Jakiego kierunku studiów szukasz?

Automatyka i robotyka w Kielcach

Jeśli zagadnienia robotyki i automatyki leżą w obszarze twoich zainteresowań, rozważ studia z tego zakresu. W tym artykule sprawdzamy możliwości kształcenia w Kielcach. Poznaj ofertę studiów, dostępne specjalności, zasady rekrutacji oraz perspektywy pracy po kierunku.
automatyka i robotyka w Kielcach

Automatyka i robotyka - studia

We współczesnym przemyśle rolą człowieka jest zaprogramowanie maszyn, urządzeń, robotów, które wykonają skomplikowane, powtarzalne, często nużące czynności. Zautomatyzowanie produkcji obniża koszty. Robot pracuje w sposób ciągły z niezmienną wydajnością.

Studia na Automatyce i robotyce do łatwych nie należą. Wybierają je osoby otwarte na nowoczesne technologie, kreatywne, posiadające umysł ścisły i zacięcie programistyczne. W przyszłej pracy przyda się cierpliwość, dokładność, duża wyobraźnia.

Studenci uczą się projektowania, uruchamiania i eksploatacje automatyki w różnych zastosowaniach przemysłowych. Poznają zasady instalacji i obsługi zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, również wyposażonych w roboty przemysłowe. Stosują algorytmy obliczeniowe, programują komputery uniwersalne oraz sterowniki cyfrowe.

W Kielcach studiować można także kierunek Automatyka i elektrotechnika przemysłowa.

Automatyka i robotyka - przedmioty na studiach

Wybrane przedmioty w programie kształcenia: aplikacje internetowe i mobilne w sterowaniu i monitorowaniu procesów, automatyzacja i robotyzacja produkcji na obrabiarkach CNC, budowa i programowanie robotów, elementy wykonawcze automatyki, internet rzeczy w zdalnym sterowaniu maszyn i procesów, komputerowe systemy sterowania i pomiarów, metody sztucznej inteligencji w układach sterowania, podstawy architektury komputerów i systemów operacyjnych, podstawy szybkiego prototypowania, programowanie sterowników PLC, programowanie w języku C, programowanie w środowisku Labview, programy CAD/CAE w praktyce inżynierskiej, roboty przemysłowe, sieci komunikacyjne w układach automatyki przemysłowej, techniki wizyjne i przetwarzanie obrazów, układy mikroprocesorowe w sterowaniu, wspomaganie projektowania instalacji automatyki przemysłowej, wspomaganie projektowania instalacji automatyki przemysłowej, zintegrowane systemy robotyczne.

Automatyka i robotyka - specjalności

Na Automatyce i robotyce dostępne są specjalności:

  • automatyka przemysłowa
  • automatyka maszyn i procesów
  • komputerowe systemy sterowania i pomiarów

Automatyka i robotyka - rekrutacja

Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz dowolnego przedmiotu zdawanego w części pisemnej.

Szczegółowe zasady rekrutacji na Automatykę i robotykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.

Automatyka i robotyka – praca po studiach

Absolwenci są przygotowani do pracy w:

  • instytutach naukowo-badawczych
  • przemyśle chemicznym, elektrotechnicznym, metalurgicznym, przetwórstwa materiałów, spożywczym, energetycznym
  • ośrodkach badawczo-rozwojowych
  • firmach zatrudniających specjalistów z zakresu automatyki.

Automatyka i robotyka - opinie

Więcej o studiach:



Studenci Wydziału mają możliwość uczestniczenia w kursach kończących się uzyskaniem certyfikatów:

  • „Podstawy programowania i konfiguracji sterowników PLC”
  • „SolidWorks CSWA”
  • „SolidWorks CSWA-S”.

Czy warto studiować Automatykę i robotykę?

Jeśli jesteś zainteresowany technologią, robotami, sztuczną inteligencją i programowaniem, studia z robotyki mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Kształcenie w tym obszarze może otworzyć przed Tobą szerokie spektrum możliwości zawodowych. Robotyka bowiem to dziedzina, która znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych sektorach, w tym w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych, eksploracji kosmosu i wielu innych.

Zarobki po Automatyce i robotyce

Według portali analizujących zarobki w poszczególnych branżach czy zawodach średnie wynagrodzenie robotyków to około 8 tys. złotych brutto miesięcznie. Natomiast ponad 40 proc. bardziej doświadczonych przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie wyższe i zarabia ponad 10 tys. złotych. Programiści i projektanci systemów to prestiżowe stanowiska, które oferują jeszcze lepsze płace, jednak tylko najbardziej ambitni kandydaci z wysokimi kwalifikacjami mogą liczyć na zatrudnienie w tym sektorze.

***

Może zainteresują Cię również kierunki:

Automatyka, cybernetyka i robotyka

Automatyka i sterowanie robotów

Robotyka i automatyka

Robotyka i automatyzacja procesów

Automatyka i robotyka przemysłowa

Automatyka, robotyka i systemy sterowania

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych

Automatyka i robotyka stosowana

Poznaj inne kierunki inżynierskie

Dowiedz się więcej o studiach technicznych

Jakie uczelnie w Kielcach oferują kierunek automatyka i robotyka

Jakie inne kierunki oferowane są w Kielcach

a
administracja architektura automatyka i elektrotechnika przemysłowaautomatyka i robotyka
b
bezpieczeństwo narodowe bezpieczeństwo wewnętrzne biologia biotechnologia biotechnologybudownictwo
c
chemia
d
data engineeringdesigndesign społecznydietetyka dziennikarstwo i komunikacja społeczna
e
edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznejedytorstwo klasyczne i cyfroweekonomia elektromobilność elektronika i telekomunikacja elektrotechnika energetyka
f
farmacjafilologia angielska (anglistyka) filologia angielska z językiem hiszpańskimfilologia germańskafilologia polskafinanse i rachunkowość fizjoterapia fizyka fizyka medycznafizyka techniczna
g
geodezja i kartografia geografia geoinformacja z gospodarką przestrzennągeopolitykagrafika
h
historia
i
informatyka informatyka przemysłowainżynieria bezpieczeństwa inżynieria biomedyczna inżynieria danych inżynieria środowiska
k
kierunek lekarskikosmetologia kryminalistyka z kryminologiąkryminologia stosowana
l
lingwistyka stosowanalogistyka logopedia
m
marketing i biznes elektronicznymatematyka mechanika i budowa maszyn mechatronikamediolingwistykamuzyka estradowa
o
ochrona środowiska odnawialne źródła energii
p
pedagogika pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna pedagogika specjalnapielęgniarstwopolitologia położnictwopraca socjalnaprawo psychologia
r
ratownictwo medycznerolnictwo
s
scandinavian studies (studia skandynawskie) stosunki międzynarodowesystemy diagnostyczne w medycyniesztuki plastycznesztuki transmedialne
t
teleinformatykatransport transport i logistykaturystyka i rekreacja turystyka prozdrowotnaturystyka zrównoważona
v
visual arts
w
wychowanie fizycznewzornictwo przemysłowe
z
zarządzanie zarządzanie biznesowezarządzanie i coachingzarządzanie i inżynieria produkcji zarządzanie w politykach publicznychzdrowie publiczne