Design krajobrazu
Celem studiów licencjackich na kierunku Design krajobrazu jest kształcenie elitarnych kadr projektantów krajobrazu kulturowego w zakresie rewitalizacji i konserwacji przestrzeni wyróżnionych w krajobrazie zurbanizowanym.
Zakres problemowy i dydaktyczny programu jest odmienny i komplementarny do przyrodniczego charakteru kierunku architektura krajobrazu w uczelniach rolniczych. Krajobraz jest wyrazem kultury czasów minionych i przesłaniem duchowej obecności w przyszłość. Przestrzenie wyróżnione identyfikują miejsca, stanowią logo, markę i wizerunek obszaru, miasta lub wioski.
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Design krajobrazu posiada niezbędną do wykonywania zawodu wiedzę z zakresów:
- przedmiotów przyrodniczych (szata roślinna, podstawy dendrologii, podstawy gleboznawstwa),
- ekologii i uwarunkowań prawnych,
- inwentaryzacji, klasycznego zapisu projektowego łącznie z makietowaniem oraz
- modelowania przestrzeni w komputerowych programach 3D,
- techniki i technologii,
- historii sztuki i historii założeń krajobrazowych,
- rewitalizacji zdegradowanych przestrzeni krajobrazu.
Umiejętności projektowe absolwent uzyskuje w siedmiu pracowniach kierunkowych. Możliwość wyboru pracowni uzupełniających (z zakresu designu, mebla oraz architektury i urbanistyki) umożliwia absolwentowi rozszerzenie umiejętności zawodowych.
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Design krajobrazu jest wyposażony w umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji projektowych. Rozwinięta osobowość artystyczna pozwala mu formułować oryginalne idee artystyczne dotyczące krajobrazu kulturowego. Pogłębiona wiedza z zakresów sztuki i nauki oraz umiejętność systematycznego, samodzielnego studiowania są gwarantem przyszłego rozwoju.
Umiejętność przewidywania i planowania efektów estetycznych, społecznych i prawnych stwarza potencjał sprawnego kierowania zespołami złożonymi ze specjalistów różnych dziedzin związanych z kształtowaniem krajobrazu. Świadomość uwarunkowań cywilizacyjnych i kulturowych daje absolwentowi możliwość szerokiej, inicjatywnej działalności społecznej. Umiejętność formułowania szczegółowych tekstów i opisów dotyczących projektowania, rewaloryzacji oraz konserwacji krajobrazu kulturowego otwiera możliwość aktywności krytycznej i popularyzatorskiej w mediach.
Wymienione kompetencje pozwalają absolwentowi na swobodne i świadome wyznaczanie własnej drogi twórczej w różnych zakresach aktywności zawodowej.
Dla kogo studia na kierunku design krajobrazu
Studia są propozycją dla osób o predyspozycjach artystycznych, zmyśle kreacji, wysokim poczuciu estetyki.
Program kształcenia na kierunku design krajobrazu
Student I roku w ramach kształcenia kierunkowego odbywa zajęcia z zakresu bioniki; w ramach kształcenia artystycznego wybiera jedną z 20 pracowni rysunku, z 18 pracowni malarstwa i 12 pracowni rzeźby.
Student II i III roku wybiera jedną pracownię z 8 pracowni podstawowych i pracownię spośród 30 pracowni podstawowych i uzupełniających; w ramach kształcenia artystycznego wybiera jedną z 20 pracowni rysunku.
Ponadto każdy student może fakultatywnie korzystać z zasobów dydaktycznych i aparaturowych całej Uczelni.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku design krajobrazu
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku design krajobrazu
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Design krajobrazu jest przygotowany do:
- założenia własnej działalności w zakresie projektowania,
- pełnienia funkcji kierowniczych w biurach projektowych, w biurach konserwacji zabytków, w jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu oraz w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.