymać może pilot wycieczek, zdecydowanie wyższy poziom zarobku odnosi się choćby do pracy stewardessy.
Turystyka i rekreacja – opinie
Realia przyszłej pracy przybliżają zajęcia terenowe. Obejmują wyjazdy studyjne w wybrane regiony Polski a także obozy rekreacyjne – obóz narciarski zimą oraz żeglarski latem. Koszty związane z wyjazdami terenowymi pokrywa uczelnia.
Ponadto studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania angażując się w działalność uczelnianych kół naukowych, uczestnicząc w badaniach naukowych, konferencjach i seminariach, prelekcjach.
Duży nacisk kładziony jest na naukę dwóch języków obcych.
***
W ofercie uczelni wiele studiów związanych z turystyką dotyczy jej węższych specjalizacji. Warto zatem rozważyć przykładowo takie kierunki:
Przewodnictwo i pilotaż turystyczny
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Zarządzanie w turystyce i sporcie
Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana
Zobacz inne kierunki turystyczne
Dowiedz się więcej o studiach turystycznych